Moderní bydlení se systémem Xcomfort
Ing. Jaromír Pávek, produktový manažer Xcomfort,
Eaton Elektrotechnika, s. r. o.
Požadavky na to, čemu v současné době říkáme moderní bydlení, se neustále zvyšují a lidé, kteří se rozhodli do domu či bytu investovat, požadují za své peníze skutečnou kvalitu. Jedním z faktorů, který dokáže výrazně zvýšit pohodlí bydlení, jsou systémy inteligentní elektroinstalace. Systém Xcomfort od společnosti Eaton den co den potěší tisíci a jednou maličkostí. Je snadné zvyknout si na pohodlí, které Xcomfort obyvatelům domu přináší.
Se systémem Xcomfort je možné nalepit vypínače na jakékoliv místo, a dokonce i na jakýkoliv povrch. Díky bezdrátovému spojení s aktivním prvkem přímo na svítidle nejsou vypínače součástí sítě s nebezpečným proudem. Konec hádkám o to, kdo půjde večer zhasnout – řešením je vypínač nalepený na nočním stolku. Nebo si představte vypínač umístěný přímo nad vanou, či dokonce na skle sprchového koutu. Je příjemné moci si ztlumit světlo během koupele (obr. 1). Systém Xcomfort dokáže doslova kouzlit se světlem. Lze jej využít pro světelné scény, osvětlení ovládané pohybem nebo orientační osvětlení prostoru.
Xcomfort – to ale není pouze ovládání světel. S Xcomfortem lze ovládat rolety a garážová vrata, topení, klimatizaci, ale i střešní okna nebo kávovar. Všechny tyto spotřebiče je možné ovládat nejen bezdrátovými vypínači, ale také pohodlně dálkovým ovládáním (obr. 2), centrálními řídicími jednotkami (Room Manager a Home Manager) nebo pomocí počítače – a přes internet nebo mobilní telefon dokonce i z míst mimo domov.
Mozkem systému Xcomfort jsou centrální řídicí jednotky – Room Manager, který je určen do menších domů a bytů, a jeho „větší bratr“ Home Manager. Oba pracují na principu vysílání a příjmu radiofrekvenčního signálu. Spotřebiče, které mají být ovládány, je třeba vybavit přijímačem signálu, tzv. aktorem. Aktor je krabička velikostí i tvarem podobná krabičce od zápalek, která se napojí přímo na spotřebič – např. do paty lustru (obr. 3) nebo do montážní krabice zásuvky, ve které je spotřebič zapojen. Aktor zachytí signál od vypínače (obr. 4), dálkového ovládání nebo centrální řídicí jednotky a vykoná požadovaný úkon (např. sepne kontakt v lustru). Aby aktor reagoval na ten správný impulz, musí být s daným vypínačem nebo jiným ovladačem spárován – naprogramován. Programování několika vypínačů a aktorů zvládne každý šikovný elektrikář a není k tomu třeba nic víc než obyčejný šroubovák. Oživení většího systému, který komplexně řeší elektroinstalaci v celém domě, zajistí školený systémový partner pomocí počítače.
Velkou výhodou centrálních řídicích jednotek (obr. 5) je možnost jejich programování. Jednoduše se nastaví, kdy a jak mají být ovládány všechny elektrospotřebiče. Takto dokáže systém Xcomfort proměnit domov v „chytrý dům“ – dům, který bude vědět, kdy přesně má zatopit, zapnout kávovar nebo osvětlit příjezdovou cestu. Dům, který pozná, jak je venku, a podle toho i během dne reguluje vytápění, větrání i klimatizaci tak, aby maximálně šetřil náklady na energie a přitom zajistil optimální prostředí. Dům, který ví, že jiné nároky mají jeho obyvatelé o víkendu a jiné ve všední den. Dům, který dokáže odradit zloděje simulací přítomnosti a v případě jakéhokoliv narušení upozorní svého majitele zasláním SMS zprávy na mobilní telefon. Zkrátka dům, který se v maximální míře řídí a funguje sám a zajišťuje svým obyvatelům nejvyšší možný stupeň pohodlí a bezpečí.
Všechny informace o systému Xcomfort lze nalézt na: http://www.xcomfort.cz
Obr. 1. Bezdrátový vypínač nalepený nad vanou
Obr. 2. Dálkové ovládání s přehledným displejem a možností nastavení časových funkcí
Obr. 3. Aktor v patě lustru
Obr. 4. Instalace bezdrátového vypínače
Obr. 5. Centrální řídicí a zobrazovací jednotka Room Manager