časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

FOR ARCH představil novinky ve stavebnictví a konfrontoval Programové prohlášení vlády

4. 10. 2018 | ABF, a.s. | www.abf.cz

Proběhl mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2018, kdy se na ploše zhruba 40 000 metrů čtverečních sešlo 786 společností ze stavebnictví  a souvisejících oborů. Zúčastnilo se 88 zahraničních vystavovatelů z celkem 15 zemí a spolu s tuzemskými firmami prezentovali to nejlepší, co umí. Vedle několika soutěží připravil organizátor 35 tematických doprovodných programů, nespočet dalších akcí proběhl na jednotlivých stáncích a tím vším prošlo téměř 70 000 návštěvníků.

Největší český stavební veletrh propojuje stavební obory nejen „od základů po střechu“, ale i od tradičních řemesel a přírodních materiálů po nejmodernější technologie. Zástupci firem i oborových organizací se zde setkali s vybranými členy vlády, malí i velcí stavebníci konzultovali svá řešení přímo s techniky z firem, s odborníky z ministerstev a škol nebo se zkušenými řemeslníky. Zásluhy českých stavitelů mohli všichni obdivovat na výstavách Stavba roku 2018 nebo České a slovenské stavby století. A kdo se na veletrh nedostal, mohl zajímavosti sledovat v online zpravodajství.

Co české stavebnictví potřebuje?

Při slavnostním zahájení veletrhu v Kongresovém sále výstaviště PVA EXPO PRAHA se ministři a předsedové oborových asociací shodli, že zásadní jsou předvídatelné investice a dostatek kvalitních pracovníků. „Rád bych z tohoto místa poprosil vystavovatele, aby věnovali pozornost mladým lidem i zde na výstavišti. Možná jim přímo neprodáte střechu a nebudete z nich mít okamžitý zisk, nicméně je svým přístupem můžete nalákat ke stavebnímu oboru. Mladé lidi stavebnictví potřebuje,“ řekl Pavel Sehnal, předseda představenstva společnosti ABF, a.s., která veletrh organizuje.

V rámci konference TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie se v úvodní panelové diskuzi sešla česká politická špička, aby společně s odborníky debatovala o Programovém prohlášení vlády. V duchu otázky zlepšování podmínek pro investiční výstavbu hovořili Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj, Dan Ťok, ministr dopravy, Richard Brabec, ministr životního prostředí, Václav Matyáš, prezident SPS v ČR, Jan Kroupa, generální ředitel ŘSD i vrcholní představitelé rezortu průmyslu a obchodu. Podrobnosti najdete zde.

V Hale 6 celý týden probíhalo finále celostátní Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, která podporuje nadané budoucí truhláře a zedníky. Soutěž vznikla v roce 1996 jako podpora řemesel v České republice a svou funkci plní až do dnešního dne. Kromě soutěže je veletrh standardně otevřen pro odborné školy a učiliště, firmy tedy mohou zaujmout také své budoucí zaměstnance. Letošní novinkou byla sobotní akce pro rodiny Řemeslo dětem. Tak i sobota, po skončení SUSO, sloužila pro propagaci řemesla a podpoře řemeslné zručnosti, tentokrát těch nejmenších. „V řadě škol dílny nahradily počítačové učebny nebo jiné aktivity, proto nabízíme dílny a kroužky pro 1. i 2. stupeň my,“ řekla Bc. Šárka Poláčková za Kutil Junior, který se na akci Řemeslo dětem podílel.

Chytré stavebnictví

Pojmy jako stavebnictví 4.0, smart home nebo BIM slýcháme už řadu let a FOR ARCH každým rokem ukazuje poslední pokroky v této oblasti. Firem a zákazníků, které díky digitalizaci zefektivňují svou výrobu, lépe koordinují stavbu nebo snadněji plánují, každým rokem přibývá. Pronikání digitalizace do stavebnictví opakovaně reflektuje Technologické fórum, jehož cílem je informovat firmy i státní správu o posledním vývoji a připravit tak české stavebnictví na co nejplynulejší zavádění nových technologií.

