Měniče frekvence od firmy EATON
Karel Špaček, produktový specialista,
Eaton Elektrotechnika, s. r. o.
V současné době nabízí společnost Eaton Elektrotechnika, s. r. o., několik řad měničů frekvence pro různé použití a výkony. Jednou z nich jsou i nové typy měničů frekvence SLX, SVX a SPX. Tyto měniče vycházejí ze společné koncepce, mají robustní design a mnoho integrovaných doplňků, což je předurčuje k použití především v průmyslových aplikacích.
Univerzální měniče SVX9000
Nejrozšířenějším typem z uvedených přístrojů jsou měniče frekvence SVX, které dokážou díky svým vlastnostem pokrýt většinu aplikací od řízení ventilátorů a čerpadel až po náročná průmyslová použití.
Jsou nabízeny ve třech typech napájení s různými výkony:
- napájení 208 až 240 V: IHdo 245 A/75 kW, ILdo 300 A/90 kW;
- napájení 380 až 500 V: IHdo 245 A/132 kW, ILdo 300 A/160 kW;
- napájení 525 až 690 V: IHdo 170 A/160 kW, ILdo 208 A/200 kW.
Hodnota IHse uplatní pro těžkou zátěž (velké přetížení – 1,5IH) a hodnota ILpro lehkou zátěž (malé přetížení – 1,1IL).
Vzhledem k velkému počtu integrovaných prvků se výrazně zjednodušuje objednávka, vše důležité již obsahuje základní přístroj. Jde např. o zabudovaný filtr RFI, který odpovídá prvnímu a druhému prostředí podle ČSN EN 61800-3 (Systémy elektrických výkonových pohonů s nastavitelnou rychlostí – Část 3: Požadavky EMC a specifické zkušební metody) – kategorie C2 a C3. Dále je součástí měniče síťová tlumivka, která se používá k potlačení proudových špiček vznikajících na vstupním usměrňovači měniče frekvence, a zabraňuje tak rušení napájecí sítě. S měničem je dodáván i odnímatelný ovládací panel, do něhož je možné uložit dvě sady parametrů a kopírovat je mezi dalšími měniči. V základním provedení se měniče dodávají s krytím IP21, ale je možné volit i typ s vyšším stupněm krytí IP54. Zvýšit krytí lze i dodatečně za použití k tomu určené sady.
Rozsáhlé funkční možnosti měničů SVX jsou opět dostupné již v základním provedení. Samozřejmostí je nastavitelný způsob řízení, nabízeno je skalární řízení (U/f) nebo bezsenzorové vektorové řízení pomocí obvodu ASIC (Application-Specific Integrated Circuit). Vektorové řízení je realizováno koordinací magnetického toku ve statoru, který je imunní proti malým změnám při měření a parametrům motoru. Sofistikované bezsenzorové řízení vektoru magnetického toku dosahuje dynamické přesnosti uzavřené regulační smyčky motoru v celém rozsahu otáček.
Rychlé a snadné nastavení základních parametrů je řešeno automatickým průvodcem nastavení měniče, který se spustí při prvním připojení měniče k napájení.
Některé další funkce tohoto měniče frekvence jsou např.:
- až 15 pevných frekvencí,
- start po rampě/letmý start,
- aritmetické operace,
- regulátor PID,
- speciální funkce pro práci s čerpadlem nebo ventilátorem,
- DC brzdění při spuštění a zastavení.
Měniče frekvence SVX se používají spolu s řízením otáček také jako ochranný prvek motorové zátěže, ale i měniče samotného. Přístroje obsahují obvod elektronické ochrany proti přetížení s inverzní charakteristikou nebo s charakteristikou I2t, odpovídající standardním tepelným relé.
Nejlepším způsobem ochrany střídavých motorů proti přehřátí je přímé snímání teploty termokontaktem nebo termistorem vloženým do vinutí motoru. Pro připojení termistoru jsou nabízeny přídavné moduly s termistorovým vstupem. Přímá ochrana proti přehřátí je upřednostňována před nadproudovou ochranou zařízení, protože k přehřátí motoru může dojít jak při malých rychlostech, tak i při běžných provozních proudech. Další ochranné funkce jsou např. hlídání podpětí, přepětí, teploty přístroje, nedostatečného zatížení, kontrola vstupní a výstupní fáze aj.
Pro okamžitý přehled řízení a stavu aplikace je možné zobrazovat na displeji měniče tyto hodnoty:
- výstupní frekvenci (Hz),
- počet otáček motoru (min–1),
- proud motoru (A),
- točivý moment motoru (%),
- výkon motoru (%),
- napětí motoru (V),
- napětí stejnosměrného obvodu (V),
- teplotu chladiče (°C),
- teplotu motoru (%).
