Významné osobnosti vědy a techniky (1. část)
Johannes Kepler – Geometrie je jedinečná a věčná
Ing. Josef Košťál
Johannes Kepler
*27. 12. 1571 Weil der Stadt (nyní Stuttgart, Německo)
†15. 11. 1630 Řezno (Německo)
440 let od jeho narození
Johannes (Jan) Kepler byl německý astrolog a astronom, fyzik, matematik a filozof. Působil v Tübingenu, v Grazu a v Praze. Byl zastáncem heliocentrismu, vyvrátil domněnku o kruhových drahách planet. Několik let působil jako asistent Tychona Brahe (1546–1601) v Praze na dvoře císaře Rudolfa II. Zde se pokusil matematicky formulovat zákony, jimiž se řídí pohyby planet (tři Keplerovy zákony), a to na základě empirických pozorování, které zaznamenal Brahe. Kepler se zabýval geometrií pravidelných mnohoúhelníků i mnohostěnů, znal vzorce pro objemy mnohostěnů, popsal pravidelné hvězdicovité mnohostěny. Pozoroval výbuch supernovy v souhvězdí Hadonoše, zkonstruoval astronomický dalekohled, později nazvaný jeho jménem. Kepler spolu s Brahem vytvořili z Prahy astronomické středisko světového významu. První velké Keplerovo dílo Mysterium Cosmographicum (Kosmografické mysterium) bylo také současně první publikovanou obhajobou Koperníkova systému.
Johannes Kepler se narodil předčasně, což se zřejmě projevilo na jeho křehkém zdraví v dětství. Byl však brilantním dítětem a často udivoval hosty v zájezdním hostinci svého dědečka svým fenomenálním matematickým nadáním. Jeho otec, Jindřich Kepler, si vydělával na živobytí riskantním způsobem jako žoldnéř a opustil rodinu, když bylo Johannesovi pět let. Říkalo se, že zahynul v Nizozemí v Osmileté válce. Jeho matka, Kateřina Guldenmannová, byla lidovou léčitelkou a bylinářkou, kterou později obvinila inkvizice z čarodějnictví.
V roce 1577, když bylo Keplerovi šest let, spatřil na obloze Velkou kometu a v devíti letech (1580) byl svědkem lunárního zatmění. Je jisté, že tyto kosmické jevy silně ovlivnily duši malého Johannese a určily jeho životní dráhu.
Johannes Kepler studoval na univerzitě v Tübingenu, kde byl jeho učitelem astronomie Michael Mästlin. Studium ukončil v roce 1593.
V prosinci 1595 byl Kepler představen Barbaře Müllerové, třiadvacetileté vdově, se kterou se o dva roky později oženil.
V roce 1631 se Kepler po smrti ženy Barbary oženil podruhé se čtyřiadvacetiletou Zuzanou Reuttingerovou.
Kepler v letech 1594 až 1600 vyučoval na střední škole ve Štýrském Hradci. V roce 1600 přišel Kepler do Prahy, kde bydlel v domě v Karlově ulici na Starém Městě. Stal se asistentem Tychona Brahe a po jeho smrti císařským matematikem a astrologem Rudolfa II (1576–1611) a jeho dvou následníků Matyáše (1612–1619) a Ferdinanda II (1619–1637).
Na Braheho podnět propočítal Kepler dráhu Marsu a po dlouhých výpočtech stanovil za pobytu v Praze první dva ze svých tří slavných zákonů. Tyto výsledky publikoval v roce 1609 v práci Astronomia Nova (Nová astronomie). V roce 1612 odešel Kepler z Prahy do Lince a v roce 1626 do Ulmu. V pozdějším věku se podle některých životopisců už nemohl věnovat pozorování, protože trpěl krátkozrakostí a hvězdy patrně vůbec neviděl.
Ve svých pracích se zabýval astronomií, matematikou, mechanikou, krystalografií a astrologií. V roce 1615 vyšla jeho práce Nova Stereometria Doliorum Vinariorum (Nová stereometrie vinných sudů), ve které počítal objemy těles, které vznikly rotací kuželoseček kolem osy ležící v jejich rovině, přitom použil infinitezimální postupy. Toto dílo znamenalo významný krok vpřed pro vznik moderních integračních metod. V práci z roku 1619 Harmonices Mundi (Harmonie světa) systematicky studoval mj. problematiku konvexních a hvězdicovitých mnohoúhelníků a publikoval svůj třetí zákon.
