Základní zapojení instalačních obvodů (26. část)
Instalační obvody se spínači nízkého napětí (11. část)
Křížový přepínač – slouží k zapínání/vypínání jednoho obvodu ze tří (a více) míst. K podobnému účelu jsme však již používali dříve uvedený skupinový přepínač a poté schodišťový přepínač (Elektro 12, resp. 1), jak se od nich liší křížový přepínač? Ten použijeme (v kombinaci s jednoduchými střídavými přepínači) v případě, když jednu místnost – v průmyslovém objektu například dílnu – potřebujeme rozsvítit jak od vchodu, tak z kanceláře mistra na druhé straně, tak ze šatny údržbářů ...atd. Nebo v rodinném domě potřebujeme rozsvěcovat centrálně umístěnou předsíň jak z koupelny, tak z pokoje pro hosty, tak z kuchyně... apod.
Křížové spínání se skládá ze dvou jednoduchých střídavých přepínačů na obou koncích trasy a z libovolného počtu křížových přepínačů mezi nimi. Obě alternativní vedení střídavého zapojení jsou vedena přes křížový přepínač tak, že v každé poloze křížového přepínače střídavé přepínače spojují.
Křížový přepínač na trase zamění (překříží – odtud „křížový“) při každém sepnutí vodiče mezi krajními střídavými spínači. Křížový přepínač má jednu kolébku a čtyři přípojné svorky.
V nových zařízeních s reléovým spínáním se většinou křížové spínání nahrazuje impulzními spínači.
(pokračování – Sériový střídavý přepínač,
ovládání dvou obvodů z jednoho místa, přičemž jeden z obvodů lze ovládat ze dvou míst)
Literatura:
BERKA, Š.: Elektrotechnická schémata a zapojení 1,Základní prvky a obvody. Nakladatelství BEN – technická literatura, Praha, 2008.
Obr. 1. Principiální schéma funkce křížového přepínače a schematická značka, (Z naznačeného směru proudu je vidět, že křížový přepínač lze v případě jeho osazení v ss obvodu také použít ke změně proudu ve spotřebiči.)
Obr. 2. Základní zapojení křížového přepínače, a) v síti TN-C, b) v síti TN-S
Obr. 3. Prováděcí schéma křížového přepínače, a) v síti TN-C, b) v síti TN-S