časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Sucho v Česku? Realita, na kterou je potřeba se připravit

15. 11. 2018 | ABB s.r.o. | www.abb.com

Kvůli suchu se čím dál častěji setkáváme s nařizovaným omezováním vody. Experti proto mluví o nutnosti vybudování nových vodních staveb za účelem opětovného udržení vody v krajině. Ty jsou důležité v prvé řadě pro zemědělce, pěstitele nebo chovatele. 

Podíváme-li se na geografii Česka, ne nadarmo se naší republice neříká „střecha Evropy“. Naše řeky se roztékají do všech tří evropských úmoří, a to s sebou nese jeden podstatný fakt. Na naše území žádná voda nepřitéká. Naopak, všechna od nás odchází, odtéká do velkých evropských řek. Veškeré zásoby české sladké vody tvoří srážky, které spadnou v horách, případně podzemní zdroje, které ovšem vcelku hrozivě vyčerpáváme. A jestliže na Labi vídáme takzvané hladové kameny, jestliže ramena Dyje zcela vysychají, máme na obzoru skutečný problém.

Řešením, které si již naštěstí mnohé společnosti i veřejní činitelé začínají uvědomovat, je obnovit či vybudovat závlahové systémy, případně nová vodní díla. V Česku byla v 70.letech minulého století vyprojektována a také zbudována poměrně široká zavlažovací síť. Jedná se o trubní sítě i čerpací stanice, případně také zásobní či přiváděcí kanály. Velká část této infrastruktury však zůstala zcela nevyužita a zchátrala do nepoužitelného stavu.

Některá zařízení však fungují a pomáhají zemědělcům zavlažovat půdu v těchto suchých letech. Ovšem i tato fungující zařízení stárnou, opotřebovávají se a také technologicky zaostávají. Je tedy třeba je modernizovat a optimalizovat s ohledem na jejich široké využití v blízké budoucnosti a také je připravit na nevyrovnané rázy počasí, kterými nám klimatologové neustále hrozí.


Synchronní reluktanční motor ABB s měničem frekvence

Zásadní je úspora energií

Modernizace stávajících zařízení zahrnuje obnovu jak stavební a technologické části, tak vybavení elektrickým zařízením. Čerpadla a další mechanické součásti musí být připraveny na větší objemy přečerpané vody a nepřetržitý provoz, ale zároveň vzájemně zastupitelné a také variabilní, pokud jde o celkový objem čerpání. Elektroinstalace a zařízení pak musí být dimenzovány tak, aby byly schopny spolehlivě a dlouhodobě obsloužit mechanickou část a samozřejmě co nejvíce šetřit energii.

S přihlédnutím k rostoucím cenám energie se otázka úspor stává velmi aktuální, neboť ceny energií již dosahují skoro na dvojnásobku cen předchozích let. Systém musí být dostatečně pružný k velkým i menším objemům a různým spotřebám energie. Také je třeba uživatelská přívětivost, aby se omezily servisní výjezdy a zemědělec či hospodář si mohl drobné rozdíly v nastavení korigovat sám a bez nutnosti mít fyzicky obsluhu na místě. Rozumnou variantou je pak volit jednotný systém (jedné značky), který je jednoduchý z pohledu zavádění, údržby, záruky a garance provozních parametrů.

Výhody moderních elektromotorů a frekvenčních měničů

Značné úspory přináší moderní elektromotory, které jsou pochopitelně efektivnější než starší modely. Stejně tak nové konstrukční technologie využívajících reluktance – např. synchronní reluktanční motory – snižující celkové ztráty až o 40 %. Dalším užitečným pomocníkem, jednak pro úsporu energie a jednak pro šetření mechanických součástek, potažmo i elektromotorů, je samozřejmě frekvenční měnič. Regulace frekvence a tím i odběru proudu a otáček motoru a čerpadla nabízí značnou variabilitu, a tedy i větší možnosti využití celého systému. 

Při nynějších rychle rostoucích cenách energie se efektivita a úspory dostávají do popředí zájmu a zkracují dobu návratnosti investic skoro o polovinu. S poklesem cen v blízké době počítat nelze, spíše naopak, a tak je třeba hledat taková řešení, která při rostoucích cenách zachovají minimálně stávající standart na zařízeních se stejnými či nižšími náklady.


Čerpací stanice v Pasohlávkách

Příklad z praxe

Ukázkovým příkladem je řešení společnosti ABB pro čerpací zavlažovací stanici v Pasohlávkách. Stanice obsluhuje 1200 ha zavlažovatelné plochy, především zelinářsky využitelnou půdu, sady, vinice a také pastviny. Výkon čerpací stanice je špičkově 1,3 MW, čerpaný objem vody je až 1200 l/s. Řešení dodané ABB a realizované firmou Hydro-X zahrnovalo 4 reluktanční motory o výkonu 75 kW a frekvenční měniče ACQ580. Očekáváná úspora je až 250 tis. Kč ročně. Pořizovací cena rekonstrukce byla 1,8 mil Kč. K provedenému řešení nám zadavatel uvedl: Absolutní spokojenost. Zvýšená automatizace nám přinesla snížení hlučnosti, odpadního tepla, zvýšení efektivity, snížení mzdových nákladů, spotřeby elektřiny, a hlavně snížení pracnosti,“ uvedl Pavel Herko, ředitel Vinofrukt a majitel a provozovatel čerpací stanice.

Tiskové materiály ABBBA Consulting

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021