Software pro návrhy pohonů
Festo, s. r. o.
V oboru průmyslové automatizace je často skloňovaným pojmem mechatronika neboli kombinace mechaniky, elektroniky a softwarového inženýrství. Je tomu tak mj. proto, že mechanické konstrukce moderních strojů se již v současnosti neobejdou bez elektrických prvků a výpočetní techniky. Společnost Festo nezůstává za tímto trendem pozadu a ve svém produktovém sortimentu nabízí kromě tradičních pneumatických pohonů i celou škálu pohonů elektrických. Orientaci v této široké nabídce a výběr správného pohonu pro danou aplikaci usnadňuje speciální software, který po zadání požadovaných parametrů doporučí několik vhodných variant pohonů a jejich porovnání.
Zadání a výsledek
Úlohu na výběr správného pohonu lze rozdělit na dvě části: mechanickou a elektrickou. Vedení mechanických pohonů musí unést požadovanou zátěž a jejich kinematika přenést výkon motoru. I motor a jeho technika musí odpovídat dané úloze. Obvyklými parametry pro zadání jsou hmotnost zátěže a síly na ni působící, celkový čas pro přemístění předmětu na určitou vzdálenost, směr pohybu a přesnost polohování. Softwarový nástroj je připraven přijmout nejen výše uvedené zadání, ale i jeho různé modifikace. Během několika sekund po spuštění výpočtu je získán výsledek s několika doporučenými variantami uspořádání sestavy a jejich vzájemným porovnáním. Kompletní výsledkovou dokumentaci je možné vytisknout nebo uložit ve formátech PDF a RTF. Pro zjištění ceny a dostupnosti stačí zvolit odkaz pro vygenerování poptávky, vyplnit kontaktní údaje a poptávku zaslat faxem do společnosti Festo. Specialisté zákaznického centra poptávku zpracují a požadované údaje zašlou zpět.
Výběr pohonů a technologie motorů
V nabídce společnosti Festo je na výběr z následujících mechanických variant pohonů:
- pohony s ozubeným řemenem (délka zdvihu i několik metrů, přesnost polohování ±1,2 mm, rychlost podle druhu vedení až 10 m·s–1),
- pohony s vřetenem (zdvih do 2 m, přesnost polohování od ±0,02 mm, rychlost do 2 m·s–1),
- letmé pohony (pohyb profilu, motor, převodovka a kabely se nepohybují),
- pohony ve tvaru válce (s rozmanitým sortimentem příslušenství),
- pohony s mechanikou saní,
- manipulační moduly s lineárním elektromotorem (rychlost do 3 m·s–1, přesnost polohování až 0,015 mm).
Motory jsou u většiny pohonů volitelné z této nabídky:
- krokové motory,
- servomotory,
- stejnosměrné motory,
- lineární elektromotory.
Všechny tyto technologie jsou obsaženy v softwaru pro návrh a každá z nich je pro určité typy úloh optimální.
Návrh manipulátoru
Jedná-li se o složitější celek s několika pohony – manipulátor, stačí v běžném katalogu výrobků vybrat uspořádání podle potřeby a poptávku se základními údaji o požadované manipulaci předat technickému oddělení společnosti Festo. Techničtí specialisté na základě obdržených údajů velmi rychle sestaví správnou kombinaci pohonů i příslušenství a nabídku s přesnými technickými parametry, cenou i dodací lhůtou zašlou zpět. Na vyžádání mohou zaslat i model CAD v 3D zobrazení.
Úspora času a námahy
Z uvedeného vyplývá, že během velmi krátké doby je možné splnit všechny zákaznické požadavky na pohyb, ať jde o jednoduchý zdvih, nebo o složitou manipulaci. Není třeba nic složitě počítat, kreslit, vyrábět ani montovat. Součástí dodávky je samozřejmě i příslušná dokumentace. Úspory času i snížení nákladů při návrhu, konstrukci, výrobě i montáži strojů jsou značné, a tak zbývá více kapacit na řešení technologie daného zařízení.
Download
Software pro návrh elektrických pohonů je zdarma ke stažení na webových stránkách www.festo.czv nabídce Podpora → Stahuj → Stáhnout software → Elektrické pohony → PositioningDrives. Po instalaci je v programu možné zvolit jako výchozí jazyk češtinu.
Další informace mohou zájemci získat na adrese:
Festo, s. r. o.
Modřanská 543/76
147 00 Praha 4 – Hodkovičky
tel.: +420 261 099 611
fax: +420 241 773 384
e-mail: info_cz@festo.com
Obr. 1. Pohon s ozubeným řemenem DGE-ZR
Obr. 2. Pohon s vřetenem DGE-SP
Obr. 3. Letmý pohon DGEA
Obr. 4. Pohon ve tvaru válce DNCE
Obr. 5. Elektrické saně SLTE
Obr. 6. Modul s lineárním elektromotorem HME
Obr. 7. Prostorový portál