SPD typu 1 DEHNventil M aneb proč je dobré mít zemnič
Jan Hájek, organizační složka Praha,
Dehn + Söhne GmbH + Co. KG
V současné době přesycené elektrozařízeními již asi nikdo nepochybuje o významu svodičů přepětí. Tak, jak byly svodiče přepětí zpočátku brány s rezervou, tak jsou nyní zase naopak očekávání vkládaná do těchto přístrojů mnohdy nereálná. Ne každý si totiž uvědomuje, že svodič přepětí je až jedním z posledních opatření, která se pro ochranu před přepětím instalují.
Shrňme nejprve, jaký je v praxi obecně průběh při zásahu objektu atmosférickým výbojem. V okamžiku přímého úderu blesku do chráněného objektu zachytí správně zřízená jímací soustava na objektu bez problémů úder hromu*) a svede bezpečně jeho energii dostatečným počtem svodů do místní zemnicí soustavy. Atmosférickým výbojem dochází k ověření kvality zemnicí soustavy, protože v tomto okamžiku se již vychází z toho, že převezme polovinu z energie přijaté z blesku (obr. 1). Má-li zemnicí soustava horší odpor než nejlepší možný, došlo by k nerovnoměrnému rozdělení bleskového proudu, a tím i k většímu zatížení instalovaných svodičů bleskových proudů typu 1 podle ČSN EN 62305-1.
Dojde-li tedy v místě úderu hromu na místní zemi ke zvýšení potenciálu, snaží se tato zvýšená hladina o vyrovnání hodnot se vzdálenou nižší hladinou, kterou může být např. zemnicí soustava sousedního objektu, vyvedený střed transformátoru apod.
No, a nyní přichází ke slovu instalovaný svodič bleskových proudů, jehož úkolem je beze škod zprostředkovat potenciálové vyrovnání mezi místní zemí a přivedenými vodiči, které není možné přímo připojit na zemnicí soustavu díky jejich stavu pod napětím.
Svodič bleskových proudů „přesype“ energii, která se nahromadí na zemnicí soustavě, a tím umožní její rovnoměrné rozdělení mezi zemnicí soustavu a jednotlivé vodiče pod napětím. Ona zbylá polovina energie teče tedy od objektu k místu s nižším potenciálem již rovnoměrně rozdělená a nedochází k nežádoucím přeskokům a narušení izolace vodičů (obr. 2). DEHNventil přerozdělí energii s takovou přesností, že maximální rozdíl mezi jednotlivými póly je 1,5 kV (jeho maximální nepřesnost se nazývá ochranná úroveň Up). DEHNventil je tedy svodičem bleskových proudů SPD typu 1 s ochrannou úrovní, jakou má SPD (Surge Protection Device) typu 2 nebo i typu 3.
Jiskřiště, díky své robustnosti, si na malém prostoru dokáže poradit s daleko větší energií, než by zvládlstejně velký varistor. Navíc díky změně hodnot základních parametrů, ke kterým dochází u varistoru vlivem času, volí zákazníci pro větší provozní pohodlí raději svodiče bleskových proudů s jiskřištěm.
Málokdo instaluje totiž svodič bleskových proudů do elektrické instalace, protože by očekával zásah blesku během několika málo let. Svodiče bleskových proudů se do elektroinstalace umísťují právě proto, aby při výskytu tohoto jevu během životnosti dané instalace reagoval svodič typu 1 tak, jak má, a ne tak, jak bude momentálně „naladěn“.
Další výhodou, kterou ve svém jádru svodiče typu 1 DEHN + SÖHNE využívají, je technologie RADAX-Flow, tedy RADiální a AXiální zpracování obloučku, který se zažehne v jiskřišti (obr. 4). Díky této technologii je zajištěna spolupráce s předřazenými pojistkami charakteristiky gL/gG, čímž při práci jiskřiště nedochází k vybavení těchto předřazených pojistek (obr. 5).
Samozřejmě je třeba instalovat svodiče bleskových proudů, které jsou součástí potenciálového vyrovnání bleskového proudu (obr. 6), na každý vodič vstupující do objektu ze zón, ze kterých hrozí zavlečení části bleskového proudu.
Vyrovnání bleskových proudů na vstupu do objektu je pro bezpečnou instalaci podmínkou, kterou lze za pomoci DEHNventilu M velmi dobře zvládnout (obr. 7).
Další informace mohou zájemci získat na webových stránkách společnosti: http://www.dehn.cz
Tabulka hodnot bleskového proudu podle hladin ochrany před bleskem (LPL)
Obr. 1. DEHNventil M
Obr. 2. Rozdělení bleskového proudu
Obr. 3. Rozdělení bleskového proudu DEHNventil®M TN-C (ČSN EN 62305-4)
Obr. 4. Zapouzdřené jiskřiště s technikou RADAX-Flow pro použití ve svodičích bleskových proudů typu 1 (ČSN EN 61643-11)
Obr. 5. Při nedostatečném omezení následného proudu není záruka nepřerušených dodávek energie
Obr. 6. Vyrovnání potenciálu bleskového proudu na vstupujících vodičích
Obr. 7. DEHNventil M – koordinace SPD v elektrické instalaci
*) Pozn. red.: autor článku je ortodoxním zastáncem pojmů „úder hromu“ a „hromosvod“ namísto „bleskosvod“.