časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Značka OBO – Ackermann 60 let na trhu

26. 1. 2016 | Ing. Jiří Burant | OBO Bettermann | www.obo.cz

Již 60 let se mnohé životně důležité kabelové trasy současných budov ukrývají v podlahových strukturách. A to díky patentovému prvenství podlahových systémů značky OBO – Ackermann.

Když v roce 1955 spatřily pod značkou Ackermann světlo světa první podlahové systémy, znamenalo to malou revoluci v elektroinstalačních systémech komerčních i veřejných budov. Historie prokázala, že nejde o žádnou pomíjivou, časově ohraničenou záležitost, ale o prozíravý vynález, jehož praktickou použitelnost stvrdil čas. Od okamžiku svého zrodu do současnosti se podlahové instalační systémy postupně staly nezastupitelnými pro mnoho druhů administrativních, infrastrukturálních i dalších objektů. 

Za trvale rostoucí oblibou podlahových systémů je především flexibilita přístupu k elektrické instalaci v celé ploše podlahy, bez potřeby narušovat integritu architektonického řešení. A právě to měl již v roce 1955 na mysli vynálezce vůbec prvního podlahového systému teliFLUR značky Ackermann. 

Jeho koncepce vycházela z tehdy inovativních architektonických požadavků a stavebních řešení, které právě v té době přecházely do praxe. Změny ve stavební oblasti provázely
i nové požadavky na provedení souvisejícího technického a technologického vybavení budov, včetně elektrických instalací. 

Preferována začala být podstatně více flexibilita a nutnost umístit přístrojové vývody relativně daleko od klasických stěnových elektrických instalací. Po šedesáti letech úspěšného vývoje je pod značkou OBO – Ackermann k dispozici osm koncepčně zcela odlišných systémových řešení pro instalaci v různých druzích podlahových struktur.

Od kanálových rozvodů s kanály zcela překrytými mazaninou a přístupem pouze v přípojných místech (obr. 1) po shora kontinuálně přístupné kanály se snadnou změnou v konfiguraci kabeláže (obr. 2). Mimo těchto klasických řešení však ve výškových skeletových budovách stále častěji nacházejí své uplatnění také speciální konstrukční řešení podlahových instalačních systémů pro malé tloušťky vrstvy podlahové mazaniny (obr. 3), zpravidla vybavených bočním přístupem k přístrojovému osazení, nebo kanálové systémy k přímé instalaci do nosné betonové desky stropu či podlahy (obr. 4). K dispozici jsou i specifická řešení pro různé další stavebnětechnické požadavky (obr. 5). To vše v kombinaci s nepřeberným množstvím různých přístrojových vývodů pro klasické, dvojité (obr. 6) i duté podlahy. 

OBO Ackermann

Obr. 1. Přístrojový vývod s jednotkou GES9 pro suchou údržbu podlahy

OBO – Ackermann

Obr. 2. Instalace kabelů v otevřeném kanálovém systému OKA-G

OBO – Ackermann

Obr. 3. Přístup do systému otevřených kanálů OKB s kartáčovou lištou

OBO – Ackermann

Obr. 4. Systém IBK pro zalití do nosné betonové konstrukce

OBO – Ackermann

Obr. 5. Podlahové krabice UZD v kombinaci s podlahovým topením

OBO – Ackermann

Obr. 6. Instalace nivelizovatelné kazety OBO ve dvojité podlaze 

Pokryta je přitom nejen obvyklá pochozí zátěž uvažovaná v kancelářích a prostorech s obdobným využitím, ale i zátěž podstatně větší, způsobená např. provozem různých úklidových nebo zdvihacích mechanismů do hmotnosti až 2 t na jeden zátěžový bod (obr. 7). Totéž platí i pro využití podlahových rozvodů na značně zatěžovaných prodejních plochách autosalonů (obr. 8) apod.

OBO – Ackermann

Obr. 7. Jednoduché vývody GESR2 pro mokrou údržbu podlahy

OBO – Ackermann

Obr. 8. Profesionální instalace vývodu RKFR2 s tubusem

Jelikož je všeobecně známa nesnášenlivost elektrického proudu s vodou, přičemž se ale při údržbě některých druhů povrchů podlah mokrému procesu vyhnout nelze, nechybějí v nabídce OBO – Ackermann již mnoho let ani specifická provedení podlahových přístrojových vývodů do takovéhoto prostředí. Vysoký stupeň krytí (obr. 7 a obr. 8) u nich v uzavřeném stavu vylučuje proniknutí úklidové kapaliny do vnitřního prostoru přístrojového vývodu a účinně chrání instalované přístroje běžného provedení před kontaktem s čisticí kapalinou.

Některé varianty přístrojových vývodů pro mokrou údržbu podlah do značné míry chrání instalační přístroje i při otevřených šňůrových vstupech. Jde o přístrojové jednotkys masivním tubusem, zatěsněným i ve vytaženém stavu. Toto řešení brání průniku mycí kapaliny nejen v uzavřeném, ale i v otevřeném stavu, a to až do výše spodního okraje otvoru pro vstup přístrojových přívodů (obr. 8).

Podlahové rozvody však v současnosti nejsou využívány jen ve velkých administrativních a dalších objektech, ale své přednosti prokazují i v mnoha drobnějších aplikacích,
včetně docela malých obchodních nebo průmyslových objektů. Stejně tak se s nimi lze setkat i v rodinných domech apod. Pro tyto aplikace jsou k dispozici jednodušší provedení přístrojových vývodů, zohledňující menší objem ukládané kabeláže, vedené zpravidla v pevných nebo ohebných instalačních trubkách. 

Typické řešení přístrojových vývodů OBO – Ackermann pro tyto aplikace představuje neustále rozšiřovaná typová řada UDHome (obr. 9). Ačkoliv jde o zjednodušené provedení přístrojového vývodu podlahového systému, toto zjednodušení nijak neubírá na kvalitě provedení, funkčnosti nebo vzhledu. I v tomto případě jde o plnohodnotné řešení odpovídající tradičně vysokým kvalitativním standardům této značky.

OBO – Ackermann

 Obr. 9. Systém UDHome – kompletní přístrojové vývody

OBO BETTERMANN, s.r.o.

OBO BETTERMANN, s.r.o.
Modletice 81
Říčany u Prahy
251 01
www.obo.cz

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021