časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Integrací řídicích funkcí k efektivnosti

|

Gustav Holub,
bývalý pracovník Výzkumného ústavu elektrických strojů, Brno
 
Renomovaný německý časopis Elektro-automation uspořádal diskusní fórum, na kterém se odborníci předních evropských
a zámořských dodavatelů elektrických pohonů vyjadřovali k současné aktuální, často diskutované homogenní řídicí technice, tj. k integraci SPS, funkce Motion Control, CNC a robotické funkčnosti do jedné řídicí platformy. Experti špičkových dodavatelů uváděných řídicích systémů a servopohonů na základě svých dosavadních zkušeností, zejména v oboru mimořádně náročné balicí a etiketovací techniky, zhodnotili dosavadní stav a naznačili perspektivu v uvedeném zpracovatelském oboru, a to např.:
  • jaké zvláštní požadavky musí robotizovaná pracoviště při různorodých balicích úlohách splňovat a jaké regulačně technické požadavky je přitom třeba řešit,
  • na co je nutné dbát při integraci robotiky do systému stroje a jak lze při krátkých časech pracovního taktu předejít problémům, zejména se synchronizací funkcí,
  • zda tzv. homogenní řídicí technika nepřijatelně nezvyšuje složitost balicích a etiketovacích strojů a náklady na ně,
  • jaký konkrétní užitek přináší integrace robotické funkce do balicí techniky konstruktérům strojů a jejich uživatelům.
Právě balicí průmysl je charakteristický různorodostí produkce, častým střídáním balených výrobků a velkou produktivitou strojů. Proto roboty v těchto úlohách musí pracovat velmi dynamicky, při absolutně synchronním průběhu procesu a splňovat mimořádné požadavky na přesnost. Podle názoru respondentů lze přiměřeně vysoké požadavky na robotické řízení v homogenním integrovaném řídicím systému splnit dokonce jednodušeji a efektivněji. Proto také žádný z dotazovaných specialistů netvrdí, že by tato řídicí platforma zvyšovala náklady na pořízení nebo složitost balicích strojů. Zejména se díky jeho použití zjednodušuje údržba, jelikož v systému nejsou jinak početné jednotky CPU a není zde žádná překážka pro komunikaci mezi SPS. Integrací funkce Motion Control a řízení s programovatelnou pamětí (SPS) do jednoho řídicího systému klesá počet komponent, rozhraní a nutných vývojových a diagnostických nástrojů.
 
Účastníci diskusního fóra, jimiž byli odborníci významných dodavatelů elektrických pohonů, jejich řídicích systémů a robotiky (Sigmatek, Motoman, Bosch Rexroth, Rockwell, B+R, ABB, Elau a Mitsubishi), se shodují v tom, že integrace probíraných robotických prvků do jedné řídicí platformy redukuje složitost, může být realizována průchodně, je snadno zvládnutelná a často uživateli pomáhá v mnoha oblastech automatizace. Toto platí zejména u balicích strojů, které jsou často velmi úzce spjaty s robotikou.
 
Literatura:

[1] ZIEGLER, S.: Effizienz dank Integration. Elektroautomation, 2008, č. 5, s. 17–21.