Nové normy ČSN (103)
Ing. Vincent Csirik, ÚNMZ
Úvod
Tento příspěvek byl vypracován na základě společenské objednávky, která vyplynula nejen z častých a oprávněných žádostí technické veřejnosti, ale i čtenářů časopisu Elektro, požadujících ucelené informace o platných technických normalizačních informacích (TNI) v oblasti pravidel pro elektrotechniku.
Pozn.:
Přestože tento prostor je zpravidla věnován informacím o nových normách v oblasti pravidel pro elektrotechniku, vyšli jsme vstříc všem našim čtenářům, neboť informace požadovaného druhu jsou stejně důležité jak pro uživatele technických norem, tak i pro čtenáře časopisu Elektro.
Předmluva
TNI (technická normalizační informace) je novým produktem ÚNMZ (původně Českého normalizačního institutu). Tento produkt se označuje zkratkou TNI a šestimístným číslem podle zásad shodných s tříděním technických norem (ČSN). TNI jsou technické normalizační dokumenty informativního charakteru:
- obsahují technické požadavky, jež ještě nemají předpoklad pro zpracování na úrovni norem (kde z různých důvodů existuje perspektivní, nikoliv však okamžitá možnost vydání normy),
- jsou do nich převzaty některé osvědčené údaje ze zrušených ČSN, jejichž zachování a využití (po případné aktualizaci) je účelné,
- popř. jsou do nich převzaty některé jiné normativní dokumenty, které nelze vydat jako ČSN.
TNI jsou převážně komentáře k vydaným českým technickým normám, mohou obsahovat i údaje, které sice do ČSN nepatří, ale umožňují její lepší srozumitelnost a pochopení.
TNI platí tři roky. Před uplynutím tří let od jejího vydání se TNI prověří z hlediska aktuálnosti své existence, přičemž podle výsledku se její platnost buď o další tři roky prodlouží, nebo se TNI zruší. Přehled o platných TNI v oblasti pravidel pro elektrotechniku je uveden v tab.
Pozn.:
TNI 33 2000-6-61 Elektrické instalace budov – Část 6-61: Revize – Výchozí revize – Komentář k ČSN 33 2000-6-61 ed. 2 byla zrušena současně s vydáním nové TNI 33 2000-6 v prosinci 2008.
Pro lepší orientaci v uvedené přehledové tab. bude účelné uvést krátkou informaci k jednotlivým TNI.
Předmětem tohoto článku je informace k TNI 33 2000-4-41 a TNI 33 2000-5-54.
TNI 33 2000-4-41 Elektrické instalace nízkého napětí – Část 4-41: Ochranná opatření pro zajištění bezpečnosti – Ochrana před úrazem elektrickým proudem – Komentář k ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 (vydání – prosinec 2008)
Tato technická normalizační informace je určena pro používání spolu s platnou ČSN 33 2000-4-41 ed. 2:2007 Elektrické instalace nízkého napětí – Část 4-41: Ochranná opatření pro zajištění bezpečnosti – Ochrana před úrazem elektrickým proudem, která obsahuje harmonizační dokument HD 60364-4-41:2007.
Tato TNI doplňuje nové údaje pro uživatele z oblasti ochranných opatření pro zajištění bezpečnosti – ochrana před úrazem elektrickým proudem v souladu s celkovou koncepcí souboru ČSN 33 2000. Současně podává doplňující informace k ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, které jsou důležité pro správné využívání uvedené bezpečnostní normy.
Předmětem TNI 33 2000-4-41 jsou především otázky spojené s ochranou před úrazem elektrickým proudem, která je zajišťována při poruše. Zvláštní důraz je kladen na ochranu zajišťovanou opatřeními v elektrické instalaci, obvykle tedy ochranným vodičem, popř. pospojováním. Účelem této informace je vysvětlit, co se rozumí pod impedancí smyčky, poruchovým proudem, vybavovacím proudem, odporem, popř. impedancí pospojování, jak tyto veličiny spolu vzájemně souvisí a jak je třeba je v elektrických instalacích v rámci jejich projektování a montáže uplatňovat.
Daná TNI mj. popisuje jednotlivá ochranná opatření pro zajištění bezpečnosti v souladu s ČSN EN 61140 ed. 2 (Ochrana automatickým odpojením od zdroje; Dvojitá nebo zesílená izolace; Elektrické oddělení; Ochrana malým napětím SELV a PELV; Doplňková ochrana) a uvádí doplňující obrázky a grafy usnadňující lepší pochopení dané problematiky.
