Elektronické přístroje a úsporné zdroje světla
Ing. Dušan Zajíček, ABB s. r. o., Elektro-Praga
Na základě směrnice EuP 2005/32/EG Evropského parlamentu byl loni zahájen útlum nehospodárných světelných zdrojů. Stručně řečeno, od 1. 9. 2012 se nebudou smět uvádět na trh v EU žádné klasické žárovky a od 1. 9. 2016 se nebudou smět dodávat žádné světelné zdroje energetické třídy C kromě čirých žárovek s paticí G9 nebo R7.
Náhrady klasických žárovek
Z běžně dostupných informací by se mohlo zdát, že když praskne žárovka a jiná už není k dispozici, stačí jednoduše podle druhu patice koupit „úsporku“ nebo „ledku“ s x-krát menším příkonem a vše funguje jako dřív. Nemusí to být ovšem pravda. Kompaktní zářivky (tzv. úsporné žárovky) i zdroje s diodami LED mají oproti žárovkám i určité nevýhody. Negativní vlastnosti jsou ale postupně eliminovány nebo jsou na trh uváděny zdroje specializované na konkrétní použití. Jako příklad lze uvést kompaktní zářivky, které je možné provozovat i v mrazu, nebo diody LED s příjemným teplým světlem podobným žárovce.
Nemilé překvapení může ale nastat, použije-li se kompaktní zářivka nebo zdroj s diodami LED ve spojení se stmívačem nebo se snímačem pohybu s polovodičovým výstupem. Běžné úsporné zdroje mají totiž na vstupu obvody, které představují zcela odlišný druh zátěže, než pro jaký jsou elektronické přístroje určeny. Jsou vhodné pouze pro spínače obsahující galvanický kontakt, tj. pro klasické spínače nebo spínače elektronické s relé na výstupu.
Halogenové žárovky
Jedinými náhradními zdroji, které nezpůsobují problémy ani ve spojení se stmívači nebo dvojvodičovými snímači pohybu, jsou halogenové žárovky. K dostání jsou běžně halogenové zdroje s rozličnými tvary baněk a druhy patic, které vyhovují třídě energetické účinnosti C, a bude je tedy možné dodávat i po roce 2012. Od roku 2016 se ale jejich výběr bohužel zúží na čiré zdroje s paticí G9 nebo R7.
Existují už halogenové žárovky s paticemi např. E27 nebo E14, které odpovídají třídě B, a budou tedy dovoleny i po roce 2016. Obsahují ale elektronický předřadník, jenž omezuje jejich použití v podstatě pouze na kombinace s přístroji, které mají galvanický kontakt.
Stmívatelné kompaktní zářivky a zdroje s LED
Je-li třeba regulovat jas retrofitových kompaktních zářivek nebo zdrojů s diodami LED, lze využít nabídku stmívatelných zdrojů (obr. 1). Nebývá ale zřejmé, s jakým typem stmívače je lze kombinovat. Jejich výrobci totiž udávají pouze obecnou informaci, např. že jsou vhodné pro většinu běžných stmívačů. Z dosavadních zkušeností vyplývá, že je lze provozovat pouze ve spojení se stmívači s otočným ovládáním (obr. 2), které využívají fázovou regulaci na náběžné hraně. Jde tedy o přístroje původně určené pro obyčejné žárovky nebo halogenové žárovky napájené z vinutého transformátoru. Stávající stmívače s krátkocestným nebo dálkovým ovládáním nejsou zpravidla použitelné vůbec.
Zejména v případě paralelního zapojení několika úsporných zdrojů je třeba dát pozor na zatížení stmívače. Hodnoty uvedené pro žárovkovou zátěž nelze v tomto případě použít – přibližně platí, že celkový příkon úsporných zdrojů by neměl překročit 1/5 jmenovitého zatížení stmívače a neměl by být menší než 1/6 jeho dovoleného minimálního zatížení.
Jsou-li svítidla vybavena analogovými předřadníky s rozhraním 0–10 V (nejčastěji pro LED), lze pro řízení jasu využít dosavadní regulátory otočné (obr. 3) nebo krátkocestné. Kromě toho výrobci různých systémů s diodami LED napájených ze stejnosměrných zdrojů nabízejí regulaci jasu i RGB složek pomocí speciálních přístrojů nejrůznějšího provedení, ale jejich designové sladění se spínači a zásuvkami je problematické.
Na letošním frankfurtském veletrhu bylo představeno zcela nové řešení stmívání „úsporek“ i zdrojů s diodami LED – regulátor pro zapuštěnou montáž s otočným ovládáním a úsporný zdroj se závitovou paticí, která obsahuje principiálně nový elektronický předřadník. Regulace je digitální s možností řízení z dalších míst, změna jasu je zcela plynulá a stabilní. Řízení probíhá po napájecím vedení, takže nejsou třeba žádné další vodiče. Také pro dvojvodičové snímače pohybu s polovodičovým výstupem se rýsuje řešení v podobě speciálních kompaktních zářivek, které budou uzpůsobeny pro tento druh spínání.
Určité možnosti jsou k dispozici i pro regulaci nestmívatelných úsporných zdrojů. Existují např. zásuvkové adaptéry, které umožňují skokově regulovat úroveň jasu běžných kompaktních zářivek a zdrojů s diodami LED. Na trhu se lze setkat také se speciálními úspornými zdroji, jejichž jas se snižuje v několika krocích vypnutím a opětovným zapnutím běžného spínače.
Jak je vidět, situace v oblasti úsporných zdrojů světla může být pro koncového spotřebitele značně nepřehledná. Výrobci světelných zdrojů i elektroinstalačního materiálu se touto problematikou intenzivně zabývají. Jisté ale je, že jak při náhradě klasických žárovek ve stávajících instalacích, tak při návrhu instalací nových se bude muset vždy pečlivě uvážit, o jaký druh použití se jedná, a podle toho zvolit odpovídající úsporné světelné zdroje a elektronické přístroje.
Další informace na adrese: http://www.abb.cz/elektropraga
Obr. 1. Stmívatelná kompaktní zářivka
Obr. 2. Stmívač ABB Swing®L s otočným ovládáním
Obr. 2. Stmívač ABB Swing®L s otočným ovládáním
Obr. 3. Otočný regulátor ABB 6599-0-2035