Zprávy
Zprávy
Eurotherm Drives – měniče pro nové tisíciletí Řada 650 je určena pro nominální výkony 0,25 až 1,5 kW (jednofázové) a 0,37 až 7,5 kW (třífázové). Díky malým rozměrům (jednofázové měniče do 0,75 kW mají výšku jen 137 mm, šířku 73 mm a hloubku 142 mm) je jejich zástavba možná i do relativně malých ovládacích skříní na strojích a dalších zařízeních.
Výkonná křemíková světlená dioda V oboru světelné techniky dochází v rámci výzkumu také k využívání polovodičových materiálů. Křemík, stěžejní materiál polovodičové techniky, však není v tomto oboru vždy vhodný, protože stěží vytváří světlo. Například světlené emisní diody se proto zhotovují z jiných polovodičových materiálů. Struktura jejich krystalů však zabraňuje přímé integraci světelných emisních diod do tradičních čipů. Křemíkové diody by vyřešily tento klíčový problém technologie informací. Jejich pomocí by se mohly elektronické spínací obvody, které například napájejí světelné signály do světlovodů, velmi zmenšit a zrychlit. Výzkumní pracovníci na universitě v Survey v Anglii docílili toho, že křemíková dioda svítí. Kevin Homewood se svými spolupracovníky osvítil krystal křemíku atomy boru a tak v něm vytvořil speciální místo poruch. Protéká-li elektrický proud diodou, uvolní na těchto místech poruch světlo. První prototyp křemíkové diody svítí sice pouze v neviditelném infračerveném pásmu, ale skoro již tak účinně, jako tradiční diody. Angličtí výzkumníci věří, že jejich myšlenka umožní rovněž zhotovit světelné emisní diody a laserové diody z křemíku, které budou vysílat viditelné anebo ultrafialové světlo. Jelikož používají obvyklou polovodičovou technologii, mohl by jejich postup již brzy nalézt cestu k hromadné výrobě. [Nature, sv. 410, str. 192, 2001] (skala)
44. MSV 2002 v Brně: Projekt – Automatizace Akcent na elektrotechniku
„Cílem projektu je představit automatizaci jako hybnou sílu průmyslu a velmi perspektivní alternativu klasických výrobních technologií, která ovlivňuje konkurenceschopnost každého výrobku. Projekt proto soustředí informační a řídicí systémy a automatizační řešení ze všech oborů veletrhu,“ říká obchodní ředitel MSV Jiří Rousek. Úspěšná premiéraSpecializovaný projekt Automatizace se stal již součástí MSV 2000. Jeho hlavním cílem bylo vytvořit optimální podmínky pro komplexní prezentaci měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky a akcentovat význam a přínos progresivních technologických řešení. Projekt byl velmi úspěšný a zúčastnilo se jej 596 firem z 18 zemí. To byla téměř čtvrtina všech vystavovatelů MSV a jednalo se tak o největší koncentraci nabídky automatizační techniky v zemích střední a východní Evropy. Pořadatelé věří, že letošní 2. ročník na tyto výsledky naváže.
Veletrh nových kontaktů Do portálu MSV 2002 dále patří Důlní, hutní, slévárenská, keramická a sklářská technika, Materiály a komponenty pro strojírenství, Pohony, hydraulika a pneumatika, chladicí technika a klimatizace, Nářadí a povrchové úpravy, Energetika a silnoproudá elektrotechnika, Ekotechnika a Výzkum, služby, instituce a samozřejmě již zmíněná Elektronika, automatizační a měřicí technika. Oproti loňsku se struktura veletrhu rozšířila o oborový celek Doprava, manipulace, průmyslové balení, skladování a logistika, který vychází z náplně bienálního veletrhu Transport a Logistika. Souběžně s letošním MSV se v Brně uskuteční také 3. mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT. Termín k podání přihlášek k účasti je 1. března 2002 Veletrhy Brno, a. s.
