Větrání obytných místností s regenerací tepla
z německého originálu časopisu de, 22/2009,
vydavatelství Hüthig & Pflaum Verlag GmbH München,
upravil Ing. Josef Košťál, redakce Elektro
Využívání odpadního tepla pro výrobu energie je realizováno regenerativními procesy. Větrání místností s regenerací tepla je pro tento záměr dostupnou a technicky vyspělou technologií. Dosažené snížení spotřeby primární energie přispívá značnou měrou k úsporám nákladů na vytápění. V této souvislosti poskytuje technika regenerace tepla možnost využít potenciál energetických úspor z větrání místností. Tento fenomén se však podařilo promítnout do nového německého zákona o podpoře výroby teplené energie z obnovitelných zdrojů (EEWärmeG – Erneuerbare-Energien-Wärmegesetz) pouze zčásti.
Větrání místností s regenerací tepla je u většiny stavitelů, stavebních firem a architektů stále ještě velkou neznámou. V souvislosti se zvětšujícím se důrazem kladeným na prosazování úspor energií by bylo dobré tento stav změnit. Využívání této koncepce znamená mj. výrazné zvýšení kvality vzduchu v uzavřeném prostoru – na rozdíl od jiných systémů řešících energetickou účinnost. Tento potenciál také nebyl dosud nikdy politicky podpořen, chybí zde státní (nesplatné) příspěvky na technologie regenerace tepla u novostaveb.
Technika regenerace tepla
Při použití větracího zařízení s regenerací tepla nedochází na rozdíl od větrání okny ke ztrátě tepelné energie (obr. 1). Tepelná energie obsažená v odpadním vzduchu je využita z 60 až 95 % a poté je převedena na čerstvý vzduch. Účinnost využití odpadního tepla je vyjádřena efektivním stupněm přípravy tepla ηef. Tento ukazatel se měří buď na straně odpadního vzduchu podle kritérií pasivního domu (certifikát pasivního domu), nebo se vypočítává z naměřené hodnoty DIBt (Deutsches Institut für Bautechnik, Německý ústav pro stavební techniku) – podle měření ηef = 0,91ηDIBt, resp. podle výpočtu ηef = ηDIBt– 12 %.
Čerstvý vzduch je např. ohříván při ηef = 90 % z 0 na 18 °C a proudí s celkem pohodovou teplotou do místnosti. Přestože je zde třeba ještě další vytápění, lze pomocí této techniky ušetřit asi 30 % nákladů na vytápění.
Spotřeba primární energie (vytápění plus teplá pitná voda) přitom klesne z 99 kW·h/m2/rok – vyhřívací plynový kotel plus větrání okny, na 66 kW·h/m2/rok – vyhřívací plynový kotel plus regenerace tepla, včetně pomocné energie (např. pro ventilátory).
Tato třiatřicetiprocentní úspora primární energie odpovídá přibližně míře úspor, o jejíž dosažení usiluje německá vyhláška o úsporách EnEV (Energieeinsparverordnung) z roku 2009 v porovnání s požadavky této vyhlášky z roku 2007. U průměrné obytné jednotky se spotřebou tepla 10 000 kW·h/rok to představuje snížení emisí CO2 o 0,6 t na obytnou jednotku. Oba použité ventilátory přitom mají příkon jen asi 40 W (pomocná energie). Jako zdroj energie je využíván odpadní produkt – odpadní (odvětrávaný) vzduch.
Energetická úspora na vytápění s regenerací tepla
Redukovaná výměna vzduchu (Δn) při vytápění s regenerací vzduchu nezhoršuje oproti větrání okny (0,46 h–1 oproti 0,7 h–1) kvalitu vzduchu v uzavřeném prostoru. Cíleně dodávaným a odsávaným vzduchem na určitých místech obytného prostoru, jakož i kontinuální výměnou vzduchu (24 h/den) lze větracím zařízením dosáhnout naopak mnohem lepší kvality vzduchu v uzavřeném prostoru.
