„Energetická“ selektivita jištění
Inovace, technologie, projekty „Energetická“ selektivita jištění Ing. Zdeněk Segeťa, CSc., Účelem článku je vysvětlit techniku energetické selektivity, která zajišťuje selektivní působení ochran v průběhu zkratu. Je jednodušší a účinnější než běžné principy a byla využita v koncepci mnoha jističů Compact NS, používaných v zařízení elektrických rozvodů nn. Selektivita je zajištěna pro všechny předpokládané poruchové proudy za podmínky poměru jmenovitých proudů předřazeného a přiřazeného jističe (ł2,5) a nastavení jednotek spouští v poměru ł1,6. Po krátkém shrnutí standardních technik selektivity jsou ověřeny funkce jističů a spouští z pohledu vypínací energie. Dále je předvedena úplná selektivita až do hodnoty vypínací schopnosti jističe, pro různé úrovně řazení bez použití časové selektivity. 1. Selektivita ochran zařízení nn Definice Pokud by nebyla důsledně zajištěna selektivita, hrozí nebezpečí vypnutí více ochranných zařízení, takže jediná porucha by mohla způsobit výpadek napájení velké části rozvodu. Důsledkem toho je nežádoucí ztráta napájení funkčních, neporuchových částí systému. Nejběžnější typy přetížení rozvodů představují:
Pro zajištění plynulosti napájení a pro minimalizaci doby výpadku je nezbytná koordinace ochran. Je třeba připomenout, že nežádoucí vypnutí jističů může vyvolat působení podpěťových spouští v případném poklesu napětí. Zvýšená bezpečnost a využitelnost Příklady:
Studie selektivity řeší pro danou síť rozbor potřeby ochranných funkcí, vycházející z údajů výrobců. Začíná analýzou požadavků na typ ochrany podle typu poruchy. Dalším krokem je koordinace ochran z pohledu typu poruchy. Výsledkem je zajištění co nejvyšší spolehlivosti jištění a ochran při plynulém provozu. V následujícím textu je selektivita probírána v zaměření na případy přetížení a zkratů. Úplná selektivita Částečná selektivita 2. Techniky selektivity v oblasti zkratového působení Pro dosažení selektivity ve zkratové oblasti mezi jisticími přístroji je možné použít různé způsoby:
Proudová selektivita Tento způsob je účinnější, jestliže jde o rozdílné poruchové proudy a tehdy, když se jedná o působení v různých částech rozvodu, kde se mohou vyskytnout nezanedbatelné impedance vodičů malých průřezů. Selektivní oblast je tím významnější, čím větší je rozdíl mezi nastavením okamžitých spouští CB1 a CB2 a vzdálenost místa poruchy od CB2 (Iow Isc Ins CB1). Minimální poměr mezi úrovněmi Ins1 a Ins2 musí být 1,5 vzhledem k přesnosti nastavení. Časová selektivita Úplnou selektivitu rozvodu lze zajistit takto:
Použití selektivních jističů
Předřazený selektivní jistič (blíže napájecímu zdroji) je obvykle s vyšším časovým zpožděním než přiřazený. Použití tohoto jističe odpovídá časové selektivitě, v případě poruchy vede k hodnotě celkového vypínacího času delšího než 20 ms (jedna půlvlna). Může dosáhnout až několika stovek milisekund – viz obr. 3. Jestliže odolnost instalace a jističe není dostatečná (během zpoždění) pro namáhání zkratovými proudy Isc, musí být jistič CB1 vybaven okamžitou spouští s vysokým nastavením. Kombinovaná selektivita Při návrhu řešení selektivity se nejčastěji využívají tabulky výrobců jisticích prvků. Zde jsou uvedeny meze selektivity pro přiřazení jističů a různé typy spouští. Jsou rovněž uvažovány náklady na volbu přístrojů a případného neselektivního působení. Selektivita založená na energetickém působení je popsána v další části (bude uveřejněna v ELEKTRO č. 8-9) a představuje inovaci, která zjednodušuje projektové úvahy a umožňuje dosažení úplné selektivity v úrovních rozvodu při minimálních nákladech. Schneider Electric CZ, s. r. o. Technická podpora Praha – Thámova 13, 186 00 Praha 8 |