Strojírenské technologie na veletrhu MACH 2002 Z řady odpovědí na otázku, co jsou strojírenské technologie, je snad nejvýstižnější ta, která říká, že jde o to, VĚDĚT JAK. Poznání správné technologie souvisí nejen se zvládnutím výroby, ale i s cenovými náklady a ziskem. Technologie – především progresivní – jsou základní podmínkou produktivity i dalších ekonomických ukazatelů výroby a znamenají zvládnutí požadavků na nízkou energetickou i ekologickou náročnost. Vyrábět kvalitněji a za nižší cenu znamená získat a udržet nové trhy. To vše vyžaduje informace, vývoj a znalosti. Jedním ze způsobů získávání nových poznatků je aktivní účast odborných firem na veletrzích a výstavách. Osobní setkání, prezentace přítomnosti na trhu, dosažení podnikatelského záměru v určitém prostředí i čase a výměna technologických informací jsou nenahraditelnými prostředky komunikace a obchodu v oboru. Prezentace technologické vyspělosti a činností podporujících strojírenské technologie je cílem nového technického veletrhu připravovaného veletržní správou Terinvest v Pražském veletržním areálu Letňany. Ze základních názvů výrobních činností – materiály, stroje, práce, technologie – vzešel název veletrhu MACH. I samotná jednotka rychlosti MACH nejlépe vyjadřuje onu dynamiku rozvoje a rychlost vývoje technologií majících vliv na budoucnost strojírenství. Veletrh strojírenských technologií MACH v roce 2002 zahajuje setkávání technologů s technickou veřejností v Praze. V současné době již řada významných organizací převzala záštitu a odbornou garanci, mediální partneři, a především desítky firem se připravují na toto setkání a svou účastí podporují nový záměr navazující na tradici pražských průmyslových výstav. Veletrh MACH chce být nejen o tom, jak a z čeho vyrábět, ale i o tom, jak a kde ve světě i u nás získávat nové informace, s kým i v čem doma a v zahraničí spolupracovat a chce ukázat na dobrou (a v řadě oblastí již srovnatelnou) úroveň našich firem i výrobků se zahraničními. Místem konání veletrhu strojírenských technologií MACH budou nové reprezentativní prostory PVA Letňany, které splňují potřebné základní parametry pro pořádání akce s tímto zaměřením: dostatek výstavní plochy, pevné betonové podlahy s rozvodnými kanály a únostností až 1 000 kg/m2, parkovací plocha u výstavních hal, konferenční prostory a kompletní servis pro vystavovatele i návštěvníky. Veletržní správa TERINVEST, jako spolumajitel Pražského veletržního areálu Letňany je garantem všestranné péče o stávající technické zázemí, jeho zdokonalování a zajištění standardních veletržních služeb. Přijďte i Vy a podpořte aktivní účastí svých firem naplnění cílů veletrhu MACH. Brána PVA se pro veletrh strojírenských technologií otevře v termínu od 14. do 16. května. Pořadatel:
Nová výstavní sezóna v oboru ELEKTRO Na Výstavišti Flora v Olomouci se na výstavě ELEKTRA ve dnech 12. až 14. února představilo 102 firem z České republiky, Slovenska a Německa. „Odborná návštěvnost veletrhu se oproti loňsku nesnížila, ale naopak vzrostla,“ hodnotí průběh manažer veletrhu Petr Nasadil z pořádající společnosti Omnis Olomouc, a. s. Tradičně největšími expozicemi se v Olomouci prezentovaly místní velkoobchody. Letos dominovalo opět Elektrocentrum trading Olomouc, které ve své expozici zaštítilo 14 svých dodavatelů jako např. OEZ Letohrad, GE Lighting Brno, ETEZET UNIREC Budyně nad Ohří, Kopos Kolín a další. Zdárně mu sekundovala nápaditá atypická expozice ELPREMA Olomouc. Patrně nejnavštěvovanějším stánkem byla patrová expozice Severomoravské energetiky Ostrava, kde školení specialisté nejen reagovali na obecné i konkrétní dotazy návštěvníků, ale také informovali o nových službách a produktech společnosti. Již dnes připravuje společnost Omnis Olomouc, a. s. další pokračování série veletrhů ELEKTRA – premiérová ELEKTRA v Brně se bude konat ve dnech 21. - 23. května. (Tisková zpráva)
