Samostatný zdroj elektrického napětí
Vědecká úroveň poznatků v oboru elektřiny dlouho byla dána mj. i absencí samostatného zdroje elektrického napětí pro výzkumné účely a napájení. Až do konce 18. století byla k dispozici elektřina pouze jako víceméně přírodní jev – elektrostatická, jako elektrický náboj těles.
Do poloviny 17. století byla elektřina získávána třením dvou látek. Vznikaly proto různá mechanická zařízení na „výrobu elektřiny“ – elektrofory, např. skleněné válce či koule, třené vepřovicemi či jinými přírodními látkami (známý liščí ohon a ebonitová tyč).
Později vznikaly různé točivé a jiné elektrostatické generátory-kondenzátory nejrůznějších konstrukcí, pracující na principu influenční (indukční) elektřiny (např. Leidenská láhev, 1745–1746).
Vývoj chemie přispěl k vytvoření prvního zdroje elektrického napětí – Voltova sloupu. Byl to první samostatný elektrický článek, produkující elektrické napětí. Sestavil ho Alessandro Guiseppe Antonio Anastasio Volta, profesor na univerzitě v italské Pavii, a to až v roce 1799 (publikováno 1800). Již dříve, v roce 1791, se dozvěděl o pokusech Luigiho Galvaniho se žabími stehýnky, jejichž svaly se stahují při dotyku kovovým skalpelem. Odhalil, že se nejedná o „živočišnou elektřinu“, ale o reakci kovů.
V případě jeho sloupu se jednalo o galvanickou baterii tvořenou několika sériově zapojenými elektrickými články se zinkovou a měděnou elektrodou. Skládal se z navrstvených měděných a zinkových plíšků, proložených plátky kůže, které byly provlhčeny okyseleným roztokem.
Voltův sloup mohl při dostatečném počtu navrstvených článků dávat napětí až 200 V.
Obr. Voltův sloup v soudobém vyobrazení. První samostatný elektrický článek produkující elektrické napětí. Ovšem nálezy z Iráku (kdysi Babylónie) nasvědčují tomu, že s historií galvanických článků to může být i trochu jinak.