časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Semináře vzdělávací agentury L. P. Elektro

|

Základní vyhlášky a předpisy pro projektování v elektrotechnice
Termín – Místo
11. až 13. května – Velké Losiny
31. května až 2. června – Frymburk
 
Kvalifikační seminář bude obsahovat sedm základních témat, která jsou v současnosti aktuální pro navrhování elektroinstalace:
  • Legislativa platná pro návrh, zřizování a revize elektrického zařízení. Obecné požadavky vyplývající z energetického zákona a dále požadavky na elektroinstalace v objektech výstavby či při rekonstrukcích budov. Částí tohoto bloku je i úloha a postavení autorizovaných osob v projektování elektroinstalací.
  • Principy základních technických norem. Rekapitulace nově vydaných norem a norem v přechodném období. Nová základní ČSN pro elektrotechniku, např. ČSN 33 2000-5-51 ed. 3 (z dubna 2010) a její vazba na změnu Z1 k ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, přesuny některých ustanovení mezi normami.
  • Připojovací podmínky při připojení k distribučním sítím, technické podmínky pro osazování měřicích zařízení.
  • Legislativa platná pro návrh, zřizování a provoz elektronických komunikačních zařízení, současné trendy v elektronických komunikacích.
  • Legislativní a normativní požadavky požární ochrany na návrh a provedení elektroinstalací.
  • Projektová dokumentace elektročásti stavby, požadavky na projektanta, obsah projektu, požadavky na obsah a podrobnost dokumentace.
Požadavky stavebních úřadů včetně výběru dodavatele státních zakázek.
  • Výkonové odpínače a jejich využití při distribučních či jiných přepínáních sítí.
Kurzy revizních techniků elektrických zařízení
Termín: 16. až 20. května 2011
Místo: Špindlerův Mlýn
 
Kurz je určen pro nové uchazeče o získání osvědčení k revizím elektrických zařízení, uchazeče o prodloužení platnosti dosavadních osvědčení po uplynutí doby jejich platnosti a pro uchazeče o rozšíření rozsahu dosavadních osvědčení.
 
Hromosvodní centrum, tréninková učebna pro praktické příklady
Termín: 17. května 2011
Místo: Chomutov
 
Školení je určeno přednostně projektantům. Je zaměřeno zejména na teorii uvedenou v části 1 a 2 ČSN EN 62305, ale s poukazem na praktické zkušenosti s výpočtem přípustného rizika a projektování ochrany před bleskem. Druhá část školení seznamuje se správnou realizací ochrany na projektovaných hromosvodech za použití prvků Dehn + Söhne.
 
Hromosvodní centrum, tréninková učebna pro praktické příklady
Termín: 7. června 2011
Místo: Chomutov
 
Univerzální školení je zaměřeno plošně na celou problematiku ochrany před bleskem a přepětím. Přesné zaměření je určeno dotazy účastníků; dotazy je třeba předat týden před školením. Obsah školení je orientován na realizaci zadání v praxi s rozvahou možností řešení a jejich ekonomickým a technickým porovnáním.
 
Přípravný kurz ke zkouškám stávajících revizních techniků elektrických zařízení
Termín: 17. až 20. května 2011
Místo: Brno
 
Kurz je pořádán pro uchazeče o prodloužení platnosti dosavadních osvědčení po uplynutí doby jejich platnosti. Bude zaměřen na:
  • Právní předpisy v rozsahu konkrétních písemných otázek souboru A ve zkušebních testech zveřejněných na www.ticr.cz. Právní předpisy jsou ke stažení na www.mvcr.cz. Test A je jeden, obsahuje 70 otázek společných pro nové i současné revizní techniky.
  • Technické normy ČSN, EN, ISO, IEC v rozsahu sedmi souborů testů s otázkami podle druhu požadovaného osvědčení. Pro skupinu E1B soubor obsahuje 720 otázek a pro skupinu E2A 470 otázek.
 
Správné navržení a provedení elektroinstalace, zajištění souladu s legislativními a normativními požadavky
 
Termín – Místo
24. května – Plzeň
25. května – Praha
Kvalifikační seminář bude obsahovat čtyři základní témata, která jsou v současnosti aktuální:
  • legislativa platná pro návrh, zřizování a revize elektrického zařízení v objektech výstavby či při rekonstrukcích budov,
  • možnosti využití současných výkonových jističů, jejich vývoj a předpoklad jejich dalšího rozvoje,
  • ochrana před bleskem a přepětím, náležitosti projektové dokumentace pro ochranu před bleskem pro stavební povolení, ohlášení stavby, rozsah a obsah projektové dokumentace pro provádění stavby a výchozí revizi,
  • dosažení efektivního a bezpečného zálohování specializací záložních zdrojů, zjednodušení zdrojů a možnost snížení jejich ceny při zvýšení bezpečnosti provozu.
Výpočet rizika podle ČSN EN 62305-2, vyžadovaný u staveb podle vyhl. 268/2009 Sb.
Termín: 9. června 2011
Místo: Brno
 
Vyhláška 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, stanovuje v § 36 povinnost zřizovat ochranu před bleskem určitých druhů staveb. Pro tyto stavby je nutné úroveň zabezpečení doložit výpočtem řízení rizika podle normových hodnot. Výpočet se týká nejen hromosvodů, ale i vnitřní LPS (ochrany vnitřní elektroinstalace, kde SPD je její nedílnou součástí) nových, přistavovaných i rekonstruovaných objektů. Školení je zaměřeno na základní znalosti potřebné pro správný postup při vyhodnocování rizika podle ČSN EN 62305-2. První část školení je teoretická – vysvětlení postupů jednotlivých výpočtů (skládání součástí rizika, sběrné plochy budov a sítí), stanovení mezních hodnot přípustného rizika a ztrát, rozdělení stavby do zón atd. V druhé části školení budou provedeny praktické výpočty programem R 03 (volně šiřitelný bezplatný program) a programem DEHNsupport (placený program).
 

http://www.lpelektro.cz