časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Nová generace kompaktních inteligentních řídicích relé

24. 10. 2019 | Eaton Elektrotechnika s.r.o. | www.eatonelektrotechnika.cz

Nová generace kompaktních inteligentních řídicích relé umožňuje vyšší flexibilitu a přináší podporu průmyslového internetu věcí (IIoT).

V průběhu let se řídicí relé, tedy skupina zařízení označovaných jako kompaktní inteligentní automatizační systémy, mikro řídicí systémy, malé programovatelné přístroje nebo funkční moduly, používala napříč průmyslovými odvětvími a hrála klíčovou roli při zabezpečování elektrických systémů po celém světě. Mnoho z těchto aplikací prošlo vlastní transformací a bylo nahrazeno programovatelnými logickými automaty a „inteligentními relé“ nové generace. Bez ohledu na nedávné pokroky hrají tyto systémy stále mimořádně důležitou roli v průmyslových i komerčních procesech. Nejnovější verze, označovaná též jako „easyE4“, zastupuje novou generaci řídicích relé.

Změny v oblasti řízení 

Předtím než došlo k určitým změnám, omezený počet dostupných vstupů nebo výstupů a programovacích jazyků představoval významnou překážku pro použití kompaktních řídicích prvků. V současné době to již nepředstavuje problém, jelikož nové modely nabízejí přes 188 vstupů nebo výstupů pro širokou škálu aplikací. K digitálním a analogovým vstupům nebo výstupům lze nyní lokálně připojit také různé další moduly, díky čemuž mohou být programátoři méně závislí na schématech elektroinstalace a v konečném důsledku vytvářet flexibilnější návrhy.

Krok stranou od tradičního programování 

Výrobci a autoři programů, kteří mají zkušenosti s podobnými technologiemi, nebudou mít problém programovat tato nová zařízení, ani s nimi pracovat. Především díky tomu, že uživatelé mohou využívat strukturovaný text (ST) a jazyk EDP přímo v zařízení. Všechny programy lze snadno importovat a vytvářet také funkce přerušení a uživatelské funkční bloky (UFB). Uživatelé této nové technologie mají též možnost vytvářet špičkové programy pomocí nového ladder diagramu. Tímto způsobem mohou uživatelé integrovat funkční bloky přímo do schématu – to vše bez omezování počtu sériových nebo paralelních propojení. Tato metoda programování rozšiřuje možnosti strukturalizace a usnadňuje sledování logiky programování.

Vývoj sítě a internetu věcí (IoT) 

Různé možnosti komunikace jsou jednou z nejdůležitějších vlastností kompaktních a inteligentních automatizačních systémů. U tohoto konkrétního produktu lze rozhraní Ethernet a Modbus TCP používat pro programování i připojení k síti. Model easyE4 nahrazuje při komunikaci mezi jednotlivými zařízeními funkce kompaktní řídicí jednotky easy800, ale mění protokol Easy-Net na protokol Ethernet. Produkt lze prostřednictvím nového integrovaného rozhraní Ethernet připojit k libovolnému routeru sítě LAN / WLAN, opakovači nebo standardnímu systému dLan a umožňuje také úspěšnou integraci do sítí IIoT. Navzdory těmto změnám nebude většina uživatelů se zkušenostmi s podobnými produkty schopna zaznamenat absenci protokolu Easy-Net, založeného na rozhraní CAN.

Rozšířené možnosti automatizace 

Modely easyE4 umožňují použití v různých aplikacích v oblasti instalací budov, nebo při výrobě strojů. Jeho inkrementální dekodéry lze připojit bez doplňkového hardwaru, přičemž reakce vstupů na přerušení umožňují použití různých metod odkazování a polohování. Použití strukturovaného textu v kompaktních řídicích systémech umožňuje nákladově efektivní přístup ke vzdělávání a získávání základů textového programování automatizačních systémů. Vzhledem k vysokému počtu možností simulace nevyžaduje většina úloh použití fyzických přístrojů a požadavky na hardware počítače používaný k programování nejsou vysoké. Jednoduše řečeno, model easyE4 podporuje velmi snadno použitelnou strukturu, kterou lze přizpůsobit všem uživatelům.

Vylepšení v oblasti vizualizace 

Je dobře známé, že kompaktní řídicí systémy mohou díky novým technologickým pokrokům nově sloužit také jako menší vizualizační zařízení. Modely easyE4 jdou ještě o krok dál a zahrnují různá další vylepšení v oblasti vizualizace, včetně podpory zobrazení více jazyků, příslušných změn i možnosti používat různá podbarvení při návrhu struktury jednotlivých masek. Monochromatický displej se třemi různými barvami pozadí umožňuje uživatelům vizualizovat obsah a při kombinaci se smartphonem nebo tabletem nabízí také vícebarevné zobrazení textů a proměnných. Nové přístroje se schopností plnit několik funkcí a vzájemně propojovat různá zařízení jsou skvělým příkladem inovací, které v současnosti probíhají v elektrotechnickém průmyslu. Díky nim je implementace úkolů v oblasti řízení jednodušší, pohodlnější a rychlejší, čímž profesionálům v oboru šetří cenný čas a představují optimální volbu pro širokou škálu aplikací.

Více informací o „easyE4“ naleznete zde.

Tiskové materiály EATON

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021