časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Vědci zkonstruovali plášť, který činí předměty neviditelnými

21. 9. 2015 | Berkeley Lab | newscenter.lbl.gov

Neviditelný plášť je základem každé sci-fi, od Star Treku po Harry Pottera, ale ve skutečnosti neexistuje, nebo ano?

Výzkumníci z Kalifornské univerzity a Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) navrhli ultratenký neviditelný plášť, který se přizpůsobí každému tvaru a ochrání ho před odhalením ve viditelném světle. I když je plášť pouze mikroskopických rozměrů, princip této technologie by mohl být do budoucna aplikován i na objekty větších rozměrů.

Zneviditelnění 3D objektů

S použitím zlatým nanoantén dokázali výzkumníci z Berkeley vyrobit plášť o tloušťce necelých 80 nanometrů, který obalili kolem trojrozměrného objektu o velikosti několika buněk. Povrch pláště byl poté navržen tak, aby při aktivaci přesměroval odrážející se světlo z povrchu a stal se tak neviditelným.

„Je to vůbec poprvé, co se podařilo učinit libovolný objekt pod viditelným světlem neviditelným,“ řekl Xiang Zhang, ředitel Berkeley Lab’s Materials Sciences Division a světově uznávaný znalec v oblasti metamateriálů - umělých nanostruktur s elektromagnetickými vlastnostmi. „Náš ultratenký plášť teď vypadá jako obal. Jednoduše se navrhuje a implementuje a potencionálně bude moci ukrýt i makroskopické objekty.“

Celý článek na Berkeley Lab

Image Credit: Berkeley Lab

-jk-