časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Konference TECHNOLOGICKÉ FÓRUM přivítá odborníky i politickou špičku včetně premiéra

11. 9. 2018 | ABF, a.s. | www.abf.cz

Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH zahájí 18. září 2018 odborná konference TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie. Úvodní debata, které se zúčastní odborníci i čeští politici v čele s premiérem Andrejem Babišem, se bude zabývat podmínkami pro investiční výstavbu, ale i konfrontovat Programové prohlášení vlády. Součástí konference budou také odborné bloky přednášek zahrnujících zásadní témata oboru stavebnictví.

Úvodní panelová diskuze konference se ponese v duchu otázky zlepšování podmínek pro investiční výstavbu. Debaty se kromě premiéra Babiše zúčastní také Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj, Dan Ťok, ministr dopravy, Richard Brabec, ministr životního prostředí, Václav Matyáš, prezident SPS v ČR, Jan Kroupa, generální ředitel ŘSD i vrcholní představitelé rezortu průmyslu a obchodu. Jak ze současného stavu stavebnictví vyplývá, budou pro něj důležité kroky směřující ke konkrétním změnám v systému. „Stavebnictví však potřebuje do budoucna systémovou změnu. Razantní zlepšení může přinést jen komplexní rekodifikace stavebního práva,“ připouští předseda vlády ČR Andrej Babiš.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková k tématu TECHNOLOGICKÉHO FÓRA dodává: „Druhý ročník odborné konference, která má být podzimním svátkem českého stavebnictví, má podtitul investice_technologie. Jde o téma, s kterým je náš resort neoddělitelně spojen, digitální ekonomika je totiž jednou z našich priorit. Neodmyslitelně s ní souvisí digitalizace stavebnictví tak, aby modelování staveb s pomocí informačních technologií přinášelo energetické, a tedy i finanční úspory, potřebnou a velmi inspirativní mezinárodní spolupráci a rovněž umožňovalo kontrolu stavby v každé fázi jejího životního cyklu. To by samozřejmě mělo přinášet větší bezpečnost budov a šetřit související náklady i veřejným zadavatelům. Tak aby státní správa fungovala účelně, efektivně a hospodárně.“

Stavebnictví: budoucnost i historie

O tom, že je žádoucí legislativní změna v oblasti stavebnictví, hovoří Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR: „Jsem velmi rád, že se právě Hospodářská komora mohla stát partnerem konference. Naše organizace se stavebnictvím i řešením jeho problémů zabývá dlouhodobě. Není tajemstvím, že výstavba v České republice nepostupuje takovým tempem, jak bychom si vzhledem k ekonomickému růstu a strategické poloze v srdci Evropy přáli. Nicméně věřím, že se naše zákony již brzy posunou správným směrem a že nás čekají už jen lepší roky.“

Po letošním výročí 100 let vzniku republiky si v příštím roce připomeneme 100 let historie statistiky v ČR. V roce 1919 byl založen Státní úřad statistický (SÚS) a jeho výsledky práce jsou důležitým ukazatelem pro řadu rozhodnutí, a to včetně stavebnictví. A tak nepřekvapí, že Petra Cuřínová, vedoucí oddělení stavebnictví ČSÚ, bude prvním hostem zahajovací konference
a okomentuje index stavební produkce, zakázek, povolení a bytové výstavby. Příkladem výstupu ČSÚ může být např. červnová zpráva k bytové výstavbě, ze které mimo jiné vyplývá, že v roce 2017 se dokončilo o 3,8 % rodinných domů více než v roce 2016.

Z dosud dostupných informací je patrné, že více než 80 % postavených rodinných domů je zděných. Nabízí se úvaha: Zděné domy vedou, o kolik je dražší energeticky lepší dům? „Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět, protože vždy záleží jak na konkrétním projektu, tak
i na zvoleném konstrukčním řešení a požadovaném energetickém standardu. Obecně však platí, že energetické úspory v průběhu užívání stavby několikanásobně převýší rozdíl mezi náklady na běžnou a energeticky úspornou stavbou, to znamená, že počáteční zvýšená investice se brzy vrátí a navíc je i ohleduplná vůči přírodnímu prostředí,“
vysvětluje Jan Smola, generální ředitel společnosti HELUZ.

Nabitý program čeká účastníky i v druhé části konference. Ta bude zaměřena na téma Stavebnictví 4.0 a digitalizace odvětví. V závěru programu vystoupí Jiří Tobolík ze společnosti Siemens, který představí efektivní řízení budov a zdravé vnitřní prostředí včetně energetického managementu budov. S možností automatizace a robotizace výroby seznámí účastníky fóra Jan Medřický, ředitel výroby společnosti RAKO Lasselsberger. Dá se získat voda ze vzduchu? Unikátní systém S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource), jehož energetickou potřebu pokrývá sluneční energie, představí Tomáš Matuškaz UCEEB, ČVUT v Praze, a Jindřich Ráftl z architektonického studia FORMOSA AA.

Čechy zajímá chytré bydlení

Neodmyslitelnou součástí budoucnosti oboru stavebnictví je také realizace inteligentní domácnosti, která zajímá stále větší procento Čechů. „Společnost ABB si na FOR ARCH přichystala spoustu novinek a zajímavostí především v oblasti chytrého bydlení, designových řad vypínačů a zásuvek a elektroinstalačních vychytávek, které by neměly chybět v žádné moderní domácnosti. Významné je pro nás letošní jubileum – 150. výročí výrobního závodu ABB s.r.o., Elektro-Praga, které bychom rádi s našimi zákazníky a návštěvníky oslavili,“ zve na stánek A19 v Hale 4 Vladimír Janypka, ředitel divize Elektrotechnických výrobků ABB.

Jak by mohla už za pár let vypadat běžná domácnost, ukáže na letošním veletrhu FOR ARCH také společnost Alza.cz. V atraktivní expozici Future Home budou na 100 m2 k vidění nejrůznější chytré vychytávky pro pohodlné a bezpečné bydlení i pro údržbu zahrady.

Česku se daří, rostou investice do průmyslových staveb

FOR ARCH jako největší stavební veletrh v ČR ale samozřejmě není jen o výstavbě pro bydlení. Růst ekonomiky nahrává i nárůstu poptávky v oboru průmyslových nemovitostí, např. ve výstavbě montovaných hal, kde k velkým benefitům patří rychlost výstavby a nezávislost na počasí. Důležité je, že aktuálně už nejde o sklady, ale o haly pro výrobu, výzkum
a administrativu.

Bohužel v mnohem menší míře se v nárůstu poptávky podílí modernizace již existujících hal z důvodu oprav/údržby a inovací/Průmyslu 4.0 (obojí 11 %). To je rozhodně k zamyšlení
a k diskuzi. I proto bude důležité vyslechnout komentáře vrcholných představitelů vlády
a odborníků z praxe na konferenci TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie.

Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

29. mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2018, PVA EXPO PRAHA v Letňanech v pěti tematických dnech:

Úterý      18. září                  TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie,
                                             diskuze ke Stavebnictví 4.0                         
Středa    19. září                  Cesta za komfortem: Wellness & SPA
Čtvrtek   20. září                  Chytrá a bezpečná domácnost
Pátek     21. září                  Den vytápění
Sobota   22. září                  Den stavby

Tiskové materiály ABF