Velká variabilita počtu a typu vstupů a výstupů je zaručena díky řešení se zásuvnými kartami. V základním provedení je měnič dodáván se dvěma kartami vstupů a výstupů nabízejících šest digitálních vstupů, dva analogové vstupy (0 až 10 V nebo 0 (4) až 20 mA), jeden analogový výstup (0 až 10 V nebo 0 (4) až 20 mA), jeden digitální výstup a dva přepínací reléové výstupy (standardní zapojení viz obr. 2). Je-li požadavek na větší počet, popř. na speciální typy vstupů (termistor, snímače teploty pro Pt100 …), lze kartu doobjednat a jednoduše přidat do prázdného slotu měniče. Celkem je na měniči frekvence pět slotů, které se využívají také pro komunikační karty (např. pro Profibus-DP, CANopen, Modbus, DeviceNet …).
Měniče frekvence SLX9000
Měniče frekvence SLX představují ekonomickou verzi měničů frekvence SVX. Poskytují menší počet vstupů a výstupů a neobsahují některé pokročilejší funkce. Jde o řadu přístrojů, která je navržena pro lehké komerční a průmyslové použití. V nabídce je nejpoužívanější typ napájení 380 až 500 V ve výkonech IH do 46 A/22 kW, IL do 61 A/30 kW.
Svými vlastnostmi je ovšem i tato řada měničů frekvence na velmi vysoké úrovni. Přístroje obsahují síťovou tlumivku, filtr RFI pro stejné prostředí jako u měničů SVX, odnímatelný ovládací panel. Dodávají se v krytí IP21 a IP54 a umožňují rozšíření vstupů a výstupů, popř. přidání některé z komunikačních karet.
Stejně jako u měničů SVX je možná volba způsobu řízení, tj. mezi skalárním řízením a bezsenzorovým vektorovým řízením. Tyto přístroje obsahují funkce, jako jsou např. regulátor PID, automatický průvodce nastavením měniče, DC brzdění při spuštění a zastavení atd. Samozřejmostí je zobrazení měřených hodnot na displeji a veškeré ochranné funkce.
Výkonné měniče frekvence SPX9000
Nejvýkonnější řadou jsou měniče frekvence SPX9000, které se využívají pro řízení nejnáročnějších průmyslových aplikací, jako jsou např. drtiče, míchadla či jeřáby s požadavkem na synchronizaci více motorů. Měniče SPX9000 jsou vybaveny špičkovým výpočetním výkonem, který může zpracovávat informace z enkodéru s cílem poskytovat velmi přesné řízení motoru. Jádrem měniče SPX9000 je rychlý mikroprocesor, který poskytuje velký dynamický výkon pro použití, ve kterých je třeba přesná manipulace a vysoká úroveň spolehlivosti. Součástí jsou samozřejmě také veškeré funkce a vlastnosti jako u měničů SVX.
Měniče frekvence SPX se dodávají v těchto typech napájení, výkonů a krytích:
- napájení 208 až 240 V:
IH do 245 A/75 kW, IL do 300 A/90 kW; - napájení 380 až 500 V:
– IP21: IH do 650 A/355 kW; IL do 730 A/400 kW,
– IP54: IH do 460 A/250 kW; IL do 520 A/250 kW,
– IP00: IH do 1 940 A/1 100 kW; IL do 2 150 A/1 200 kW, IP00 (dvanáctipulzní usměrňovač): IH do 920 A/500 kW; IL do 1 030 A/560 kW; - napájení 525 až 690 V:
– IP21: IH do 502 A/500 kW; IL do 590 A/560 kW,
– IP54: IH do 325 A/315 kW; IL do 416 A/400 kW,
– IP00: IH do 1 900 A/1 800 kW; IL do 2 250 A/2 000 kW.
Pro řešení speciálních použití nabízí firma Eaton také systémové měniče SPI9000, SPA9000, SPN9000 se společnou DC sběrnicí splňující požadavky na řešení systémů s flexibilní architekturou. Použitá technologie vychází z měničů SPX9000. Nabízený sortiment zahrnuje několik usměrňovacích (front-end) jednotek a několik střídačů v širokém výkonovém spektru (1 až 2 000 kW).
Více informací na toto téma lze získat na technické podpoře společnosti Eaton Elektrotechnika, s. r. o. (tel.: 267 990 444, e-mail: podporaCZ@eaton.com).
Další informace o výrobcích a službách na webových stránkách společnosti: http://www.EatonElektrotechnika.cz
Obr. 1. Měniče frekvence SVX
Obr. 2. Standardní zapojení řídicí svorkovnice měniče frekvence SVX