Papírové senzory ulehčují měření množství cukru v krvi
21. 12. 2018 | KAUST | kaust.edu.sa/en
Technika, která umožňuje, aby biologicky aktivní enzymy přečkaly bez úhony proces tisku, představuje nadějnou alternativu k rutinním kontrolám krve, jež musí podstupovat pacienti s cukrovkou. Tým výzkumníků Technické a přírodovědecké univerzity krále Abdalláha (KAUST) využil tento přístup k výrobě jednoúčelových zařízení pro měření koncentrací glukózy v lidských slinách.
K testování kyselosti tekutin se běžně používá speciální proužek papíru, jenž měří pH. Výzkumníci se nyní pokoušejí uplatnit podobný postup a vytvořit papírové senzory upozorňující pohotově na biologické indikátory nemoci. Klíčem k tomuto přístupu je nahrazení tradičních elektronických obvodů levnými plasty, které lze vyrábět rychle a ve velkém množství.
Tým použil komerčně dostupný inkoust vyrobený z vodivých polymerů a vytiskl elektrodové vzory v mikroměřítku na lesklý papír. Na tuto vrstvu následně nanesli snímací vrstvu obsahující enzym a glukózooxidázu. Vzniklá biochemická reakce mezi glukózou a enzymem tak vytváří elektrické signály, díky nimž lze snadno měřit úroveň cukru v krvi.
Celý článek na KAUST
Image Credit: Eloïse Bihar
-jk-