Výzkumníci objevili vysoce vodivé materiály pro efektivnější elektroniku
1. 8. 2016 | University of Minnesota | www.cems.umn.edu
Inženýři z University of Utah a University of Minnesota objevili, že propojením dvou specifických materiálů na bázi oxidu se tyto stanou vysoce vodivými. Tento objev může mít velký dopad na výrobu elektroniky - v budoucnu by tak naše notebooky, elektrická auta a další přístroje mohly být mnohem efektivnější, bez nutnosti těžkopádného zdroje energie.
Tým výzkumníků odhalil, že dvě sloučeniny oxidu - titaničitan strontnatý (STO) a titaničitan neodymitý (NTO) - při vzájemném působení generují svazky atomů se specifickým uspořádáním, které produkují mnoho volných elektronů, tedy částic, které vedou elektrický proud. STO a NTO jsou známy jako izolátory, stejně jako např. sklo, a jsou zcela nevodivé. V případě jejich interakce však vzniká stonásobně větší množství elektronů, než u polovodičů.
„Při pohledu do budoucnosti vidím, že díky optimalizaci těchto materiálů dokážeme zvýšit vodivost o řádovou hodnotu,” uvedl jeden z členů výzkumného týmu, profesor Bharat Jalan. „Komplexní oxidy mohou být také opticky transparentní, magnetické a supravodivé. Vytvořením umělých konstrukcí s komplexními oxidy se před námi otevírá možnost vysoce výkonné elektroniky s nízkou spotřebou.”
Celý článek na University of Minnesota
Image Credit: University of Minnesota
-jk-