První sokolí páry už se chystají k zahnízdění na komínech kotelen
Od roku 2011, kdy byla umístěna na komíně v Tušimicích první hnízdní budka, už sokoli vyvedli na výškových stavbách v České republice minimálně 291 mláďat. Podporu hnízdění kriticky ohroženým sokolům dává ve svých areálech po celé republice i 17 tepláren, které jsou členy Teplárenského sdružení České republiky. Za uplynulé desetiletí na komínech tepláren zahnízdili sokoli 37 krát a vyvedli minimálně 110 mláďat.
První zahnízdění sokolů na výškových stavbách u nás bylo objeveno na komíně Elektrárny Tušimice v roce 2010. V klubku kabelů byla nalezena dvě sokolí vejce. Okamžitě byly přerušeny práce na demolici komína, ale párek sokolů, kteří tu byli pozorováni již od roku 2006, se mláďat nedočkal. Kdyby se mláďata tehdy vylíhla, byl by to na zápis do sokolí Guinessovy knihy rekordů, neboť se o to snažil ve výšce 280 metrů. V nových budkách instalovaných na chladicí věži v lednu 2011 už tu přišlo na svět celkem minimálně 16 mláďat. Na objektech ČEZu, kde jsou hnízda umístěna ve 12 lokalitách, už bylo odchováno od roku 2011 minimálně 95 mláďat.
Všechna v článku uvedená čísla jsou podle pozorování ornitologů minimální, tedy data potvrzená pozorováním. Někdy se může stát, že nelze zjistit skutečný stav v hnízdě. Sokolové jsou mimořádně citliví na jakoukoliv rušivou aktivitu v době hnízdění, takže se nejen přerušují všechny práce v okolí jejich hnízd, ale i přítomnost a činnost ornitologů při monitoringu byla zejména na začátku odkázána pouze na pozorování dalekohledy ze země. Dnes již s monitorem pomáhají i instalované fotopasti a přímé kontroly hnízd z důvodu kroužkování mláďat.
Celkem již bylo za uplynulých 10 let instalováno v 55 lokalitách 72 hnízdních budek, v některých areálech jsou i po dvou a v některých místech je více hnízdních lokalit. V Praze je jich dokonce sedm. Na nepoužívaných komínech Pražské teplárenské v teplárnách v Holešovicích a v Michli, ve fakultní nemocnici v Motole, v ZEVO v Malešicích, v teplárně Třeboradice a na věžích Kostela Svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně a Kostela sv. Václava ve Vršovicích.
[Tiskové materiály Teplárenské sdružení ČR.]