Tenkovrstvé ohebné fotovoltaické články dosáhly účinnosti 20,4 procent
Výzkumníci v EMPA - Švýcarských federálních laboratořích pro testování materiálů a výzkum, vyvinuli dosud nejúčinnější tenkovrstvé fotovoltaické články na pružné polymerové fólii.
Články jsou vytvořeny na CIGS substrátu (měď-indium-galium-diselenid), známém pro jeho schopnost dosahovat při nízkých nákladech vysoké účinnosti .
Hodnota 20,4 procent překonává dosavadní rekord 18,7 procent, kterých tentýž vývojový tým dosáhl u obdobných článků v květnu 2011. Zvýšení účinnosti bylo dosaženo modifikací struktury CIGS vrstvy. Účinnost byla nezávisle otestována Frauenhoferovým Institutem pro solární energii a solární energetické systémy v německém Freiburgu.
Rekord zároveň překonává 20,3 procentní účinnost, naměřenou u CIGS článků na skleněném substrátu, a odpovídá nejvyšším dosahovaným účinnostem pro polykrystalické články vytvořené na křemíkovém substrátu.
Vedoucí týmu Gian-Luc Bona uvedl, že nyní projekt pružných tenkovrstvých fotovoltaických článků došel do fáze, kdy se EMPA spojila s partnerem v průmyslovém sektoru, s jehož pomocí nasadí objev do sériové výroby. Partnerem EMPA se stala švýcarská firma Flisom, která se vývojem a výrobou pružných fotovoltaických článků rovněž zabývá.
Celý článek naleznete ZDE
www.empa.ch
www.flisom.ch