Fluorescenční holografie - pokročilá technika fluorescenčního zobrazování
26. 10. 2016 | Colorado State University | source.colostate.edu
Odborníci na optickou mikroskopii z Coloradské státní univerzity opět posunují hranice biologických zobrazovacích metod. Navrhli a sestavili fluorescenční mikroskop, kombinující trojrozměrnou metodu zpracování obrazu ve vysokém rozlišení, která je mnohem rychlejší, než moderní srovnatelné techniky.
Nový mikroskop vychází z již existující techniky a dovoluje používat digitální zaostřování fluorescenčního světla. Díky koncentraci rozptýleného osvětlení napříč rozsáhlou oblastí neosvětluje pouze jeden, ale více bodů. Fyzikální principy jsou podobné jako u holografie, při které je rozptýlené světlo použito k vytvoření 3D obrazu.
Použitím velké plochy pro osvětlení s implementovaným zpracováním signálu, dokáže mikroskop rozlišit modulační vzorce vzdáleného světla v rámci více bodů v celém zorném poli. Zkombinováním všech vzorců následně vytvoří 3D obraz.
Co tato nová technika umožňuje? Vytváření trojrozměrných obrazů hlubokých tkání s lepší hloubkou ostrosti v porovnání s podobnými technikami. Hloubka ostrosti vyjadřuje, podobně jako při fotografování, rozdíl vzdálenosti nejbližšího a nejvzdálenějšího předmětu, které se na výsledné fotografii ještě lidskému oku jeví jako ostré. Výzkumníci z Coloradské státní univerzity nyní mohou pracovat s 600 snímky za sekundu, což je mnohem více v porovnání se zavedenými technikami.
Celý článek na Colorado State University
Image Credit: Colorado State University
-jk-