Upřesnění termínu semináře UNIT Nové požadavky na kontroly a bezpečnost elektrických zařízení,, konaného ve dnech 15. a 16. května 2002 (9,00 – 15,00 hod.) Program 15. května:
Program 16. května:
Pořadatel:
INFOSYSTEM – veletrh elektroniky Termín: 23. až 26. dubna 2002 „Międzynarodowe Targi Poznańskie“ (Mezinárodní poznaňské veletrhy) zvou na jediný veletrh elektroniky v Polsku INFOSYSTEM 2002, který se bude konat v Poznani. Expozice elektroniky:
Kontakt pro firmy, které mají zájem na prezentaci vlastní nabídky: Elźbieta Michalczewska
Odborný doprovodný program k výstavě ELEKTRO v Českých Budějovicích Termín: 3. až 4. 4. 2002 Program dne 3. 4. 2002
Josef Honzík, Instalace Praha s. r. o.:
Program dne 4. 4. 2002 František Kosmák, odborný konzultant v oblasti elektro:
JUDr. Zbyněk Urban, odborný konzultant:
Vložné na seminář: Pořadatel:
Zprávy ESČ Elektrotechnický svaz český – Komora revizních techniků pořádá Celostátní aktiv revizních techniků elektrických zařízení ART 2002 k aktuálním otázkám z oblasti legislativních předpisů a technických norem týkajících se především revizí elektrických zařízení Termín: 25. dubna 2002 od 9,00 hod. Program aktivu:
Kompletní nabídka odborné literatury a tiskopisů z knižnice elektro, účast firem nabízejících měřicí přístroje pro elektrotechniky, výrobců rozváděčů a elektroinstalačního materiálu. Účastnický poplatek:
Odborný garant: Miloš Černý, kancléř komory revizních techniků ESČ Přihlášky a informace: Elektrotechnický svaz český pořádá Přípravné kurzy ke zkouškám revizních techniků elektrických zařízení Termín: zahájení kurzu 22. května 2002 v 8,00 hod. Šestidenní přípravný kurz je rozdělen do dvou částí. První (třídenní) část se uskuteční ve dnech 22. až 24. května 2002 a po jedenáctidenní přestávce na samostudium kurz pokračuje druhou částí 5. až 7. června. Zkoušku bude možno složit buď hned následující týden v mimořádném termínu nebo v některém z dalších řádných termínů ITI. Kurz je úzce zaměřen na témata, která jsou předmětem zkoušky, přednášet budou osvědčení lektoři. Poplatek (hradí se přímo ITI Praha):
Ke zkoušce je nutné předložit:
Nejkratší požadovaná praxe pro získání uvedeného osvědčení je uvedena v příloze č. 1 k vyhlášce č. 50/1978 Sb. (podle dosaženého odborného vzdělání: 7 roků v případě vyučení, 5 roků pro ÚSO, 3 roky pro VŠ). Organizační garant: Ing. Jaroslav Ďoubalík, výkonný tajemník ESČ Pro mimopražské účastníky jsme schopni zajistit ubytování na slušné úrovni za přijatelné ceny (je nutné závazně objednat). Dosažitelnost městskou hromadnou dopravou: učiliště je v těsné blízkosti konečné stanice městského autobusu č. 205 „Zelený pruh“ nebo zastávky autobusu č. 124 „U Statku“– nástupní zastávka pro oba autobusy u stanice metra „Budějovická“ (trasa C). Přihlášky a informace:
Soutěž o cenu Českého svazu vědeckotechnických společností pro rok 2002 Cíl soutěže
Kategorie Preferenční obory
Kritéria odborného hodnocení soutěže
Podmínky účasti v soutěži
Časový plán soutěže Slavnostní předání cen: na jarní Valné hromadě ČSVTS 2003 Ceny Vyhlašovatel soutěže si vyhrazuje právo nevyhlásit všechny ceny i nerozdělit celou částku v případě nízké úrovně přihlášených řešení. Propagace vítězů soutěže
Způsob vyhlášení soutěže Soutěž se považuje za vyhlášenou zveřejněním těchto podmínek na internetových stránkách ČSVTS. Sekretariát ČSVTS zajistí rozeslání těchto podmínek jednotlivým členským organizacím a publikaci informace o vyhlášení soutěže v odborných časopisech a jiných periodikách. Potřebné podklady pro podání přihlášky mohou zájemci získat na internetových stránkách ČSVTS nebo na sekretariátu ČSVTS Bližší infomace: |