Lékařské zobrazovací techniky budoucnosti budou mnohem přesnější
1. 11. 2021 | UC Davis | www.ucdavis.edu
Mezinárodní tým výzkumníků představil první experimentální lékařskou průřezovou zobrazovací techniku, která nevyžaduje tomografii neboli matematický proces používaný k rekonstrukci snímků při CT a PET vyšetřeních. Tento přístup by mohl v budoucnu umožnit levnější, snazší a přesnější zobrazovací metody.
Vytvoření zobrazovací techniky bylo možné díky novým ultrarychlým fotonovým detektorům. „Naše zobrazovací technika pracuje doslova rychlostí světla, což je v našem oboru něco jako svatý grál,“ uvedl Simon Cherry, profesor biomedicínského inženýrství a radiologie na UC Davis a jeden z autorů studie. Výpočetní tomografie je nezbytná k převedení dat získaných pomocí konkrétní zobrazovací metody. Například pozitronová emisní tomografie funguje tak, že je pacientovi před vyšetřením podáno radiofarmakum s velmi krátkým poločasem rozpadu. Jedním z používaných radionuklidů je také fluor-18, který se vykazuje nestabilností a vyzařováním pozitronů během rozkladu.
Výzkumníci provedli velké množství testů a použili rovněž subjekty napodobující lidský mozek. Na základě svých zjištění výzkumníci věří, že metodu lze přizpůsobit pro potřeby klinických diagnostik a má potenciál vytvořit kvalitnější snímky při použití nižších dávek radiofarmak. Metoda také umožňuje rychlejší vytváření snímků, potenciálně dokonce v reálném čase přímo při vyšetření zobrazovací metodou.
Celý článek na UC Davis
Image Credit: Unsplash
-jk-