časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze se bude podílet na družicovém výzkumu slunečního větru

12. 1. 2016 | FEL ČVUT | www.fel.cvut.cz

Společný výbor Evropské kosmické agentury ESA a Čínské akademie věd vybral k realizaci projekt družice SMILE, v jehož konsorciu je i Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze. Tu bude zastupovat docent René Hudec z katedry radioelektroniky. Do soutěže bylo přihlášeno celkem třináct různých variant řešení družicového sytému.

 

Za dobu platného členství České republiky v Evropské kosmické agentuře (ESA) se jedná o první případ, kdy orgány kosmické agentury vybraly k finální realizaci družicového vědeckého projektu ESA návrh s českou účastí na nejvyšší úrovni, tedy členstvím v hlavním konsorciu. 

Cílem projektu je výzkum odezvy zemské magnetosféry na proud nabitých částic ze Slunce. Tento jev je znám také jako sluneční vítr. Měření bude probíhat unikátní metodou pomocí malých širokoúhlých UV a rentgenových teleskopů. Mezi vedlejší cíle projektu SMILE patří i zvýšení zájmu veřejnosti o kosmické a okolozemní vědy, a to formou zobrazení zemské magnetosféry, která byla dříve neviditelná. 

SMILE je zkratka Solar wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer a jedná se menší družicí o hmotnosti 300 kg a užitečným zatížením 60 kg. Start do vesmíru je plánován na rok 2021. 

Právě oblast širokoúhlých rentgenových teleskopů a monitorů představuje obor zájmu týmu doc. René Hudce z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Ten k realizaci dodává: „Společně s kolegy z dalších českých institucí se zabýváme vývojem rentgenových monitorů typu račí oko již více než dvacet let a dosáhli jsme v této oblasti světově uznávaných výsledků, což se odrazilo i na přizvání českých vědců do konsorcia projektu ESA SMILE.″ 

Rozsah české účasti na projektu SMILE bude postupně dále konkretizován a upřesňován. Především půjde o podíl na vývoji vědeckého vybavení družice, tedy rentgenového a UV teleskopu, a to v rozsahu, jaký umožní dostupné možnosti financování v České republice. Počítá se i s významnou účastí studentů a doktorandů ČVUT a českého kosmického průmyslu.

Tiskové materiály FEL ČVUT