První bílý laser na světě vznikl v laboratořích Arizonské státní univerzity
29. 7. 2015 | ASU | fullcircle.asu.edu
Díky větší svítivosti a energetické účinnosti se bílé lasery na pomyslném stupínku staví před technologii LED a zdá se, že je čeká světlá budoucnost.
Zatímco lasery byly vynalezeny již roku 1960 a dnes se běžně užívají v mnoha oborech lidské činnosti, nikdo prozatím nebyl schopen překonat jeden z jejich charakteristických znaků. Nikdo dosud nebyl schopen vytvořit laser, který by vyzařoval bílé světlo. Tedy až dosud. Výzkumníci z Texaské státní univerzity tento hlavolam vyřešili. Dokázali, že polovodičové lasery jsou schopny vyzařovat v barevném spektru viditelném lidským okem, čehož je zapotřebí k vytvoření bílého laseru.
Výzkumníci vytvořili neobvyklý obal z nanočástic - tenkou vrstvu polovodiče, jehož velikost je menší než jedna pětina tloušťky lidského vlasu a tloušťka odpovídá jedné tisícině tloušťky lidského vlasu - se třemi souběžnými segmenty, z nichž každý pomáhá laseru vyzařovat v jednom ze tří základních barev. Laser díky tomuto zařízení vyzařuje ve všech viditelných barvách. Jakmile laser skončí s vysíláním paprsku v souhrnném poli, ukáže se bílá barva.
Technologický pokrok posunuje lasery o krok blíže k tomu, aby se staly nejpoužívanějším zdrojem světla a potencionální náhradou či alternativou k technologii LED. Lasery vydávají jasnější světlo, jsou energeticky efektivnější a potencionálně dokáží vykreslit přesnější a živější barvy v displejích našich počítačů, televizí či mobilních telefonů. Výzkumníci již dokázali, že jejich struktury dokáží zobrazit o 70 % více barev než je tomu u dnes běžně používaných displejů.
Celý článek na ASU
Image Credit: ASU
-jk-