Oblečení, které se promění, když se zpotíte
30. 10. 2015 | MIT Media Lab | tangible.media.mit.edu
Vědci z MIT představili bioLogic – „živou kůži“, která reaguje na podněty a mění svou strukturu. Cílem výzkumu je nalezení řešení, které by přesunulo výrobu různých ovládacích prvků a senzorů z továrních hal a více ji přiblížilo přírodě.
Vše začalo před tisíci lety, kdy se japonští samurajové chystali k boji. Neočekávaný útok uprostřed večeře vedl k překvapivému kulinářskému zjištění, kterým bylo nalezení bakterie Bacillus Subtilis nattó. Tento mikroorganismus žil v suché rýži, která se tkala do pytlů k převozu sójových bobů. Od té doby se bakterie stala důležitou složkou při kvašení a přípravě nattó, tradičního japonského jídla připravovaného ze sójy.
A nyní, o tisíc let později, byla v této pradávné bakterii pozorována zajímavá vlastnost: zvětšování a zmenšování buněk nattó v souvislosti s atmosferickou vlhkostí. A tak začalo pátrání týmu stojícího za projektem bioLogic, jehož cílem je sjednocení biologických a inženýrských postupů.
Tyto živé buňky jsou shromážděny v biologické laboratoři, poskládány pomocí speciální mikronové tiskárny a přeměněny na „kůži“, která reaguje na své okolí. Syntetická bio kůže reaguje na teplotu a pot lidského těla a otevírá klapky ve speciálním obleku, které napomáhají vypařování potu a ochlazování. Spolu se společností New Balance tak nyní bioLogic realizuje to, co mohlo navždy zůstat jen v říši fantazie.
Celý článek na MIT Media Lab
Image Credit: MIT
-jk-