Střední školy informatiky a spojů, Brno
V posledních letech se střední odborné školy potýkají s nedostatkem studentů. Jde o celostátní problém, který musí řešit vedení jednotlivých škol. Nedokáže-li vedení školy naplnit požadované počty, hrozí, že bude škola uzavřena. K tomuto problému se ještě přidružuje skutečnost, že školy zřizované kraji jsou příspěvkové organizace, takže si musí na sebe částečně také vydělat. Je to velká výzva pro management škol.
Brněnská Střední škola informatiky a spojů se nachází v ulici Čichnova 23 a patří mezi ty úspěšné v obou zmíněných směrech. Její rozsáhlý, moderně řešený areál je již z dálky jen těžko přehlédnutelný. Jde o komplexní výchovně-vzdělávací zařízení nadregionálního typu s šedesátiletou tradicí. Zabezpečuje jak sekundární, tak i postsekundární přípravu na povolání, včetně nabídky rekvalifikací, kurzů i školení.
Současným zřizovatelem školy je Jihomoravský kraj. Škola je krajskou příspěvkovou organizací a je zapsána v rejstříku škol a školských zařízení u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Cílová kapacita školy je 1 390 žáků. Kapacita domova mládeže činí 695 ubytovacích míst.
Současná oborová struktura v prvotní přípravě na povolání je zaměřena na oblast informačních a telekomunikačních technologií, telematiky v dopravě, nově také na oblast technologií inteligentních budov, poštovnictví a logistiku, jakož i na bankovnictví a pojišťovnictví. Ubytování pro žáky je zajištěno v areálu školy v domově mládeže hotelového typu s bohatým zázemím pro mimoškolní aktivity v rámci školního centra volného času.
Specialitou zdejší školy jsou tematicky vybavené učebny – fiktivní firma, fiktivní banka, fiktivní pošta, dispečerské pracoviště pro řízení dopravy či skutečná drážní zařízení, včetně části kolejí s výhybkou a výkolejkou či s přejezdovým výstražným zařízením VÚD a návěstidly přímo na pozemku školy. Zde si mohou žáci formou hry v prostředí reálných rekvizit, včetně např. firemních stejnokrojů, vyzkoušet, jak věci fungují ve skutečném provozu.
Škola je zapojena také do mnoha krajských, národních či mezinárodních projektů. Na jejich realizaci se podílejí nejen pedagogové, ale i žáci školy. Cílem je, aby si žáci osvojili kompetence jak pro profesní, tak i pro osobní život.
Vedení školy v čele s ředitelem PaedDr. Vladimírem Šimíčkem dělá pro kvalitní vzdělávání žáků i dobrou pověst školy opravdu maximum, což se pozitivně odráží jak na připravenosti absolventů na skutečný profesní život, tak na úspěšnosti školy v tvrdých ekonomických podmínkách.
(Kl)