časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Odpojování JE Fukušima zdárně pokračuje, uznává MAAE

18. 2. 2015 | PHYS.org | phys.org

Japonsku se podařilo udělat „velký kus práce” v dekontaminaci poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Prohlásil Juan Carlos Lentijo, vedoucí monitorovací mise MAAE. „Situace se zlepšila v celém areálu – radiace se neustále snižuje.” Doplňuje Lentijo. Patnáctičlenný tým MAAE je v Japonsku od minulého týdne, aby prověřil úsilí japonské společnosti TEPCO v čištění oblasti zasažené havárií elektrárny po vlnách tsunami v březnu 2011.

MAAE potvrdila, že odvezení vyhořelého paliva z meziskladu v JE Fukušima je základním milníkem v procesu, dále uznala pokračování v čištění kontaminované vody. Nutno připomenout, že likvidace tisíců tun vody, která byla nutná k chlazení reaktorů nebo byla znečištěna jiným radioaktivním materiálem je v současnosti největší výzvou pro společnost TEPCO.

Vedoucí týmu prohlásil, že kontrolované odpojení jaderné elektrárny je něco, co se běžně děje po celém světě s minimálním dopadem na životní prostředí. Většina expertů se shoduje, že vypuštění spotřebované vody do oceánu po důkladné dekontaminaci je zcela v pořádku. Ovšem místní rybářská komunita toto přesvědčení nesdílí. Plán postupného vyřazování JE Fukušima je procesem na 30 až 40 let. V předchozí zprávě MAEE uvádí, že TEPCO má její plnou podporu v posílení bezpečnosti a v odklízení následků havárie, ve kterém je v současnosti zaangažováno kolem 7000 pracovníků.

Celá zpráva zde: phys.org

Image credit: Susanna Loof / IAEA Image bank

(pp)