Vydavatelství FCC Public představuje knihu…
Technický receptář (1. část)
běžná cena: 192 Kč včetně DPH
akční cena: 154 Kč při objednávce přes internet (viz níže) nebo kupón (viz str. 51)
Člověk nemusí být povoláním chemik pro to, aby využil některé ze 660 receptur obsažených ve známé knize Technický receptář od autora Jiřího Škeříka. Receptury dávají návod k přípravě chemických prostředků pro použití v laboratoři, dílně i amatérské praxi. Kniha může být rádcem i zdrojem inspirace tam, kde nejsou k dispozici vhodné komerčně vyráběné prostředky.
Redakce časopisu Elektro postupně přináší ukázky receptur z jednotlivých kapitol této knihy. V tomto čísle je to ukázka z kapitoly I.
Prostředky pro základní čištění materiálů
Tuhá čistidla na kovy
- Tuhé univerzální čistidlo na kovy
Při mírném zahřívání se roztaví 500 g kyseliny olejové (elainu nebo též oleinu), 120 g stearinu. Po rozmíchání se k horké směsi přidá 380 g křemenné hlinky, směs se znovu rozetře a odlévá se do forem nebo se ručně tvaruje. Pak se hotové čistidlo nechá zcela vychladnout.
Prášková čistidla na kovy
- Práškové čistidlo na měď a mosaz
V třecí misce se důkladně rozetře a promísí 400 g kyselého vinanu draselného (vinného kamene), 200 g oxidu železitého (tzv. anglická červeň), 400 g křemenné hlinky (oxidu křemičitého). Hotový prášek se prosívá hustým sítem.
Pastovitá čistidla na kovy
- Pastovité čistidlo na ocel
V kádince se nejprve smísí 36 g kyseliny olejové (surové, tzv. elainu), 36 g terpentýnu, 38 g amoniaku, 360 ml vody. Hotová emulze se přilévá do třecí misky a roztírá se s touto směsí práškových složek: 120 g uhličitanu vápenatého, 200 g karbidu křemíku č. 300 (brusný prášek), 120 g jemně mletého skleněného prášku, 80 g práškového grafitu. Po důkladném zhomogenizování vznikne pasta bez hrudek a tuhých částí.
Tekutá čistidla na kov
- Tekuté univerzální čistidlo na kovy
V široké porcelánové misce se za stálého míchání rozpustí v 600 ml vody ohřáté na teplotu 70 °C, 25 g kyseliny šťavelové, 25 ml etylalkoholu denaturovaného, 360 ml 4% amoniaku, 65 g surové kyseliny olejové. K hotovému roztoku se pak přisype 150 g kaolínu a 150 g křemenné hlinky. Vše se dobře promíchá a slije do zásobní láhve. Před použitím je třeba čistidlo dobře rozmíchat.
Odstraňovače skvrn
- Skvrny od dehtu a asfaltu
Vytvoří-li se skvrny na textilních tkaninách, nejprve se celý nános mechanicky odstraní kovovou špachtlí apod. Pak se čištěné místo podloží několika vrstvami filtračního papíru a na skvrnu se nakape malé množství trichloretylenu nebo tetrachloretylenu, xylenu, toluenu nebo lakového benzinu. Smotkem z plátna nebo gázy, navlhčeným stejným rozpustidlem, se skvrna poklepává a přetírá, až se rozrušený dehet začne rozpouštět a vsakovat do podloženého filtračního papíru. Jakmile skvrna na tkanině začne mizet a podložený papír se už neznečišťuje, navlhčí se také okolí skvrny, aby po vysušení nevznikla na povrchu „mapa“.
(pokračování)
Knihu si lze objednat na:
e-mail: public@fccgroup.cz
http://www.odbornecasopisy.cz