Siemens vystavuje na veletrhu Amper 2011
Společnost Siemens se zúčastní devatenáctého ročníku Mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper, konaného ve dnech 29. března až 1. dubna 2011 na veletržním výstavišti v Brně. Hlavním motivem letošní veletržní prezentace bude koncept energetické efektivity produktů, systémů a řešení značky Siemens určených pro oblast průmyslové infrastruktury a energetiky. Expozice bude umístěna v hale P, ve stánku číslo 012.
Průmyslové automatizační systémy
Novinkou v oboru průmyslové automatizace je inženýrský nástroj Totally Integrated Automation Portal (TIA Portal). Představuje společný základ pro vývoj aplikací z oblasti řídicí techniky i decentralizovaných periferií a současně pro vizualizaci. Hlavním lákadlem z oblasti produktů řídicí techniky Simatic PLC řad S7-300/400 a decetrálních periferií budou inovace prvků pro komunikační protokol Profinet. Nové PN-CPUs (procesorové jednotky) mají rozhraní pro průmyslový Ethernet, které podporuje i protokoly Profinet. Přístroje obsahují firmware V3.2 Simatic S7-300 a V6.0 Simatic S7-400. Nový firmware nabídne mnoho funkcí, které přispějí k jednoduchosti a transparentnosti řešení úloh automatizační techniky. Na veletrhu bude zastoupen i obor procesní automatizace, systém Simatic PCS 7 V7.1 SP2. Tento systém se uplatňuje v potravinářství, farmacii, chemické výrobě, ale také v energetice. V oblasti malých řídicích systémů budou představeny nové verze softwaru Step 7 Basic V11 a firmwaru V2.0 pro Simatic S7-1200. Mezi nejdůležitější novinky nové verze softwaru a firmwaru je rozšíření komunikačních možností o Profibus Master/Slave a Profinet I/O Controller. Simatic S7-1200 může pracovat na Profinetu I/O jako řídicí (master) systém a řídit až osm zařízení. Oblast vizualizačních systémů bude na veletrhu zaměřena na její začlenění do nového projektového systému TIA portál.
Průmyslová komunikace a identifikace
Siemens se dlouhodobě věnuje vývoji komponent pro sítě průmyslového Ethernetu (Profinetu) i sítě Profibus. V případě sítí
Profibus jsou nově k dispozici moduly OLM G22 a OLM P22, umožňující připojit dva samostatné elektrické obvody k jedné optické síti. Ve strukturovaných komunikačních sítích se uplatní přepínače Scalance X. Novinkou jsou průmyslové přepínače (switche) s označením PoE, zavádějící metodu napájení koncových zařízení Power-over-Ethernet. Komunikační modul CP 1242-7 rozšiřuje možnosti PLC Simatic S7-1200 o rozhraní pro mobilní sítě GSM/GPRS. Nový software řídicí stanice Telecontrol Server Basic může prostřednictvím mobilní sítě adresovat až 5 000 řídicích systémů typů Simatic S7-1200 a Simatic S7-200. V průmyslové identifikaci Siemens představí sortiment záznamových a čtecích zařízení pro pásmo UHF. K vidění budou dvě nové kompaktní čtečky RFID (Radio Frequency Identification). Obě čtečky lze pomocí komunikačních modulů Simatic RF přímo integrovat do systému Simatic S7 i do komunikačních sítí Profinet a Profibus.
Procesní přístrojová technika
Sortiment analyzátorů byl doplněn novou verzí osvědčeného přístroje Ultramat 23 pro analýzu v bioplynových stanicích. V měření hladin je novinkou bezkontaktní radar Sitrans LR560 typu FMCW. Přístroj je určen pro měření sypkých látek s dosahem až 100 m. Další novinkou je bezkontaktní radar Sitrans LR250 s komunikací Foundation Fieldbus a nový náklonový limitní spínač Siemens--Milltronics Tilt Switch pro detekci materiálu v zásobnících nebo na dopravnících.
Nízkonapěťová spínací technika
Dosavadní nabídku techniky s rozhraním IO-link doplňuje nové elektronické nadproudové relé Sirius 3RB24 IO-link určené k jištění zařízení (např. třífázových elektromotorů) do 820 A proti přetížení. Přetížení je vyhodnocováno z měření proudu odebíraného motorem nebo z teploty měřené termistorem PTC ve vinutí motoru. Relé se skládá z vyhodnocovací jednotky 3RB24 a měřicího transformátoru proudu. Mimo osvědčené vlastnosti standardních relé nabízí rozhraní IO-link navíc přenos
analogové hodnoty proudu a detailní diagnostické informace do řídicího systému.
Regulované pohony
Regulované pohony reprezentují měniče Sinamics G120. Ty lze použít v levných aplikacích s diskrétním řízením nebo přes sběrnici Profibus DP. Sinamics G120P je nová řada měničů pro aplikace s čerpadly, ventilátory a kompresory. V oblasti pohonů velkých výkonů Siemens přichází s řešením pro úsporu energie a nízké zkreslení napájecí sítě. Na veletrhu bude k vidění nový Sinamics G150 Clean Power vyráběný do výkonu 2 700 kW.
Standardní motory
Představeny budou asynchronní motory nízkého napětí. Jsou určeny k pohonu průmyslových zařízení, ventilátorů, čerpadel, obráběcích strojů. S cílem snížit spotřebu energie je Siemens připraven v předstihu reagovat na směrnici EuP (Energy using Product), část 11, resp. EU 2009/125 ES. Tato směrnice ukládá všem výrobcům v rámci EU dodávat od 16. června 2011 do zemí EU pouze motory splňující minimální účinnost IE2. V návaznosti na to budou prezentovány řady motorů 1LA9 a 1LG6, které nahradí dosavadní řady 1LA7 a 1LG4.
Rozvod energie
Návštěvníci veletrhu si budou moci prohlédnout také přípojnicové systémy řady Sivacon. K vidění budou přípojnice typu CD-K a CD-L pro proudy do 40 A. Tento typ přípojnic je vhodný jako světelná rampa pro běžně dodávané světelné zdroje. Vedle tohoto typu bude ve stánku vystaven typ BD01 pro proudy 40 až 160 A, vhodný pro rozvod elektrické energie v menších výrobních celcích. Proudově navazujícím typem přípojnicového systému je BD2 pro proudy 160 až 1 250 A, určený jak do průmyslových hal, tak do kancelářských budov. Posledním typem je přípojnice LX pro proudy 800 až 6 300 A pro rozvod ve výškových budovách.