TNI uvádí, že použití citlivých proudových chráničů, jejichž jmenovitý vybavovací reziduální proud nepřekračuje 30 mA, se považuje pouze za doplňkovou ochranu v případě selhání opatření základní ochrany a/nebo ochrany při poruše nebo při neopatrnosti uživatelů. To znamená, že při jejich uplatnění musí být stejně zajištěna normální ochrana před úrazem elektrickým proudem (jak je uvedeno v příloze NA ČSN 33 2000--4-41 ed. 2) – tedy buď ochrana automatickým odpojením od zdroje, nebo ochrana dvojitou nebo zesílenou izolací.
V příloze TNI jsou přehledně uvedeny důležité změny, které nastaly v ČSN 33 2000-4--41 ed. 2 oproti předchozímu vydání.
TNI 33 2000-5-54 Elektrické instalace nízkého napětí – Část 5-54: Výběr a stavba elektrických zařízení – Uzemnění, ochranné vodiče a vodiče ochranného pospojování – Komentář k ČSN 33 2000-5-54 ed. 2 (vydání – prosinec 2008)
Tato technická normalizační informace je určena pro používání spolu s platnou ČSN 33 2000-5-54 ed. 2:2007 Elektrické instalace nízkého napětí – Část 5-54: Výběr a stavba elektrických zařízení – Uzemnění, ochranné vodiče a vodiče ochranného pospojování, která obsahuje harmonizační dokument HD 60364-5-54:2007.
Tato TNI doplňuje nové informace pro uživatele z oblasti uzemnění ochranného vodiče a vodiče ochranného pospojování v souladu s celkovou koncepcí souboru ČSN 33 2000. Předmětem této TNI jsou otázky uzemňování v elektrických sítích a instalacích nízkého napětí a s nimi spojená řešení. Tato TNI doplňuje i ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 o informace potřebné z hlediska ochrany automatickým odpojením, pokud se týká uzemnění a pospojování.
TNI 33 2000-5-54 mj. uvádí:
- Uzemňování elektrických zařízení spojené s pospojováním v rámci elektrických zařízení a instalací, vykonávané i mezi elektrickými zařízeními a instalacemi, je jedním ze základních opatření k zajištění jejich bezpečného a spolehlivého provozu v elektrických instalacích.
- Uzemňování a pospojování v elektrických zařízeních a instalacích zajišťuje vyrovnání potenciálů mezi vzájemně spojenými částmi tak, aby nedocházelo k nebezpečným a rušivým jevům.
Účelem uzemnění je:
- udržovat část elektrického obvodu na potenciálu země,
- chránit elektrické stroje, přístroje a zařízení před účinky přepětí a nadproudů,
- chránit lidi a zvířata před úrazem elektrickým proudem nebo této ochraně účinně napomáhat,
- odvádět rušivé potenciály vyšších frekvencí.
Účelem pospojování je:
- obdobně jako u účelu uzemnění, pouze místo udržování potenciálů příslušných částí elektrického zařízení na úrovni potenciálu země jde o to, aby mezi potenciály různých míst, od kterých se to vyžaduje, byly udrženy co nejmenší rozdíly.
Pozn.:
Pospojováním se zajišťuje vyrovnání potenciálů nejen z hlediska silnoproudých zařízení stejnosměrných a střídavých, tedy zařízení pracujících na bázi průmyslové frekvence 50 či 60 Hz, ale většinou i z hlediska vysokofrekvenčních jevů a zařízení, např. z hlediska atmosférických přepětí, datových přenosů apod.
Informace o dalších TNI uvedených v přehledové tab. budou zveřejněny v Elektru 7/2010 a Elektru 08–09/2010.
(pokračování)
Tab. Přehled o platných TNI v oblasti pravidel pro elektrotechniku*) (stav k 1. květnu 2010)
*)Pozn. k tabulce:
- účinnost TNI je následující měsíc po vydání dané TNI,
- prodloužení platnosti se projednává na jednáních příslušné TNK, v daném případě TNK 22 Elektrotechnické předpisy a TNK 97 Elektroenergetika (pozn.: pokud není zrušena ČSN, ke které se TNI vztahuje, není důvod TNI zrušit. V takovém případě doporučuje TNK prodloužení platnosti TNI bez zvláštních projednání).