Elektronickým novinkám a vynálezům v oblasti zabezpečení, ovládání funkcí domu, výrobě vlastní elektřiny nebo domácí zábavy, byla věnována expozice v Hale 4. Chytrá domácí elektronika má přinést vyšší pohodlí, bezpečí a úspory. Terminálem, přes který se vše řídí, je zpravidla smartphone uživatele. Ten pak má všechny funkce a údaje dostupné ve vlastní kapse a ke kontrole nebo nastavení techniky v domě mu stačí doslova „hnout prstem“.

Zajímavé trendy byly vidět na řadě stánků

„S propadem cen technologií a se štědrou a uživatelsky přívětivou podporou z Nové zelené úsporám se znovu otevřel v České republice trh s fotovoltaikou,“ řekl například Jaroslav Šuvarský ze společnosti S-Power Energies.

Společnost Xella novinkou stavebních bloků reaguje na situaci na trhu a nedostatek stavebních kapacit. První střešní okno pro pasivní domy, které je revolučním řešením nejen v ČR, představil tradiční český výrobce – firma Slavona.

Inovace, poctivý materiál i práce – společný jmenovatel nejlepších exponátů

Ať už to jsou chytré technologie nebo stavební materiály, jejich kvalita se projevuje tím, zda jsou funkční, spolehlivé, estetické a správně použité. A také u tradičních materiálů, jako jsou cihly, beton nebo obklady, je mnoho prostoru pro inovace. Každoročně proto odborná porota vyhodnocuje výrobky na veletrhu a vybere pět nejlepších, které obdrží ocenění na slavnostním galavečeru. Letos to byly tyto novinky:

HANSCRAFT, s.r.o. za vířivou vanu AMETHYST (OKA design)
MAPEI, spol. s r.o. za MAPEI 4 LVT, stavební chemii pro koupelnu
SILVER PLANET s.r.o. s obchodní značkou T-POWER za solární tašky BIBER 500
TopolWater, s.r.o. za inovovanou ČOV TOPAS s garantovanou funkcí i pro rekreační objekty
VELUX Česká republika, s.r.o. za řídicí jednotku vnitřního prostředí VELUX ACTIVE

A protože skvělých výrobků byla na FOR ARCHu celá řada, udělila porota navíc i pět čestných uznání. Podrobnosti najdete zde.

Konference, semináře, poradny

Na veletrhu FOR ARCH 2018 mohli návštěvníci nejen vidět poslední novinky, ale také slyšet aktuální informace. V doprovodném programu tak bylo možné vyslechnout poslední novinky v dotačním programu Nová zelená úsporám. Konaly se přednášky o podlahovém vytápění nebo stínicí technice, proběhly konference Požární bezpečnost staveb, Fotovoltaické fórum nebo semináře na téma předcházení vzniku odpadů.

Zaujala například diskuze ke snížení, případně zvážení kvantitativního cíle pro skládkování na obyvatele a omezení týkající se skládkování i jiného (nikoliv nebezpečného) než komunálního odpadu. Zájmu návštěvníků se těšily také požárně bezpečnostní řešení výškových staveb v zahraničí a analýza požárů v New Yorku a Londýně nebo poučení pro výstavbu v ČR včetně diskuze stavařů a hasičů k problematice odvětrávaných fasád.

A když měli návštěvníci vlastní dotaz, mohli využít několika poraden, kde bylo možné získat informace týkající se například domácího zabezpečení nebo cen energií.

Také v příštím roce přinese veletrh FOR ARCH 2019 mnoho novinek i zajímavostí z oboru stavebnictví. Některé novinky již prozradil při svém hodnocení letošního ročníku Matěj Chvojka, ředitel OT stavebnictví. „V každé hale se nám podařilo představit přední firmy a výrobce daného oboru a veletrh FOR ARCH jde stále nahoru,“ je spokojen Matěj Chvojka. „V roce 2019 bychom rádi posílili kontraktační význam veletrhu. Ať již pro setkání se studenty, žáky a učni odcházejícími do praxe, tak v rámci inženýrského dne,“ upřesňuje Matěj Chvojka plány na jubilejní 30. ročník stavebního veletrhu FOR ARCH 2019.

Odborným partnerem veletrhu byl portál TZB-info, který v přímém přenosu odvysílal 50 rozhovorů s odborníky i zástupci firem.

Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Tiskové materiály ABF