Technologie měničů frekvence zajišťuje energetickou hospodárnost budov
Danfoss, s. r. o.
Většinou pracují skrytě, ale efektivně: čerpadla, ventilátory a kompresory hrají významnou úlohu v mnoha oblastech každodenního života. Musejí den co den spolehlivě pracovat. Bez jejich spolehlivé práce spočívající např. ve větrání a chlazení budov by byl náš život dosti obtížný. Veškeré tyto oblasti využití vyžadují dokonale pracující čerpadla, ventilátory a kompresory.
Již mnoho let neustále rostou ceny energií a v důsledku toho vzrůstá potřeba energetických úspor v průmyslu, obchodu i v jiných oblastech podnikání. Snížení celkových nákladů a úspora energií jsou v současné době aktuální jako nikdy předtím, a to právě kvůli drastickému zvyšování cen. A tento růst i nadále pokračuje.
Regulace otáček čerpadel a ventilátorů snižuje energetickou spotřebu a náklady
Vlastníci a provozovatelé proto naléhavě požadují řešení přinášející úspory energií ve výrobních halách, stejně jako v obytných a administrativních budovách. Možnosti úspor energií spočívají rovněž v automatizaci technického zařízení budov (TZB). Klíčovou technologii pro zvýšení energetické účinnosti představuje technika měničů frekvence. V této době reprezentují nejúčinnější řešení k rychlému a znatelnému snížení spotřeby energie.
Regulace otáček čerpadel a ventilátorů s kvadratickým průběhem zatěžovacího momentu
Čerpadla a ventilátory jsou vynikající objekty k docílení energetických úspor. Velký počet těchto zařízení je v současné době využíván rovněž v oblasti TZB. Právě u ventilátorů a rotačních čerpadel, tj. u průtočných strojů s kvadratickou zatěžovací charakteristikou, klesá spotřeba energie se třetí mocninou otáček.
Jedno z rozšířených řešení spočívá v tom, že se tyto stroje s kvadratickou zatěžovací charakteristikou vybaví moderními měniči frekvence, čímž se jejich otáčky optimálně přizpůsobí aktuálnímu výkonu. Je tomu tak proto, že ve většině případů jsou čerpadla a ventilátory TZB dimenzovány na nejhorší případ, což např. u klimatizací znamená dimenzováno na nejteplejší den v roce, ve kterém musí pracovat na plný výkon. V celém zbývajícím období pak pracují logicky pouze v režimu částečného zatížení. Toto platí analogicky i pro tlaková zařízení ve výškových budovách.
A právě v tomto případě vstupují do hry měniče frekvence. K tomu se přidává i skutečnost, že pořizovací cena měničů stále klesá, což činí toto opatření ještě atraktivnějším. Ale pozor – ne všechna čerpadla a ventilátory jsou vhodné pro regulaci otáček.
Regulace otáček jako úsporný faktor
Abychom se při regulaci otáček čerpadel a ventilátorů nedočkali nepříjemných překvapení, měl by provozovatel ve fázi projektu dbát na to, aby se změnou otáček nedošlo ke změně polohy pracovního bodu, a v důsledku toho i účinnosti průtočného stroje. K odstranění nehospodárných a kontraproduktivních opatření je proto nezbytné zvážit všechny aspekty jak z technického, tak také z komerčního a logistického hlediska. Aby zůstaly náklady a účinnost související se zavedením čerpadel a ventilátorů s regulací otáček v rovnováze, měl by se uživatel při výběru měniče frekvence řídit nejenom nejpříznivější cenou, ale také jinými faktory, kterými jsou především hospodárnost a spolehlivost provozu během celé životnosti zařízení.
Průběh účinnosti u průtočných strojů
Ve starších systémech, ale také v nových zařízeních, se často u čerpadel a ventilátorů používají k nastavení tlaku nebo čerpaného objemu otočné klapky a škrticí či trojcestné ventily.
Je-li regulace rotačního čerpadla vykonávána pomocí škrticí klapky, posunuje se na charakteristice čerpadla v důsledku omezení průtoku pracovní bod stroje.
U průtočných strojů s kvadratickou zatěžovací charakteristikou, klesá spotřeba energie se třetí mocninou otáček
V porovnání se jmenovitým pracovním bodem čerpadla dochází pouze k minimálnímu snížení spotřeby energie.
