Nový chemický proces pro recyklaci reaktoplastů
22. 7. 2020 | MIT | www.mit.edu
Reaktoplasty, mezi něž patří epoxidové pryskyřice, polyuretany a pryže využívané k výrobě pneumatik, lze nalézt v široké škále produktů vykazujících vysokou odolnost a ohnivzdornost, kupříkladu v doplňcích pro automobily a elektrických spotřebičích. Nevýhodou těchto materiálů je však nemožnost dalších úprav po dokončení procesu zesíťování, protože chemické vazby udržující materiál pohromadě jsou příliš silné.
Chemici z MIT nyní vyvinuli způsob modifikace reaktoplastů pomocí chemických vazeb, jež umožňují snadné odbourávání materiálů, současně však zachovávají jejich tolik oceňované mechanické vlastnosti. Ve studii, zveřejněné v aktuálním vydání časopisu Nature, výzkumníci úspěšně demonstrovali způsob produkce rozložitelné verze reaktoplastu zvaného pDCPD. Podařilo se jim plast rozložit na prášek, který následně použili k výrobě dalšího pDCPD. Současně navrhli teoretický model s možností využití této metody pro širokou škálu plastů a ostatních polymerů, kupříkladu pryže.
„Náš výzkum odhaluje, jak pevně věříme, základní princip jakéhokoliv typu reaktoplastu s touto základní strukturou,“ uvedl Jeremiah Johnson, docent chemie na MIT a hlavní autor studie. Výzkumníci nyní plánují založit společnost za účelem licencování a komercializace technologie.
Celý článek na MIT
Image Credit: Stock image
-jk-