časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze představili unikátní řešení hole pro nevidomé

27. 11. 2015 | FEL ČVUT | www.fel.cvut.cz

Při prezentaci projektu "Pokročilá navigace nevidomých", která se konala 26. listopadu na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, bylo představeno průlomové řešení koncepce navigace nevidomých. Je založeno na nově vyvinuté bílé holi spojené s chytrým telefonem a navigačním střediskem.

Nové provedení vychází z aplikace mobilních sítí 2G/3G/4G, přenos dat (navigační data, hlasová komunikace a přenos obrazu) může probíhat společně s běžným používáním bílé hole i mobilního telefonu. Ovládání zabezpečují bezdrátová tlačítka rozhraní hole a předpokládanou navigaci nevidomého nyní mohou zajišťovat nejen „profesionální" navigační střediska, ale zejména jeho rodina. 

„Jsem velice rád, že se nám podařilo projekt realizovat, protože výraznou měrou přispěje ke zkvalitnění života nevidomých," říká k výsledku projektu jeho řešitel doc. Jiří Chod z katedry telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a dodává: „Naším prvořadým úkolem je nyní zajistit sériovou výrobu bílých holí tak, aby je ve druhém čtvrtletí příštího roku mohli převzít první zájemci. Pro ně budou připravena školicí centra v Praze a Brně a následně obdrží nové SIM karty s datovým připojením." Podaří-li se získat finanční prostředky, doc. Chod a jeho kolegové se následně zaměří na vývoj speciálních „brýlí" tvořících bezdrátově připojenou jednotku s kamerou, sluchátky a mikrofonem – měly by umožnit zejména lepší využívání obrazu. 

Nová generace bílých holí byla vyvinuta v letech 2013 až 2015 v rámci projektu Technologické agentury České republiky TA03011396 s názvem „Pokročilá navigace nevidomých". Nositelem projektu bylo ČVUT v Praze, spoluřešitelem v oblasti indoor navigace pak firma Immobiliser Central Europe, s.r.o. Vývoj podporovali operátor T-Mobile a firma Svárovský s.r.o. a je třeba dodat, že bez podpory, testů a připomínek samotných nevidomých, a to jednotlivců i organizací, by nebyl možný. Pro budoucí nasazení bílých holí je velmi důležitá nabídka společnosti T-Mobile, která přislíbila poskytnout nevidomým datové přenosy bezplatně. 

Podrobnosti o projektu naleznete na internetové stránce https://comtel.fel.cvut.cz/cs/projekty/pokrocila-navigace-nevidomych

T-Mobile poskytne nevidomým pro navigaci data zdarma 

T-Mobile, jako jeden z partnerů a podporovatelů FEL ČVUT, bude po uvedení nového řešení do praxe, s nímž se počítá přibližně ve druhém čtvrtletí roku 2016, poskytovat uživatelům navigace datové připojení zdarma. 

„T-Mobile je věrným partnerem ČVUT již patnáct let a nové řešení navigace nevidomých se podařilo vyvinout také díky jeho podpoře,″ říká prof. Pavel Ripka, děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, a dodává: „Neméně důležité je, aby se novinka dostala k těm, pro něž je určena – také v tomto případě nám vyšel T-Mobile vstříc a přislíbil, že významně zvýší její dostupnost nabídkou dat zdarma.″ 7

Řešení bude nabízeno prostřednictvím TyfloCenter a možnost jeho používání bude podmíněna zaškolením.  

Tiskové materiály FEL ČVUT a T-Mobile