Základní zapojení instalačních obvodů (34. část)
Elektrická zařízení v obytných budovách (3. část)
Domácí telefony – duplexní telefon se třemi připojenými telefony
(obr. 1, dokončení z minulého čísla) Je-li současně zvednuto více sluchátek, je možný odposlech hovorů. Zařízení pro blokování odposlechů obsahuje diodové moduly k odpojení jednotlivých okruhů. Tyto moduly je možné zabudovat i dodatečně. Dioda LED (hovorové světlo) v okruhu signalizuje návštěvníkovi, že účastník v bytě zvedl sluchátko a je připraven k hovoru.
Systémy duplexních telefonů jsou napájeny ze síťového zdroje. Hovorové obvody jsou napájeny stejnosměrným proudem. Obvykle se tyto síťové zdroje instalují v horním přípojkovém prostoru pole elektroměru. Napájení pro domácí telefony tvoří samostatný elektrický okruh (obvod).
Domácí telefony – sběrnicové zapojení
Zařízení domácího telefonu může být sběrnicového typu – dvoudrátovým sběrnicovým vedením je propojen mikrofonový modul u vchodových dveří, zvonková tlačítka, řídicí jednotka sběrnice a bytové stanice. K napájení je nutný síťový modul AC 230 V/DC 24 V jako zdroj proudu pro řídicí jednotku a hovorový obvod. Elektrický vrátný a osvětlení zvonkových tlačítek jsou napájeny ze zvonkového transformátoru (výstupní napětí AC 12 V).
Dvoudrátové sběrnicové vedení:
- zabezpečuje funkce volání, hovoru, otvírání dveří a zapínání osvětlení tlačítek,
- je možné provést stíněnou dvojitou kroucenou dvojlinkou nebo telekomunikačním instalačním kabelem (např. typ J-Y(St)Y,
- má obvykle druhý pár jako rezervu,
- nesmí překročit přípustnou délku mezi řídicí jednotkou sběrnice a účastníkem, max. 300 m,
- bývá konstruováno pro max. 64 účastníků; jinak možno rozšířit pomocí speciálního modulu,
- může být v případě rekonstrukce tel. rozvodu nahrazeno stávajícím izolovaným zvonkovým souběžným vodičem.
Moderní systémy sběrnicového domácího telefonu jsou:
- programovatelné pomocí SW klíče – tím se vytvoří jednoznačné přiřazení zvonkového tlačítka příslušné bytové stanici (zábrana odposlechu),
- nabízejí více komfortních možností – například vybavení videokamerou s přenosem signálu koaxiálním kabelem na monitor bytové stanice. Pak se již jedná o audio a video vstupní systémy s různou náročností funkcí.
V průmyslových nebo administrativních objektech se obvykle praktikuje propojení „domácího“, v takovém případě „firemního“, telefonu na stávající telefonní síť, např. na digitální telekomunikační soustavu ISDN (Integrated Services Digital Network).
Pak je možné domácí-firemní telefon využívat kromě přepínání hovorů na jednotlivé tel. pobočky také k ovládání vrátného, osvětlení či k dálkovému uzamykání aj. Pak se již jedná o systém domácí (firemní) automatizace. Systém takové automatizace (na trhu nabízeno pod různými obchodními názvy) je zpravidla modulární, tzn., že díky vhodnému výběru modulů je možné jej upravit pro jakýkoli dům či užívaný prostor. Výhoda modularity spočívá v možnosti rozšiřování systému podle operativní potřeby – stačí jednoduše přidat moduly (např. moduly inteligentního domu – Smart House).
(pokračování; Digitální telekomunikační zařízení)
Obr. 1. Domácí duplexní telefon – se třemi připojenými telefony (schéma zapojení v rozloženém uspořádání)
Obr. 2. Domácí telefon v dvoudrátovém sběrnicovém zapojení