Zmíněný výpočet příspěvku energie na vytápění s regenerací tepla – zvláště pak energetický efekt (obr. 2) ušetřené výměny vzduchu (Δn = 0,24 h–1) – není zpravidla zohledněn v běžných softwarových výpočetních programech k německé vyhlášce o úsporách energie EnEV.
Potenciály úspor v porovnání
Zásada při ochraně životního prostředí zní: ušetřená energie, nejčistší energie. S technikou regenerace tepla se energeticky hodnotné odpadní teplo (20 °C) neztratí v okolním prostředí – nemusí se vyrábět, ale získává se zpět (např. regenerací). Je proto strategicky smysluplné jak z hlediska ochrany životního prostředí, tak šetrnosti k energetickým zdrojům využívat energeticky hodnotné teplo při malé spotřebě elektřiny.
Aby bylo možné energeticky porovnávat mezi sebou různé technologie vytápění, je uvažován dům s normálním vyhřívacím plynovým kotlem a s tepelněizolačním standardem qh = 60 kW·h/m2/rok – roční potřeba tepla na vytápění. Takovýto dům již odpovídá nové německé vyhlášce o úsporách energie EnEV z roku 2009 a má užitnou plochu AN = 188 m2 podle EnEV ca 150 m2 obytné plochy.
Porovnávají se čtyři varianty (obr. 2):
- vyhřívací plynový kotel,
- solární zařízení s plochým kolektorem 7,5 m2 (podle zákona o podpoře výroby teplené energie z obnovitelných zdrojů energie: 4 % z AN),
- tepelné geotermální čerpadlo (roční topný faktor JAZ *) = 3,3),
- zařízení na regeneraci tepla (ηef = 90 %).
U variant 1 až 3 je využíváno větrání okny.
Při porovnání těchto čtyř variant má nejmenší spotřebu primární energie větracízařízení s regenerací tepla. Tato technika dosahuje značných úspor energie na vytápění (obr. 3).
Energeticky efektivní technologie vytápění jsou zpravidla oproti standardním variantám spojeny s vícenáklady. Proto je při tomto porovnání topných technologií zajímavé vědět, jak velká je dodatečná investice a kolik s ní lze ušetřit primární energie oproti standardní vytápěcí variantě. Z tohoto technologického porovnání vyplývá, že lze dosáhnout zřetelně nejmenších měrných investičních nákladů s použitím regenerace tepla ve větracím zařízení (obr. 4).
Regenerace tepla versus legislativa
Podle německého zákona o podpoře výroby teplené energie z obnovitelných zdrojů energie (EEWärmeG) je využití odpadního tepla akceptováno jako vhodné opatření pouze tehdy, je-li jeho podíl na celkové spotřebě energie na vytápění padesát nebo více procent.
Při velmi dobré účinnosti zařízení na regeneraci tepla (ηef) je tato podmínka limitně splněna. Jinou možnost představuje vylepšení tepelné izolace tak, aby nebylo zcela dosaženo mezní hodnoty pro roční spotřebu tepla na vytápění – 60 kW·h/m2/rok, která je dána německou vyhláškou EnEV 2009.
Obecně lze říci, že čím horší je účinnost přístroje na regeneraci tepla, tím vyšší je požadovaný tepelněizolační standard budovy a tím vyšší jsou také investiční náklady. Chce-li stavitel přesto získat pro svou novostavbu stavební povolení, musí zvolit podle německého zákona o podpoře výroby teplené energie z obnovitelných zdrojů (EEWärmeG) jinou formu obnovitelné energie.
Regenerace tepla jako regenerativní proces
Využitím odpadního tepla (z větší části, tj. např. z 90 %) se tento energetický podíl stává kvazi obnovitelnou energií a přispívá ve formě teplejšího přívodního vzduchu k oteplení domu. Trvalým větracím procesem se toto domovní teplo znovu stane odpadním vzduchem, jehož energie je (z větší části) opět přiváděna do domu. Jde o neustále se opakující proces.
