Rádiová dálková ovládání Cavotec Micro-Control
Ing. Miroslav Šimek,
OS-KOM, spol. s r. o.
Dálkově ovládat stroje nebo jeřáby je v současnosti již běžné. Některé funkce současných rádiových ovládání však byly donedávna nemožné nebo obtížně řešitelné. Například zobrazování hmotnosti břemene na displeji vysílače při současné manipulaci s jeřábem. U jednodušších jeřábů někdy chybí možnost zpomalit pojezd při aktivaci koncového spínače, jinde zase ocení možnost vybavit eldroregulací samotný přijímač dálkového ovládání. Takovým potřebám jsou uzpůsobena rádiová dálková ovládání (RDO) Cavotec Micro-Control.
Tato ovládání disponují některými unikátními vlastnostmi nebo funkcemi, které nejsou-li jedinečné, určitě stojí za pozornost. U tlačítkových setů je ve standardu duplexní komunikace, díky které mají RDO vyšší úroveň bezpečnosti (bezp. kategorie 4 dle EN-954-1, resp. PLe dle 13849-1). Operátor však obousměrnou komunikaci ocení více pro zpětná hlášení nebo přenos informací z jeřábu přímo na displej vysílače. Přijímače totiž disponují digitálními a také analogovými vstupy, které lze využít nejen pro zpětné hlášení na diody LED, nebo displej, ale také pro podmínky chování přijímače. Díky integrovanému PLC se opravdu přijímače mohou „chovat“ podle programu.
V praxi tyto RDO snižují náklady také díky přijímačům, které jsou pro všechny řady identické a liší se pouze softwarem. Zajímavé je také použití standardních akumulátorů velikosti AA a běžných nabíječek pro tlačítkové vysílače. Velmi praktický je integrovaný displej v přijímači, který zobrazuje nejen provozní informace (síla signálu, aktivní relé, stav systému), ale také tzv. logy, které zaznamenávají stav ovládání a usnadňují diagnostiku a servis. RDO Cavotec Micro-Control používají velmi kvalitní vysokofrekvenční díly, které zaručí dosah až 200 m při vyzářeném výkonu pod 10 mW. Za zmínku také stojí PIN kód, který se u tlačítkových přístrojů používá k aktivaci namísto mechanického prvku.
Standardem nadále zůstávají vlastnosti, které jsou mezi uživateli rádiových dálkových ovládání považovány za potřebné. Vysoké IP krytí vysílačů (tlačítkové vysílače IP66, joystickové vysílače IP65 s možností IP66/67), výdrž akumulátorů až 40 h u tlačítkových a přes 10 h u joystickových vysílačů. Velká bezpečnost zajištěná dvojitým procesorem a dvojitým bezpečnostním relé v přijímači.
Výrobce těchto zařízení, společnost Cavotec, na našem trhu od roku 2001 zastupuje firma OS-KOM, spol. s r. o. Firma je v oboru známá i jako obchodní zastoupení výrobce RDO Hetronic, čímž si zajišťuje kompletní paletu produktů od nejlehčích provozů, přes průmyslové aplikace až po realizace v prostředí s nebezpečím výbuchu (EX). Podrobnější informace o produktech firmy Cavotec, stejně jako informace o výrobcích dalších firem, jež společnost OS-KOM, spol. s r. o. na našem trhu zastupuje, naleznou zájemci na internetových stránkách:
Obr. 1. a) Základní tlačítkový vysílač MC-2-3, b) detail displeje MC-2-5
Obr. 2. Větší typ joystickového vysílače MC-3-6
Obr. 3. Přijímač – jsou zde patrná výstupní relé i stavový displej
Obr. 3. Přijímač – jsou zde patrná výstupní relé i stavový displej