Nová nano zařízení pro výzkum vesmíru
29. 3. 2017 | TechXplore | techxplore.com
Výzkumníci z XLab Stanfordovy univerzity vyvíjí elektroniku, která odolává vysoké teplotě, korozi a radiaci. Cílem výzkumu je přesunout elektronická zařízení do vesmíru a na místa naší planety, kde panují nehostinné podmínky. A kde jinde začít, než u materiálu o velikosti několika nanometrů.
Jednou z překážek, které musí dnešní elektronika čelit, je teplo. Polovodičové součástky na bázi křemíku, které pohání naše chytré telefony a počítače, vydrží spolehlivě fungovat přibližně do teploty 300 stupňů Celsia. Při zahřívání se kovové části pomalu spojují s polovodičovými součástkami a rapidně klesá jejich účinnost při přenášení elektrického proudu.
Dalším z cílů výzkumu je také průzkum planet, konkrétně Venuše. První překážku představuje samotná cesta na vzdálenou planetu. Předměty jsou ve vesmíru bombardovány gama a protonovým zářením, jež způsobují pomalý rozklad materiálů. Zkušební testy v XLab ukazují, že výzkumníky vyvinutá čidla dokáží přežít až 50 let na oběžné dráze Země, nepřetržitě bombardována radiací.
Elektronika navržená pro nehostinné podmínky ve vesmíru může být využita také např. pro monitorování a zlepšení účinnosti pístů v motoru automobilu, kde se teploty pohybují na hranici 600 stupňů Celsia.
Celý článek na TechXplore
Image Credit: L.A. Cicero
-jk-