Při analýze odpadního tepla domu s vyhřívacím plynovým kotlem podle jeho energetického původu lze zjistit, že velká část (38 %) pochází z regenerativní energie, jako např. energie vedená zpět od zařízení na regeneraci tepla, pasivní solární zisky (např. přes skleněné tabule) a vnitřní zisky (např. tělesné odpadní teplo člověka).
Podíl regenerativní energie v teple odpadního vzduchu vzroste asi na 70 %, použije-li se místo vyhřívacího plynového kotle elektrické tepelné čerpadlo (solanka–voda). Spřažení těchto dvou moderních domovních technik (tepelné čerpadlo + regenerace tepla) se v Německu vyskytuje poměrně často. Je-li dům zřízen s lepším tepelněizolačním standardem, jak to předepisuje horní mezní hodnota německé vyhlášky EnEV 2009, zvyšuje se kromě toho regenerativní podíl v odpadním vzduchu. Tento podíl v odpadním vzduchu lze zvýšit z 38 na 50 %, sníží-li se tepelněizolační standard (roční potřeba tepla na vytápění) z qh = 60 kW·h/m2/rok na 34 kW·h/m2/rok.
Je-li tento regenerativní energetický podíl – 42 kW·h/m2/rok – vztažen pouze na energii na vytápění (bez teplé pitné vody) – 91,2 kW·h/m2/rok, činí regenerativní podíl 46 %. Je-li použita jako referenční veličina celková spotřeba tepelné energie (tj. včetně pitné teplé vody), pohybuje se regenerativní podíl stále ještě okolo 38 %.
Jak se bude chovat zbylý energetický podíl na krytí spotřeby tepelné energie, to závisí na zvolené technologii vytápění (plyn, topný olej, tepelné čerpadlo atd.).
Rovněž norma DIN V 4701-10 Energetické hodnocení topných a klimatizačních technických zařízení – vytápění, ohřev pitné vody, větrání vychází z toho, že při výrobě tepla je ve větrací větvi vytvářen příspěvek z odpadního vzduchu (využití odpadního tepla) – tento podíl však není logicky přičítán primární energii. Pouze malý příspěvek pomocné energie je třeba pro oba použité větráky (např. 40 W pro dům o ploše 150 m2), tj. v obdobné hodnotě pomocné energie, jako je tomu třeba u čerpadla pro tepelné solární zařízení.
Závěr
Přísně fyzikálně vzato, je nesprávné používat slova „regenerativní“ a „obnovitelný“ v souvislosti s využíváním sluneční či geotermální energie. Lidé využívají pouze zdánlivě nevyčerpatelný zdroj energie Slunce. Přesto je smysluplné tento zdroj využívat. Pomáhá nám minimalizovat využívání fosilních zdrojů, a tím snižovat emise CO2. Slunce svítí tak jako tak každý den – nezávisle na tom, zda jeho energii využíváme, nebo ne.
Je to také trochu paralela na získávání odpadního tepla regenerací: odpadní teplo je vytvářeno také každý den znovu a znovu – nezávisle na tom, zda jeho energii využíváme, nebo ne. Toto zpětné přivádění energie odpadního tepla a její opětovné využívání je stejně tak jako v případě Slunce smysluplné. Navíc tato koncepce dává jako bonus k ušetřené energii mnohem lepší kvalitu vzduchu v uzavřené místnosti.
Obr. 1. Energetická úspora na vytápění při různé výměně vzduchu a různé infiltraci
Obr. 2. Spotřeba primární energie při použití různých technik vytápění
Obr. 3. Spotřeba primární energie při použití různých technik vytápění – vztaženo na plynový kotel (varianta 1)
Obr. 4. Měrné investiční náklady vztažené na úspory primární energie
*) Zkratka ročního topného faktoru je odvozena z počátečních písmen německých slov JAZ (Jahres-Arbeits-Zahl).