Kepler se snažil svými kosmologickými zákony doložit staré pythagorejské učení o harmonii sfér a astrologii přispěl i možností lépe a přesněji propočítávat horoskopy. Do sestavování horoskopů např. jako první zavedl dekagonální řadu aspektů (decil, kvintil, tredecil, bikvintil).
Kepler byl uznávaným astrologem a za svůj život sestavil na 800 horoskopů, včetně svého. Odmítal sice pověry a bezduché přijímání soudobých astrologických výkladů, ale zdůrazňoval závislost astrologie na empirii, a vytvořil tak v jistém smyslu moderní, v současnosti převažující pojetí astrologie. Uvažoval dokonce o vlivu budov a hor, zastiňujících planety a hvězdy v okamžiku narození. Na základě svých astronomických a astrologických výpočtů odhadl datum narození Ježíše Krista na rok 7 př. n. l. (všeobecně je narození Ježíše datováno na rok 4 př. n. l.), kdy proběhla nepříliš častá vícenásobná konjunkce (podobná nastala až v roce 1942).
Do moderních astrologických učebnic vstoupil Johannes Kepler zejména horoskopem Albrechta z Valdštejna, který věřil na astrologii ještě více než sám Kepler. Když v roce 1608 sestavoval tento horoskop na základě dodaných údajů, netušil, kdo je onou skutečnou osobou. Přesto v něm velmi přesně předpověděl Valdštejnovu smrt.
Tři Keplerovy základní zákony popisující pohyb planet okolo Slunce, objevené empiricky 1609 a 1619 Johannem Keplerem na základě pozorování Tychona Brahe:
1. Keplerův zákon: Planety obíhají kolem Slunce po eliptických drahách, v jejichž jednom společném ohnisku leží Slunce.
2. Keplerův zákon: Obsahy ploch opsané průvodičem Slunce–planeta za stejnou dobu jsou stejné.
3. Keplerův zákon: Druhé mocniny oběžných dob dvou planet T1, T2jsou ve stejném poměru jako třetí mocniny velkých poloos jejich drah a1, a2.
Keplerovy zákony nebyly přijaty hned. Někteří doboví velikáni, jako např. Galileo a Descartes, naprosto jeho Novou astronomii ignorovali. Jiní jeho teorii a její různé modifikace testovali. Modely jeho astronomie byly čteny astronomy po celé Evropě a po jeho smrti byly hlavním nástrojem pro šíření jeho myšlenek. V letech 1630 až 1650 to byla nejvíce rozšířená příručka astronomie, díky níž konvertovalo mnoho vědců k astronomii založené na elipse.
Vedle astronomických šetření se zabýval Kepler také např. symetrií sněhových vloček. K jeho významným, ale málo oceněným vynálezům, patří bezventilové, a tím téměř bezúdržbové zubové čerpadlo, které je v principiálně nezměněné podobě používáno jako olejové čerpadlo ve spalovacích motorech automobilů dodnes. Jeho vynález dalekohledu (Keplerova dalekohledu) byl jakýmsi „odpadním produktem“ jeho hlubokých znalostí o lomu světla a optickém zobrazení.
Na počest Johanna Keplera je pojmenováno mnoho škol, např. pražské Gymnázium Jana Keplera, kde stojí před budovou sousoší Tychona Brahe a Johanna Keplera, nebo univerzita v Linci, dále jsou po něm pojmenovány krátery na Měsíci a Marsu, hřeben na měsíci Marsu Phobosu – Kepler Dorsum (Kepler předpověděl existenci měsíců Marsu již v roce 1610), asteroid, kosmická sonda (hledající exoplanety podobné Zemi) aj.
Z jeho nejznámějších prací lze uvést:
- Mysterium Cosmographicum. 1596.
- De Fundamentis Astrologiae Certioribus. 1601.
- Astronomiae Pars Optica. 1604.
- De Stella nova in pede Serpentarii. 1604.
- Astronomia nova. 1609.
- Dissertatio cum Nuncio Sidereo. 1610.
- Epitome astronomiae Copernicanae. 1618–1621.
- Harmonices Mundi. 1619.
- Tabulae Rudolphinae. 1627.
- Somnium. 1634.
(pokračování)