časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Inteligentní elektroinstalace – od prvních plánů až do provozu

|

Siemens, s. r. o.
 
Vymyslet rozumnou elektroinstalaci je snahou většiny projektantů, vybudovat elektroinstalaci rozumně je přáním většiny montérů, provozovat inteligentní elektroinstalaci je snem každého investora. Společným cílem je, aby byla moderní, spolehlivá, přizpůsobivá a bezpečná. Aby rozvod elektřiny bylo možné jednoduše navrhovat, snadno realizovat, aby bylo možné poskytovat výhody při jeho využívání a současně byl i cenově přijatelný ve všech fázích realizace.
 
Jedním z mnoha řešení rozvodu elektrické energie jsou přípojnicové systémy. Namísto klasických kulatých kabelů je možné již od nízkonapěťových svorek transformátoru přenášet a rozvádět elektrickou energii izolovanými proudovodiči semknutými do pouzdra. Tímto vodičem „hranatého profilu“ lze bez problémů realizovat např. hlavní páteřní vedení, podřadné okruhy i malé kancelářské rozvody.
 
Stále častěji jsou rozvody elektrické energie řešeny přípojnicovými systémy. Stávají se standardem nejen v průmyslových aplikacích, ale i ve výškových budovách, komerčních centrech a na dalších místech, kde „vytlačují“ běžné kabely. Důvodů je několik. Především jde o bezpečný, spolehlivý a pružný způsob, s jehož využitím lze snadno a s malými náklady dopravit elektrickou energii na požadované místo. S přihlédnutím ke stavebním členitostem, požárním a prostorovým požadavkům
i dalším aspektům ovlivňujícím přenos elektřiny se v tomto případě nabízí poměrně více možností, než je tomu s klasickou kabeláží.
 
Jako příklad rozumně vymyšlené, dobře realizované elektroinstalace umožňující inteligentní provoz lze uvést průmyslovou aplikaci. V lisovně plastů se před několika roky řešil problém, jak efektivně napájet spotřebiče, u nichž nikdo předem neznal přesnou polohu v rozlehlé hale. Nebylo známo, jak se bude v budoucnu měnit rozvržení pracovních strojů, jakým způsobem se bude měnit technologie a požadavky na odběry u jednotlivých strojů či výrobních celků. S ohledem na bezpečnost, cenu a provedení se investor rozhodl pro přípojnicový systém BD2 od společnosti Siemens, kterým se vytvořila okolo celé haly „páteř“, z níž se v požadovaných místech odvádějí do výrobní plochy podružné paprsky napájející celé skupiny menších strojů nebo i větší spotřebiče. Velké a největší spotřebiče jsou napájeny přímo z páteřního rozvodu. K napájení jsou použity
odbočné moduly, které lze připojovat do systému a odpínat z něj bez nutnosti vypínat zbytek výrobní haly.
 
Od počátku se investovalo pouze do přikupování nových odbočných skříněk nebo do jejich přezbrojování při změně požadovaného jištění. Na principu odbočení v požadovaném místě z páteřního rozvodu elektrické energie funguje nejen výrobní hala, ale i přilehlé kanceláře a zázemí. Vývojem technologií a zkušenostmi z provozu bylo ověřeno, že je třeba posílit jednu část haly v dodávce elektřiny, a při odstávce rozvodny bylo navíc zjištěno, že v hale by byl výhodný další systém, který by umožnil záskoky. Jako zajímavá alternativa pro investora a pro budoucí vývoj bylo navrženo rozdělit dosavadní trasu pouhým vyjmutím jednoho krátkého dílu, napojit nově vytvořený úsek páteřního rozvodu na druhou rozvodnu a provozovat dvě nezávislé části páteřního rozvodu v jedné hale. Tento provizorní stav potrvá do doby, než se vedle dosavadní haly vybuduje další hala, kde budou jiné stroje, jiné rozvržení výroby. V nové hale bude opět realizován rozvod elektrické energie přípojnicovým systémem. Rozdělené části dosavadního rozvodu se zase spojí a po celé hale bude znovu veden jeden hlavní rozvod, jako je tomu nyní. Tím se na společné stěně obou hal „zdvojnásobí“ elektrický výkon rozvodu a navíc bude umožněno i napájení nejrůznějších technologií ze dvou nezávislých rozvoden. V případě potřeby lze zátěž pouhým rychlým přemístěním odbočných skříní napájet z druhého rozvodu. Pro porovnání s tímto řešením se nabízí provedení rozvodu elektrické energie kabely. Tato varianta by však jednak neumožňovala jednoduché vykonávání operativních změn v rozmístění spotřebičů, jednak by představovala problém i v souvislosti se změnou odběru pro nové či přemisťované technologie. I záskok mezi napájením ze dvou zdrojů by byl náročnější a vyžadoval by použití rozváděčů, kde by byl záskok realizován.
 
Inteligentní elektroinstalace může mít mnoho podob. Jednou z nich je bezesporu i ta, která je schopna reagovat na budoucí požadavky změn odběrů.
 
Společnost Siemens nabízí ucelený program pro bezpečný rozvod proudů do 6 300 A na hladině nízkého napětí, který nese obchodní název Sivacon 8PS. Tento program se dělí na jednotlivé typy, které se od sebe vzájemně liší nejen přenášeným jmenovitým proudem, ale i dalšími vlastnostmi, jakými jsou např. krytí, konstrukce, provozní napětí apod.
 
Pro základní představení jednotlivých typů je v dalším textu uvedeno několik údajů, jimiž lze charakterizovat vlastnosti daného přípojnicového systému (na obr. 2 jsou popisovány zdola nahoru):
  • CD-L – konstruované pro osvětlovací systémy a malá zařízení (25 až 40 A, IP55, Ue max. 400 V),
  • BD01 – flexibilní systém napájení pro dílenské provozy (40 až 160 A, max. IP55, Ue max. 400 V),
  • BD2 – univerzální řešení pro přenos maximálního výkonu s minimálními prostorovými požadavky (160 až 1 250 A, max. IP55, Ue max. 690 V),
  • LR – spolehlivé, navržené pro maximální ochranu v náročných provozních podmínkách (630 až 6 300 A, IP68, Ue max. 1 000 V),
  • LX – navržený pro rozvody elektrické energie ve vícepodlažních budovách (800 až 6 300 A, max. IP55, Ue max. 690 V),
  • LD – bezpečné řešení pro průmyslové aplikace (1 100 až 5 000 A, max. IP54, Ue max. 1 000 V).
 
Další informace o přípojnicových systémech Sivacon 8PS naleznete na:
 
Obr. 1. Inteligentní elektroinstalace v lisovně plastů
Obr. 2. Přípojnicové systémy Sivacon 8PS