Požadavky na zkoušečky napětí
Požadavky na zkoušečky napětí Ing. Jiří Ondřík, Do provozů (často s velmi náročnými podmínkami) se mnohdy dostávají přístroje nesplňující požadavky norem. Tento článek má podat informaci odborné veřejnosti o požadavcích kladených na přístroje nejvíce rozšířené v praxi, tj. zkoušečky napětí, popř. být vodítkem při výběru vhodného přístroje. Obr. 1. Zkoušečka napětí a propojení C.A 760 Požadavky na zkoušečky jsou obsaženy v harmonizované normě ČSN EN 61243-3 (35 9724) Práce pod napětím – Zkoušečky napětí – Část 3: Dvoupólové zkoušečky nízkého napětí. V úvodu této normy se lze dovědět, že zkoušečka napětí nepatří mezi měřicí přístroje, dále že vyhovuje zvláštním požadavkům pro práce pod napětím zajišťujícím vysokou spolehlivost ochrany kvalifikovaných pracovníků vykonávajících zkoušky v elektrických sítích. Platnost normy se vztahuje na zkoušečky pro elektrické soustavy do jmenovitého napětí Un = 1 000 V AC nebo Un = 1 500 V DC a frekvence do 500 Hz, včetně doplňkových funkcí jako indikace fáze, indikace točivého pole (sledu fází) a kontroly spojení. Norma klasifikuje zkoušečky: podle jmenovitého napětí:
podle podmínek použití:
Obr. 2. Zkoušečka napětí, propojení a sledu fází Unitest 2000 a Vnitřní typ musí splňovat alespoň stupeň ochrany krytím IP4X (např. IP40, IP65 apod.), venkovní typ musí splňovat alespoň stupeň ochrany krytím IP44! (např. IP65). Přístroje pro měření na domovních instalacích mohou být kategorie III. Přístroje pro venkovní použití by měly mít kategorii IV – viz ČSN EN 61010-1. Na obr. 1 a obr. 2 jsou zobrazeny zkoušečky firem Chauvin Arnoux (C.A 760) a Ch. Beha (zkoušečky Unitest 2000 a, b, g), které vyhovují doporučení zmíněné normy. Zkoušečky, které pro svoji činnost vyžadují proud > 3,5 mA AC (10 mA DC), musí mít dotykové elektrody alespoň IP2X (měřicí hrot je třeba nejprve mechanicky vysunout); podle klimatické třídy:
Zkoušečka musí být navržena tak, aby pracovala bez poškození a bezpečně při maximálním jmenovitém napětí nepřetržitě po dobu 30 s. Musí zajišťovat použití alespoň na deset cyklů zapnuto-vypnuto s poměrem spínacích intervalů 30 s zapnuto a 240 s vypnuto. Norma dále stanovuje elektrické a mechanické požadavky (za všechny ostatní uveďme alespoň výšku chrániče ruky, ochranu proti přepětí, elektrickou pevnost, odolnost proti pádům a vibracím, délky a tloušťky hrotů, požadavky na indikaci, izolace, oteplení rukojeti apod.). Obr. 3. Příklad uvedení běžných a doplňkových údajů na zkoušecím přístroji Zkoušečky s vestavěnými zdroji energie musí být vybaveny kontrolním prvkem. Tato funkce se obvykle nazývá AUTOTEST. Ten musí bez selhání indikovat, že všechny zkušební funkce, včetně částí ovlivňujících indikátor a jejich vnitřní zdroj energie, pracují správně. Zkoušečky bez vnitřního zdroje energie mají být bezprostředně před vlastním měřením krátce otestovány na částech pod napětím. Na samotné zkoušečce mají být uvedeny tyto informace a údaje:
Doplňkově zde mohou být uvedeny další údaje, např. sériové číslo přístroje aj. K přístroji musí být připojen návod k použití. Ten musí obsahovat všechny informace potřebné pro správné používání zkoušečky. Mimo jiné zde mají být uvedeny také tyto informace:
[Česká technická norma ČSN EN 61243-3 Práce pod napětím – Zkoušečky napětí – Část 3: Dvoupólové nízkého napětí. Český normalizační institut, 2000.] GHV Trading, spol. s r. o. | |