Vědcům se podařilo vyvinout hydrogel podporující tvorbu živých tkání
21. 8. 2019 | UCLA | www.ucla.edu
Bioinženýři a dentisti z Fakulty stomatologie při UCLA vyvinuli nový hydrogel, jenž se vyznačuje vyšší porézností a účinností při regeneraci poškozených tkání ve srovnání s aktuálně dostupnými hydrogely.
Z testování na laboratorních myší je patrné, že nový hydrogel po vstříknutí podporuje migraci přirozených kmenových buněk a efektivnější léčbu kostí. Současné experimentální aplikace využívající hydrogely a kmenové buňky vstřikované do těla či drahé biologické přípravky mohou mít nepříjemné vedlejší účinky.
Hydrogely a biomateriály tvoří 3D síť polymerních řetězců. Díky schopnosti této sítě absorbovat vodu a její strukturální rysy živou tkání, je lze využít k přenosu buněk do porušených oblastí k regeneraci ztracené tkáně. Nedostatečná velikost pórů hydrogelů však limituje životnost transplantovaných buněk, jejich rozšiřování a tvorbu nových tkání, což z nich nedělá zrovna vhodné kandidáty pro regeneraci tkání. Jedním z materiálů, který by mohl tuto situaci změnit, jsou jílové minerály, které dle prvních výzkumů nevykazují žádné negativní účinky. Naopak se ukazuje, že jsou biokompatibilní a navíc snadno dostupné.
Celý článek na UCLA
Image Credit: UCLA
-jk-