Je-li regulace rotačního čerpadla vykonávána změnou otáček, posunuje se pracovní bod na charakteristice zařízení. Přitom dochází ve srovnání s regulací škrcením ke snížení spotřebované energie – jak již bylo uvedeno, ve třetí mocnině! Takže např. ventilátor spotřebuje při polovičních otáčkách pouze osminu energie. Toto platí analogicky pro všechny průtočné stroje s kvadratickým průběhem charakteristiky.
V grafickém znázornění charakteristik (obr. 1) jsou vedle průběhů čerpadel a zařízení znázorněny také mezní hodnoty účinnosti. Jak vlivem regulace škrcením, tak vlivem regulace otáček dochází k pohybu pracovního bodu směrem ven z optima účinnosti.
Důležitá je nejen cena, ale také hospodárnost a spolehlivost provozu během celé životnosti zařízení
Jak již bylo uvedeno, musí se systémy TZB dimenzovat na špičkové zatížení. Výsledkem je velký podíl provozu při částečném zatížení. K této skutečnosti musí přihlížet výrobci průtočných strojů. Agregáty jsou proto zčásti konstruovány tak, aby bylo dosaženo optimální účinnosti při asi 70 % průtočného objemu. Z tohoto důvodu by měli uživatelé při dodatečném vybavování provozovaných zařízení nebo při výběru průtočného stroje v rámci nové koncepce dbát na optimum účinnosti a při částečném zatížení si ověřit správnost své úvahy, aby měla takováto volba pro jejich zařízení smysl.
Další optimalizace pracovních bodů
V kombinaci průtočného stroje a měniče frekvence se vyskytuje oblast, ve které systém šetří energii. V tomto rozsahu by měl stroj pracovat po většinu své provozní doby. Je-li příliš velký rozdíl mezi maximálním požadovaným výkonem a průměrným částečným zatížením, musí provozovatel zvolit jiné řešení.
V těchto případech se osvědčuje provoz s několika stroji, který rovněž poskytuje zmíněné výhody. Jako příklad lze uvést zařízení pro zvýšení tlaku či rozvod vody (zavlažovací systémy), vícenásobné ventilátory chladicích věží, sekundární čerpadlové systémy vyskytující se v chladicích zařízeních nebo čerpací systémy v dálkových rozvodech tepla.
Zvažovat optimální účinnost i při částečném zatížení systému
Existuje mnoho důvodů pro používání takovýchto konstrukcí. Nejdůležitější důvod spočívá v optimálním nastavení pracovního bodu v závislosti na příslušném požadovaném výkonu v systému. To může při použití čerpadla, které je dimenzováno na nejhorší případ a pracuje v širokém regulačním rozmezí, představovat účinnost jen 10 až 20 %. Systémy s více čerpadly mají naproti tomu účinnost i přes 70 %.
Proto je důležité použít kaskádní zapojení. V tomto případě se investice vložená do přestavby provozovaného zařízení v krátké době vrátí. V případě kaskády čerpadel pracuje čerpadlo s regulací otáček po dobu základního zatížení. Vzrůstá-li spotřeba, zapíná měnič frekvence postupně za sebou další čerpadla; tato pak pracují co možná nejblíže svému optimálnímu pracovnímu bodu z hlediska účinnosti. Regulace čerpadla tak vždy zajišťuje energeticky nejlepší využití systému. Stejným systémem je možné analogicky řídit ventilátory. Příslušné regulátory kaskády jsou k dispozici jako externí příslušenství.
Konzultace s odborníky
Při volbě optimálního řešení s maximální energetickou účinností musí uživatel v každém případě vyhodnotit, jaké jsou výhody a nevýhody příslušného technického řešení. Přitom je třeba si uvědomit, že s rostoucí kvalitou technického řešení většinou roste i cena. Protože je v současné době pro uživatele téměř nemožné znát všechna technická zařízení do nejmenších detailů – a rovněž vzhledem ke zvyšující se složitosti a návaznosti všech součástí, je naprosto nezbytné si přizvat na konzultaci odborníky a objasnit si s nimi všechny technické výhody a nevýhody.
Obr. 1. Charakteristiky čerpadla, zařízení a účinností systému
Obr. 2. Specifická spotřeba energie vybraného čerpadla při frekvenční regulaci otáček
Obr. 3. Pro systémy s více čerpadly je ideální kaskádní řazení
Obr. 3. Pro systémy s více čerpadly je ideální kaskádní řazení