Nové normy ČSN (42)
standardizace Nové normy ČSN (42) Ing. Vincent Csirik, ČSNI Úvod Jak již bylo v časopise ELEKTRO č. 5/2004 uvedeno, byla v dubnu 1995 založena Technická normalizační komise TNK 22 Elektrotechnické předpisy (oborem působnosti je normalizace v oblasti zásad bezpečnosti v elektrotechnice, bezpečnosti elektrických předmětů a zařízení, ochrany před úrazem elektrickým proudem, před požárem, před bleskem a ostatním nebezpečím spojeným s užitím elektrické energie). Rozsah působnosti TNK 22 vymezuje i elektrotechnické normy v oblasti „pravidla pro elektrotechniku„ (dříve elektrotechnické předpisy) a je odvozen od mezinárodní spolupráce v IEC (Mezinárodní elektrotechnická komise) a CENELEC (Evropský výbor pro normalizaci v elektrotechnice). Zahrnuje mimo jiné:
V posledním období byly v rámci IEC/TC 16 a CENELEC/SR 16 vydány dvě důležité normy základní bezpečnosti: IEC 60073:2002 (EN 60073:2002) a IEC 60447:2004 (EN 60447:2004). Do soustavy ČSN byly zavedeny takto:
Poznámka: Přestože ČSN EN 60073 byla vydána v roce 2003, považuji za potřebné o této důležité normě dodatečně informovat, neboť jsou na ni odvolávky v ČSN EN 60447 ed. 2. Předmluva Dohled a vykonávání zásahů jsou hlavní úkoly obsluhy sledující a řídící zařízení či proces. Pro jejich plnění mají zásadní význam sdělovače pro znázornění stavu a ovladače umožňující zásah v normálních i poruchových podmínkách. Zobrazované informace mají vyhovovat potřebám jejich uživatelů, již je využívají pro vykonávání úloh sledování a řízení např. v rozsáhlých průmyslových procesech (mají být též respektovány bezpečnostní a ergonomické aspekty). Použití pouze jednoho způsobu kódování je pro zajištění jednoznačného významu informace často nedostačující. Kromě jednoznačnosti značení sdělovačů a ovladačů je požadován i jasný a důsledný systém kódování, přičemž volba kódu je závislá na informaci, která má být sdělována. Může záviset na stavu zařízení (nebo jeho části), podmínkách provozu a/nebo účincích, které mají tyto podmínky na osoby, materiální hodnoty a životní prostředí. Poznámka: O těchto záležitostech pojednává ČSN EN 60073 ed. 2. Různé druhy ovladačů umožňují obsluhu a údržbu elektrických zařízení a procesů za běžných provozních i poruchových podmínek. U moderních zařízení je pohyb ovladače v určitém směru pouze jediným způsobem ovládání. Ovladače nebo zařízení pro vkládání dat v podobě funkčních nebo abecedně-číslicových klávesnic či další druhy ovladačů (např. světelná pera, stínítka reagující na dotyk, ovládací myš) se kromě toho běžně používají i pro zařízení vybavená počítači. Ovladače jako část rozhraní člověk-stroj mohou mít různou závažnost ve vztahu mezi člověkem a zařízením nebo strojem. Normalizace je zvláště důležitá tam, kde se jedná o bezpečnost (např. kde nesprávná manipulace může způsobit poškození, nebo kde je nezbytné časté a rychlé ovládání, jako u jeřábů a dopravních vozidel), a v případech, kdy je pravděpodobné, že zařízení bude obsluhováno osobami bez požadované kvalifikace. Poznámka: O těchto záležitostech pojednává ČSN EN 60447 ed. 2. Nové normy ČSN EN 60073 ed. 2. (33 0170) Základní a bezpečnostní zásady pro rozhraní člověk-stroj, značení a identifikaci – Zásady kódování sdělovačů a ovládačů (vydání – červen 2003) Tato norma je českou verzí evropské normy EN 60073:2002, která je identickým převzetím mezinárodní normy IEC 60073:2002. Nová norma s účinností od 2005-07-01 ruší ČSN EN 60073 z června 2002 (souběžná platnost). ČSN EN 60073 ed. 2. stanovuje obecná pravidla pro přidělování určitých významů jednotlivým vizuálním, akustickým a taktilním1) indikacím pro:
Tuto normu lze obecně použít:
Podle této normy musí být zásady kódování stanoveny již v úvodní fázi projektování systému a musí být shodné se zásadami použitými pro ostatní zařízení v rámci stejného provozu nebo procesu. V normě je doporučeno používat jeden nebo několik z následujících způsobů kódování informací:
Způsoby kódování jsou rozpracovány v přehledných tabulkách. Vlastní norma je rozdělena do těchto kapitol:
Dále obsahuje tyto přílohy:
Poznámka: Současně s touto normou byla vydána změna Z1 k ČSN EN 60073:1999, která informuje o souběžné platnosti s ČSN EN 60073 ed. 2.:2004. ČSN EN 60447 ed. 2. (33 0173) Základní a bezpečnostní zásady pro rozhraní člověk-stroj, značení a identifikaci – Zásady pro ovládání (vydání – prosinec 2004) ČSN EN 60447 ed. 2. stanovuje zásady pro ovladače ovládané rukou, které tvoří rozhraní člověk-stroj ve spojení s elektrickým zařízením pro:
Zásady, které norma uvádí, platí pro ovládání elektrických zařízení, strojů nebo celých provozních celků nejen za běžných, ale i za poruchových nebo nouzových provozních podmínek. Tato norma platí pro všeobecné použití, od jednoduchých případů, jako jsou jednotlivé ovladače (např. tlačítka), až po vícenásobné ovladače, které jsou součástí velkých elektrických i neelektrických zařízení nebo centrálních stanic řízení procesu. Norma stanovuje vztah mezi funkcí ovladače a směrem jeho působení a jeho umístění ve vztahu k jiným ovladačům. Poznámka: Nejsou-li stanovena zvláštní pravidla, může být tato norma použita také pro ovladače obsluhované jinou částí těla než rukou (např. pro ovladače ovládané nohou). Vlastní norma je rozdělena do těchto kapitol:
Dále obsahuje tyto přílohy:
Poznámka: Současně s touto normou byla vydána změna Z1 k ČSN EN 60447:1996, která informuje o souběžné platnosti s ČSN EN 60447 ed. 2.:2004. (pokračování) 1) taktilní – dotykový, hmatový |