Měření spotřeby a kvality elektřiny přístroji Elnet
Ing. Jaroslav Smetana | Blue Panther s. r. o. | www.blue-panther.cz
Tento příspěvek má za cíl upozornit na zajímavé rozvaděčové přístroje pro oblast měření a managementu elektrické energie a kvality elektřiny Elnet.
Nabídka Elnet zahrnuje jak přístroje pro měření spotřeby na jednom odběrovém místě, tak i mnohakanálové přístroje pro měření a management spotřeby i kvality energie na mnoha odběrech. Mezi jednoduché přístroje patří kompaktní, víceúčelový třífázový měřič výkonů a energie s funkcí elektroměru Elnet PIC (obr. 1). Přístroj pracuje s přesností 0,2 %, vzorkováním 1 600 vzorků za periodu a se záznamem energetických dat včetně power faktoru a harmonických do 32. Záznam může být k dispozici až 6 měsíců. Elnet PIC zahrnuje protokolování historických dat a podporuje standardní komunikační protokoly BACnet a Modbus. Elnet PIC se snadno instaluje a je speciálně navržen pro integraci do systémů správy budov. Nevyžaduje žádnou speciální montáž a je ideální pro montáž na lištu DIN libovolného standardního rozváděče.
Obr. 1. Víceúčelový třífázový měřič výkonů a energie s funkcí elektroměru Elnet PIC
Další řadou přístrojů jsou třífázové měřiče výkonu a energie Elnet LTE. Jedná se o panelová měřidla zabudovatelná do standardního otvoru 90 × 90 mm, vybavená proudovými vstupy 0 – 6 A a napěťovými vstupy do 650 V. Měří napětí, proud, frekvenci, výkony, účiník. Dále pak THD-I a THD-U a volitelně i třífázově energii. Na panelu lze zobrazit špičkové hodnoty všech měření. Přesnost měření je opět 0,2 % se vzorkováním 1 600 vzorků za periodu a pamětí na 1 měsíc dat.
Přístroje jsou vybaveny programovatelným výstupem pro spínání až 150mA alarmu – např. překročení spotřeby. Komunikace pro sběr dat je realizována přes port RS-485 nebo variantně přes Ethernet (Modbus) (obr. 2).
Další vyšší řadou jsou přístroje Elnet LT. Jejich vlastnosti jsou podobné jako u Elnet LTE, avšak Elnet LT navíc provádí analýzu harmonických až do 64., je vybaven pamětí na 6 měsíců záznamu a volitelným rozšířením o měření spotřeby. Pro komunikaci slouží opět rozhraní RS-485 nebo variantně Ethernet (Modbus/TCP/IP) a zabudovaný webový server (obr. 3).
Čtvrtou řadou panelových přístrojů Elnet jsou přístroje Elnet GR a Elnet PQ.
Základní vlastnosti jsou shodné s řadou LT s tím, že Elnet GR a Elnet PQ ukládají i časové průběhy U a I a verze Elnet PQ umí generovat i protokoly podle normy ČSN EN50160, a volitelně jsou pak dodávány i s přesností 0,1 %. Některé sady parametrů lze zobrazit na displeji (obr. 4) i v 3D.
Zleva: Obr. 2. Datová komunikace třífázového měřiče výkonu a energie Elnet LTE
Obr. 3. Datová komunikace měřiče typu Elnet LT
Obr. 4. Zobrazení parametrů na displeji Elnet GR
Naměřená data je možné protokolovat až 2 roky. Komunikace je u této řady zajištěna volitelně přes porty Ethernet (TCP/IP) a RS232/485 protokoly Modbus a BACnet (RTU/ /MSTP/IP). Oba tyto přístroje jsou již vybaveny webovým serverem.
Oba modely dále umožňují logovat až 1 000 historických událostí s nastavitelnými podmínkami a volitelně je lze rozšířit i o funkci elektroměru. Montáž je možná na panel nebo lištu DIN. Dalšími funkcemi jsou měření napětí mezi neutrálem a zemí, měření unikajícího proudu, proud neutrálem a měření nevyvážení proudu a napětí.
Velmi zajímavými přístroji Elnet v současné době, kde se klade velký důraz na kontrolu spotřeby až na úroveň jednotlivých strojů a zařízení v průmyslu pro management spotřeby, jsou přístroje řady Elnet MC. Jde o mnohokanálové přístroje, které jsou dodávány ve verzích:
– Elnet MC2 s až 2 sadami třífázových elektroměrů nebo 6 jednofázovými,
– Elnet MC8 s až 8 sadami třífázových elektroměrů nebo až 24 jednofázovými,
– Elnet MC12 s až 12 sadami třífázových elektroměrů nebo až 36 jednofázovými (obr. 5),
– případně verze s až 36 digitálními vstupy
Obr. 5. Měřiče řady Elnet MC
Nastavení pro třífázové nebo jednofázové měření lze volně kombinovat podle potřeby.
Všechny tyto tři řady přístrojů zaznamenají až 6 měsíců záznamu energetických dat a jsou vybaveny vestavěným měřením energie a analýzou harmonických až do 64.
Na barevném grafickém displeji s vysokým rozlišením (320 × 240 pixelů) lze zobrazit křivky průběhů, sloupcové grafy a elektrické proměnné (obr. 6).
Tyto přístroje pracují podobně jako výše popsané se vzorkováním 1 600 vzorků za periodu a přesností 0,2 %.
Komunikace je zajištěna prostřednictvím portu RS-485 nebo Ethernet a protokoly Modbus a BACnet (RTU/MSTP/IP). Barevný displej disponuje vysokým rozlišením (320 × 240 pixelů).
Instalace je velmi jednoduchá, provádí se montáží na lištu DIN.
Pro zpracování a využití dat z uvedených přístrojů je připraven software ELNetWeb Billing. Jedná se o uživatelsky přívětivý softwarový balíček, který je speciálně navržen pro záznam a vyhodnocení odběrů energie a spotřeby z přístrojů Elnet a generování protokolů a analýz (obr. 7). ELNetWeb Billing poskytuje podrobné energetické zprávy na denní, měsíční a roční bázi, stejně jako pokročilé možnosti fakturace s několika tarify v různých časech. Data lze exportovat do souboru ve formátu Excel.
Další podrobnosti o přístrojích Elnet je možné získat u distributora, společnosti Blue Panther, s. r. o.
Obr. 6. Na barevném displeji lze zobrazit křivky průběhů, grafy a elektrické proměnné
Obr. 7. Ke zpracování a využití dat slouží software ELNetWeb Billing