Umísťování označení CE
Již jsme si asi většinou zvykli na to, že se na elektrických přístrojích či spotřebičích objevují nejrůznější značky, které souvisejí jednak s užitnými vlastnostmi elektrického výrobku, jednak s jeho provozní bezpečností. Tyto informace jsou důležité pro bezpečný provoz elektrického výrobku, ale i pro jeho uživatele (i když mu nejsou určeny). Přistoupením Česka k Evropské unii jsme se stali součástí evropského prostoru, což se mj. odráží také v technické harmonizaci. Označování výrobků symbolem CE je logickým důsledkem tohoto kroku. Obecně lze říci, že označením CE deklaruje výrobce shodu příslušného výrobku se základními požadavky evropské legislativy, což umožňuje volný pohyb výrobku v rámci evropského trhu. Předpokladem této shody je vyhovění evropským harmonizovaným normám (ty však již jsou obecně nezávazné). Informuje tedy o tom, že příslušný výrobek vyhovuje požadavkům příslušných evropských předpisů, ale obecněnení dokladem o jeho bezpečnosti.
Problematika umísťování označení CE je v praxi mnohem složitější, což dokládá také mj. i dále uvedený dotaz, který do redakce Elektra zaslal pan Antonín Svoboda ze Sdružení elektrotechnických firem. Tento dotaz byl směřován na pana Vojtěcha Kopeckého, znalce pro elektromagnetickou kompatibilitu a systémy ochrany před bleskem řemeslné komory v Cáchách (Německo), v souvislosti s odbornou diskusí, kterou pořádal časopis Elektro v rámci veletrhu Amper 2010 a kterou pan Vojtěch Kopecký vedl.
(redakce Elektro)
Dotaz:
Podle směrnic ES a právních předpisů ČR se umísťuje na přístroj označení CE, pokud je z hlediska EMC (Electro Magnetic Compatibility, elektromagnetická kompatibilita) bezpečný. Ovšem na přístroj se umísťuje označení CE např. již v případě, že splňuje podmínky dalších směrnic, např. 73/23/EHS týkajících se elektrických zařízení, určených pro užívání v určitých mezích napětí (v ČR nařízení vlády č 17/2003 Sb. pro nn) aj. Podle zpráv z médií a stanovisek odborníků Evropského parlamentu i expertů v ČR není označení CE důkazem bezpečnosti výrobku, ale pouze jeho shody s některými předpisy.
Jak pozná uživatel, že výrobek je bezpečný také z hlediska EMC, když výrobce nemusí v jeho průvodní dokumentaci (až na výjimky) uvádět prohlášení o shodě?
(Antonín Svoboda, Sdružení elektrotechnických firem)
Odpověď:
Vážený pane Svobodo,
protože jsem již předem odpovídal písemně na některé dotazy Vašich kolegů, rozhodl jsem odpovědět Vám stručně také předem pro případ, že by na výstavišti na toto nezbylo mnoho času.
Označení CE ztrácí pomalu na významu, a to i přes směrnici 2004/108/EG. Souhlasím s Vámi, že označení CE není důkazem bezpečnosti výrobku, ale pouze jeho shody s některými předpisy.
Když spojíme několik přístrojů s označením CE dohromady, vznikne jedno nové zařízení, které ale již označení CE nebude mít. Výrobce tohoto nového zařízení je povinen podle směrnice:
- o strojních zařízeních 2006/42/EG
- o bezpečnosti výrobku 2001/95/EG
- o EMC 2004/108/EG
- o nízkém napětí 2006/95/EG
- a dalších směrnic EU
vystavit ve vlastní režii dokumentaci o tom, že příslušné zařízení odpovídá předepsaným normám a směrnicím. Problémem ale je, že výrobci nových zařízení nemají často potřebné znalosti týkající se EMC, aby mohli takovéto zařízení spolehlivě projektovat, vyrobit a přezkoušet. Protože přezkoušení třetí osobou (organizací) není povinné a lze je vykonat vlastními prostředky v rámci podniku, dochází k porušování směrnice EN.
Z ekonomických důvodů pak vystavují výrobci potřebnou dokumentaci i s označením CE, aniž by toto zařízení odpovídalo předepsaným směrnicím.
(Vojtech Kopecky, znalec pro elektromagnetickou kompatibilitu a systémy
ochrany před bleskem řemeslné komory v Cáchách, Německo)
Obr. Vojtěch Kopecký diskutuje s odborníkem na veletrhu Amper 2010