Nový robot věrně kopíruje pohyby obratlovce
4. 7. 2016 | EPFL | actu.epfl.ch
Výzkumníci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) sestrojili nového robota, který věrně kopíruje pohyb mloka. Robot je zkonstruován z kostí vytištěných na 3D tiskárně, motorových kloubů a elektrických obvodů, které slouží jako „nervový systém”. „Pleurobot”, jehož inspirací byl vědcům žebrovník Waltlův, umí chodit, plazit se a dokonce plavat.
Není to první robot - mlok, kterého Auke Ijspeert a jeho tým z EPFL předvedli, ale toto je poprvé, kdy sestrojili robota, jež věrně kopíruje 3D pohyb kostry tohoto obratlovce. Vědci použili rentgenové snímky a záznamy pohybu mloka ze všech úhlů, sledovali až 64 bodů po obvodu jeho páteře a následně navrhli jeho robotickou verzi. Použili přitom méně kostí, než kolik má skutečný mlok.
Robot je vybaven 27 motory a 11 segmenty podél páteře, zatímco skutečný obratlovec má 47 obratlů a různých kloubů, z nichž některé se dokáží otáčet neomezeně a pohybují se ve vodorovném či svislém směru.
Ijspeert věří, že porozumění vzájemného spojení míchy a pohybu těla podpoří rozvoj přístrojů pro pacienty s poškozenou míchou a amputací končetin. Rovněž věří, že metodika, kterou tým použil pro sestrojení Pleurobota, pomůže vyvinou další typy „biorobotů” s využitím v lékařství a biomechanice.
Celý článek na EPFL
Image Credit: EPFL
-jk-