časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Střední školy informatiky a spojů, Brno

|

V posledních letech se střední odborné školy potýkají s nedostat­kem studentů. Jde o celostátní problém, který musí řešit vedení jed­notlivých škol. Nedokáže-li vedení školy naplnit poža­dované počty, hrozí, že bude škola uzavřena. K tomuto problému se ještě přidružuje skutečnost, že školy zřizo­vané kraji jsou příspěvkové organizace, takže si musí na sebe částečně také vydělat. Je to velká výzva pro mana­gement škol.
 
Brněnská Střední škola informatiky a spojů se nachází v ulici Čichnova 23 a patří mezi ty úspěšné v obou zmíněných směrech. Její rozsáhlý, moderně řešený areál je již z dálky jen těžko přehlédnutelný. Jde o komplexní výchov­ně-vzdělávací zařízení nadregionálního typu s šedesátiletou tradicí. Zabezpečuje jak sekundární, tak i postsekundární přípravu na povolání, včetně nabídky rekvalifikací, kurzů i školení.
 
Současným zřizovate­lem školy je Jihomorav­ský kraj. Škola je kraj­skou příspěvkovou or­ganizací a je zapsána v rejstříku škol a škol­ských zařízení u Minis­terstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Cílová kapacita školy je 1 390 žáků. Kapacita domova mládeže činí 695 ubytovacích míst.
 
Současná oborová struk­tura v prvotní přípravě na povolání je zaměřena na oblast informač­ních a telekomunikačních technologií, telematiky v dopravě, nově také na oblast technologií inteligentních budov, poštovnictví a lo­gistiku, jakož i na bankovnictví a pojišťovnictví. Ubytování pro žáky je zajištěno v areálu školy v domově mládeže hotelového typu s bohatým zázemím pro mimoškolní aktivity v rámci školního cen­tra volného času.
 
Specialitou zdejší školy jsou tematicky vybavené učebny – fiktivní firma, fiktivní banka, fiktivní pošta, dispečerské pracoviště pro řízení dopravy či skutečná drážní zařízení, včetně části kolejí s výhybkou a výkolejkou či s přejezdovým výstražným zařízením VÚD a návěs­tidly přímo na pozemku školy. Zde si mohou žáci formou hry v pro­středí reálných rekvizit, včetně např. firemních stejnokrojů, vyzkou­šet, jak věci fungují ve skutečném provozu.
 
Škola je zapojena také do mnoha krajských, národních či meziná­rodních projektů. Na jejich realizaci se podílejí nejen pedagogové, ale i žáci školy. Cílem je, aby si žáci osvojili kompetence jak pro profes­ní, tak i pro osobní život.
 
Vedení školy v čele s ředitelem PaedDr. Vladimírem Šimíčkem dělá pro kvalitní vzdělávání žáků i dobrou pověst školy opravdu ma­ximum, což se pozitivně odráží jak na připravenosti absolventů na skutečný profesní život, tak na úspěšnosti školy v tvrdých ekonomic­kých podmínkách.

(Kl)