Číslicově řízené spínané zdroje pro systémové napájení
Libor Machan | AKAM, s. r. o. | www.mean-well.cz
MEAN WELL představuje inovaci v sektoru systémového napájení výrobní, měřící a průmyslové technologie
Číslicově řízené napájecí zdroje
Standardní napájecí zdroje obsahují analogové řídicí obvody, jejichž výhodami jsou nízká cena, snazší návrh a dobrá odezva na změnu požadavku. Mezi nevýhody klasických spínaných zdrojů patří omezení aplikačního pole, specifika použití a problematická změna výstupu podle aktuální potřeby.
Číslicově řízené zdroje nové generace obsahují programovatelný manažer pro změnu pracovního režimu zdroje pomocí softwaru a dovolují tak rychlé přizpůsobení aplikačním požadavkům. Tabulka ukazuje srovnání analogově a číslicově řízených zdrojů.
Číslicově řízené zdroje v nabídce MEAN WELL
Spínané zdroje řady DRP/DBR-3200 jsou typické vysokou účinností, tvarem s nízkým profilem 1U, vysokou hustotou výkonu v objemu 37 W/kub. palec, zabudovanou sběrnicí PM (popř. CAN) a možností paralelního provozu pro vyšší celkový výkon sestavy.
Typy DRP/DBR-3200 poskytují díky svým funkcím široký aplikační záběr – vestavěné nabíjecí křivky (DBR-3200), programovatelnost výstupu (limit proudu i hladiny výstupního napětí), sdílení zátěže mezi více zdroji, dálkové ovládání, přídavnou napájecí větev pro externí elektroniku/senzoriku, připojení zátěže za chodu zdroje aj.
Obr. 1. Řídicí a monitorovací jednotka systémového napájení MEAN WELL RKP MCU
Systémové napájení
Pro řízení parametrů sestavy zdrojů je určena jednotka MEAN WELL RKP-CMU s rozhraním člověk–stroj (HMU). Plně číslicový modul umožňuje dálkové řízení (i bezdrátové) soustavy zdrojů i monitoring v reálném čase. Mezi hlavní charakteristiky modulu RKP-CMU patří malé rozměry (1U rack 19"), možnost programovat připojené zdroje s vizualizací parametrů, vybavení USB, RS-232 nebo ethernetovým rozhraním pro lokální připojení počítače a analýzu dat o stavu napájecí sítě, abnormální události atd.
Sestava systémového napájení
Systémová koncepce napájení je nejvhodnější volbou v aplikacích vyššího výkonu z několika důvodů: integrované centrální řízení/monitoring v jednotném manažeru napájení je časově efektivní, vysoká objemová hustota výkonu znamená úsporu nákladů na prostor, logicky propojené prvky ulehčují instalaci (menší požadavky na vedení), popř. usnadňují servis a údržbu.
Obr. 2. Provedení systémového napájení
Systémové napájení je složeno z napájecích a řídicích modulů, umístěných v pohyblivé skříni. Moduly jsou uloženy v 19" šasi, zajišťujícím rozměrovou kompatibilitu. Software řídicího modulu je navržen pro intuitivní možnost změny parametrů s použitím dotykového displeje (HMU). Komunikace s ostatními (nadřazenými) prvky technologie je možná pomocí I2C, RS-485, RS-232, po sběrnici (CAN, Modbus, PM) či prostřednictvím sítě (LAN, WAN, CAN).