Okna se schopností absorbovat sluneční energii
22. 2. 2017 | University of Minnesota | twin-cities.umn.edu
Výzkumníci z University of Minnesota a University of Milano-Bicocca využili křemíkové nanočástice a zkonstruovali okno, které dokáže efektivně absorbovat sluneční energii.
Výzkumníci vyvinuli technologii k ukládání křemíkových nanočástic do „efektivních luminiscenčních solárních sdružovačů” (LCS). Tyto sdružovače jsou klíčovým prvkem oken se schopností efektivně zachycovat sluneční záření. Po prosvícení povrchu okna jsou frekvence světla zachyceny uvnitř a koncentrují se na okrajích, kam lze umístit drobné solární články k zachycení energie.
Okna se schopností absorbovat energii ze slunečního světla se nazývají solární okna a jsou novou průkopnickou technologií ve světě obnovitelné energie. Mají velký potenciál znásobit povrch budov vhodný k vytváření energie bez dopadu na jejich vzhled, což je rozhodující aspekt obzvláště ve velkoměstech.
Výzkumníci tvrdí, že optické vlastnosti křemíkových nanočástic a jejich téměř dokonalá kompatibilita s průmyslovým procesem výroby polymeru sdružovačů umožňuje efektivně vytvářet fotovoltaická okna se schopností absorbovat více než 5 procent sluneční energie s minimálními náklady.
Celý článek na University of Minnesota
Image Credit: Uwe Kortshagen
-jk-