Německé větry – hrozba pro české přenosové soustavy
Přenosová soustava České republiky se na konci listopadu 2009 ocitla vlivem přetížení na hranici bezpečného provozu. Přetěžování některých vedení způsobila zvýšená výroba větrných elektráren na severu Německa a následné přetoky elektřiny z Německa a Polska do ČR. Situace je v současné době stabilizována, ale může se kdykoliv opakovat. Náklady na nutné změny zapojení a ztráty vzniklé přenosem elektřiny, která teče přes českou přenosovou soustavu do soustav okolních států, musí hradit ČEPS, resp. i konečný spotřebitel. Dosud neexistuje mechanismus, který by náklady vyvolané operativním řízením v těchto situacích a náklady na vyvolané investice do rozvoje sítí jednotlivým provozovatelům kompenzoval. Za účelem řešení nejen uvedených provozních problémů byla založena iniciativa jedenácti provozovatelů přenosových soustav s názvem TSC (Transmission System Operators Security Cooperation, systém bezpečnostní spolupráce provozovatelů přenosových soustav), jejímž významným a aktivním členem je i společnost ČEPS.
Zákonnou povinností společnosti ČEPS je připojit do přenosové soustavy každého žadatele, který o připojení požádá. Integrace obnovitelných zdrojů energie (OZE), zejména větrných a fotovoltaických elektráren, do elektrizační soustavy, jakož i jejich integrace v okolních zemích (převážně v Německu) patří mezi hlavní faktory, které výrazně mění podmínky jejího provozování. Nepravidelnost a často velká vzdálenost od hlavních oblastí spotřeby má za následek přetěžování vedení značnými tranzity elektřiny na velké vzdálenosti. Integrace větrných a fotovoltaických elektráren v ČR vyžaduje kromě investic do rozvoje i navýšení rezervace výkonu záložních zdrojů.
V současné situaci v oblasti přenosu elektrické energie již nestačí pouze modernizovat sítě, ale je třeba investovat do budování sítí nových. Úspěšná a efektivní realizace tohoto záměru však vyžaduje komplexní řešení energetiky, včetně těsné spolupráce techniků a legislativců. Jde především o zjednodušení a harmonizaci národních a evropských norem pro urychlení povolovacích procesů výstavby liniových staveb, jakož i koordinovaný přístup k rozvoji OZE.
Na celkový rozvoj a obnovu přenosové soustavy plánuje ČEPS v následujících letech vynakládat 3 až 4,5 miliardy ročně. Zatímco výstavba vedení trvá jeden až dva roky, vyřizování povolovacích procedur se často protahuje na osm až deset let. To vede k rozporu mezi požadovaným termínem zprovoznění nových zdrojů a možností zajistit jejich spolehlivé vyvedení. Společnost ČEPS proto podporuje zkrácení celého procesu a harmonizaci výstavby sítí a zdrojů.
Akciová společnost ČEPS působí na území ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy (elektrická vedení 400 a 220 kV) na základě licence na přenos elektřiny udělené Energetickým regulačním úřadem podle energetického zákona. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 39 rozvoden s 67 transformátory převádějícími elektrickou energii z přenosové soustavy do distribuční sítě a trasy vedení o délce 2 968 km s napěťovou hladinou 400 kV a 1 371 km s napěťovou hladinou 220 kV. V rámci elektrizační soustavy ČR poskytuje ČEPS přenosové služby a služby spojené se zajištěním rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase (systémové služby). ČEPS dále zajišťuje přeshraniční přenosy pro export, import a tranzit elektrické energie. Společnost se také dlouhodobě aktivně podílí na formování liberalizovaného trhu s elektřinou v ČR i v Evropě.
(Kl)
Obr. Jiří Vršecký, vedoucí odboru přípravy provozu společnosti ČEPS, seznamuje na tiskové konferenci novináře s projektem TSC pro společné řešení nebezpečných provozních situací v přenosových soustavách