Vzrušující objev v oblasti vývoje 2D laserů
21. 10. 2015 | Berkeley Lab | newscenter.lbl.gov
Díky použití dvourozměrného excitonového laseru byl učiněn velmi důležitý krok směřující k výrobě ultrakompaktních fotonických a optoelektronických zařízení další generace.
Výzkumníci z Lawrence Berkeley National Laboratory zapustili jednoduchou vrstvu sulfidu wolframičitého do speciálního mikro kotoučového rezonátoru a docílili tak působení excitonového laseru ve viditelných vlnových délkách.
„Naše pozorování vysoce kvalitního excitonového laseru z jediné molekulární vrstvy sulfidu wolframičitého určuje začátek velmi důležitého kroku vedoucího k produkci dvourozměrných elektronických čipů pro optická a operační zařízení, u kterých je vyžadována maximální kvalita,“ řekl Xiang Zhang, ředitel Berkeley Lab’s Materials Sciences Division a vedoucí studie.
Mezi nejdiskutovanější materiály v dnešním světě nanotechnologie patří dvourozměrné tranzitní kovové chalkogenidy (ve zkratce TMDCs). Tyto 2D polovodiče vedou elektrony mnohem rychleji a účinněji než křemík. Navíc, na rozdíl od grafenu, dalšího z oblíbených 2D polovodičů, mají TMDCs přirozené odstupy pásma, které umožňují zapnutí a vypnutí jejich elektrické vodivosti. Sulfid wolframičitý v jediné molekulární vrstvě je obecně považován za jeden z nejslibnějších materiálů pro fotonické a optoelektronické využití. Až donedávna však vědci v tomto materiálu neobjevili onu zásadní vlastnost, která se používá pro elektronické čipy.
Celý článek na Berkeley Lab
Image Credit: Berkeley Lab
-jk-